Wrzosy - piękne krzewinki

Jesteś tutaj:

Wrzosy - piękne krzewinki

3,6/5 (61 ocen)

Przy rozmnażaniu poprzez odkłady, pojedyncze pędy kładziemy na podłożu, najlepiej w niewielkim zagłębieniu, a następnie przysypujemy gałązkę podłożem, nie całą, tylko jej część, tak aby część wierzchołkowa była wolna od przykrycia. Przysypana część pędu powinna się ukorzenić.


Choroby i szkodniki


O powodzeniu uprawy decyduje jakość sadzonek, podłoże, wystawa, a także dalsza pielęgnacja. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, wrzosy nie będą problematyczne. Niestety przy błędach uprawowych dochodzi do niekorzystnych zmian , pojawiają się zmiany chorobowe oraz szkodniki.

Do szkodników wrzosów należą m.in.
  • Pyliniak wrzosiak
  • Chrząszcz wrzosowy
  • Wciornastek wrzoścowiec
  • Znamionówka wrzoścówka
  • Przędziorek
Do chorób wrzosów należą m.in.
Fytoftoroza (zamieranie roślin)

Choroba grzybowa doprowadzająca do zamierania całych roślin. Zmiany w nadziemnej części rośliny, a więc brunatnienie rośliny, spowodowane jest zamieraniem korzeni. W przypadku pojawienia się choroby, porażoną roślinę wyrzucamy a pozostałe jak i miejsce po niej spryskujemy środkiem grzybobójczym np. Aliette 80 WP.

Rdza wrzosowatych

Przy dużym porażeniu choroba może prowadzić do zamierania całych roślin.

Rizoktonioza

Kolejna choroba grzybowa, objawiająca się zamieraniem podstawy pędu. Chorobie sprzyja zbytnia wilgotność podłoża oraz powietrza.

Mączniak prawdziwy

Choroba atakująca większość roślin ozdobnych, bardzo łatwa do zdiagnozowania ze względu na obecność charakterystyczno mączystego nalotu na całej roślinie. Przy zbyt dużym porażeniu rośliny zamierają.

Szara pleśń

Choroba atakująca osłabione rośliny przy zbytniej wilgotności podłoża i braku obiegu powietrza. Objawia się szarawym nalotem na pędach liściach oraz kwiatach.

Wrzosowisko

Wrzosowisko

Wrzosy na balkonie i tarasie


Wrzosy powszechnie wykorzystywane są przy jesiennych kompozycjach na balkonie i tarasie. W ostatnim czasie szczególnie poleca się wrzosy pączkowe, które bardzo długo zachowują swoją wyjątkową dekoracyjność.

Calluna doskonale prezentują się w bardzo oryginalnych doniczkach, skrzynkach, misach i innych pojemnikach. Mogą stanowić element zróżnicowanej kompozycji bądź stanowić jej podstawę.

Wrzosowate sprawdzą się ba balkonie i tarasie jeżeli zapewnimy im kwaśne podłoże oraz nie pozwalimy, aby podłoże całkowicie wyschło. Na zimę należy je dokładnie okryć, ale przy srogich mrozach mogą zmarznąć.

Zróżnicowanie odmianowe wrzosów sprawia, że doskonale odnajdą się w kompozycjach balkonowo- tarasowo, zwłaszcza w okresie jesiennym. Świetnie komponują się z wikliną, ceramicznymi osłonkami, dyniami ozdobnymi, bluszczem oraz kwiatami jesieni, a więc chryzantemami czy też astrami.



Wrzos w ogrodzie - zastosowanie


Wrzosowiska, a więc ogrody przy których aranżacji wykorzystuje się rośliny wrzosowate są bardzo malownicze, pełne elegancji, spokoju i melancholii. Nie każdy może sobie pozwolić na taki właśnie baśniowy ogród. Mimo, że wrzosy najpiękniej prezentują się sadzone w licznych grupach, to jednak posiadacze działek oraz niewielkich ogrodów przydomowych także powinni sięgać po wrzosy, gdyż stanowią one ciekawy kolorystycznie i pokrojowo akcent w  późnoletnich i jesiennych kompozycjach. Mogą stanowić uzupełnienie rabat, ale także sprawdzą się jako podstawowa roślina danego założenia. Pamiętajmy, aby sadzić je w zacisznych zakątkach, pięknie zaprezentują się na tle iglaków, dobrym towarzystwem będą także inne rośliny wrzosowate m.in. różaneczniki, azalie, pierisy, wrzośce.


Wrzos jako roślina miododajna  


Wrzosy należą do roślin nektarodajnych, bardzo cennych z których powstaje wyjątkowy i bardzo cenny miód wrzosowy.


Wrzos jako roślina lecznicza


Wrzos pospolity wykorzystywany jest także jako roślina lecznicza. Jako surowiec, pozyskuje się w sierpniu i wrześniu górną, rozkwitającą część krzewinki, suszy się w przewiewnym i osłoniętym przed słońcem pomieszczeniu. Następnie oddziela się kwiat od gałązek. Kwiaty zawierają m.in. olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, związki goryczkowe. Roślina wykazuje działanie moczopędne, a poza tym dobroczynnie wpływa na procesy trawienne, tak więc może być stosowany przy problemach związanych z zapaleniem dróg moczowych oraz nieżycie żołądka i problemach jelitowych.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz