Wybieramy sadzonki orzecha włoskiego - poradnik

Jesteś tutaj:

Wybieramy sadzonki orzecha włoskiego - poradnik

3,4/5 (60 ocen)

Technika sadzenia


Sadzonki orzecha włoskiego z gołym korzeniem przed wysadzeniem do gruntu należy solidnie namoczyć w kąpieli błotnej, a następnie przyciąć ich podeschnięte korzenie aż do żywej tkanki. Drzewko w balocie również warto nawodnić. Dołek, wykopany pod młody okaz, powinien być nieznacznie większy od jego bryły korzeniowej, tak by korzenie dało się swobodnie rozłożyć bez podwijania i by szyjka korzeniowa po ubiciu podłoża znalazła się 4-6 cm nad jego powierzchnią. Aby zwiększyć szansę rośliny na prawidłowe i szybkie przyjęcie się, podczas ubijania gleby warto uformować wokół pnia płytką misę, a następnie koniecznie należy obficie podlać sadzonkę. Przy sadzeniu wiosennym zaleca się przyciąć jej przewodnik i pędy boczne, by przywrócić równowagę między masą części nadziemnej i podziemnej. Jeśli sadzimy drzewka jesienią, cięcie wykonujemy na przedwiośniu następnego roku. Konieczne jest też usypanie kopczyka wysokiego na ok. 40 cm wokół pnia młodego drzewka.


Wybór odmian orzecha włoskiego


Warto zainteresować się przede wszystkim sprawdzonymi polskimi odmianami. Są to m.in.: Dodo i Leopold o średniej wielkości i dużych, dobrze wypełnionych, słodkich orzechach, dojrzewających w połowie września, mrozoodporna Targo, która rodzi orzechy średniej wielkości, gotowe do zbioru pod koniec września, oraz silnie rosnące Jacek, Silesia i Tryumf, polecane do większych ogrodów i plonujące w drugiej połowie września. Ciekawą odmianą jest karłowa Albi, wydająca niezbyt duże orzechy o przyjemnym smaku i cechująca się słabym wzrostem, ale dość wrażliwa na mrozy.


Orientacyjne ceny sadzonek orzecha włoskiego


Balotowane sadzonki orzecha włoskiego pierwszego wyboru kosztują średnio 35,00 zł za sztukę. Okazy kopane z gołym korzeniem bywają z kolei nawet o połowę tańsze. Decydując się na ich zakup warto jednak dokładne obejrzeć korzenie, by ocenić liczbę korzonków przeschniętych, która decyduje o opłacalności tego zakupu.

Literatura:

1. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 2000, s. 257-258.
2. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 296-298.
3. Prat J.-Y., ABC sadownictwa, Warszawa 2000, s. 16-17, 90-92.
4. Przybyła A.A., Orzechy pełne dobrodziejstw, „Ogrody”, nr 12/2005, s. 28-31.
5. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 347-351.
6. Zdyb H., Orzech włoski, Warszawa 2009, s. 46-51, 63, 68-79, 84-88, 93-100.

Autor: Małgorzata Długosz

Koniecznie zobacz