Wilczomlecz sosnka - uprawa, zastosowanie i ciekawostki

Jesteś tutaj:

Wilczomlecz sosnka - uprawa, zastosowanie i ciekawostki

3,5/5 (221 ocen)

Choroby


Wprawdzie wilczomlecz sosnka jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, czasem jednak bywa atakowany przez grzyby wywołujące rdzę grochu. Z tego powodu należy unikać sadzenia go w pobliżu upraw grochu, a jeśli zauważymy, że pojawił się w sąsiedztwie tych warzyw w sposób naturalny, trzeba jak najszybciej go stamtąd usunąć. W rozwoju patogenu wilczomlecz pełni wprawdzie rolę żywiciela pośredniego, ale mimo to choroba może dość znacznie uszkodzić jego liście oraz pędy, poważnie je zniekształcając.


Środki ostrożności


Przeprowadzając wszelkie prace pielęgnacyjne przy wilczomleczu (w tym także podział kępy), należy zawsze zabezpieczyć dłonie rękawicami ochronnymi i bezwzględnie unikać kontaktu z odsłoniętą skórą bądź błona śluzową (np. oczami), gdyż trujący sok może powodować podrażnienia, stany zapalne i alergie, a także silne zapalenie spojówek oraz podrażnienia w obrębie ust i nosa.

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Ciekawostki


Co ciekawe wilczomlecz sosnka nie dla wszystkich żywych organizmów jest rośliną trującą. Na jego liściach z powodzeniem rozwijają się bowiem gąsienice nocnego motyla - zmrocznika wilczomleczka (hyles euphorbiae), dla których to właśnie ten gatunek wilczomlecza jest podstawową rośliną żywicielską.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz