Jesteś tutaj:

Wilczomlecz lśniący (Korona cierniowa)

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja
Cyklameny - kwiaty do domu i ogrodu
Gardenia - piękny kwiat doniczkowy
Guzmania - egzotyczny kwiat doniczkowy
Kalanchoe Blossfelda - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Kalatea - Ostrzeszyn (Calathea)
Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina
Wilczomlecze w ogrodzie

Wilczomlecz lśniący (Euphorbia millii), to bardzo interesująca roślina doniczkowa, która jednak nie wszędzie będzie dobrze rosła. Nie nadaje sie na pewno do ciemnych, chłodnych lub wilgotnych pomieszczeń. Poza tym, jak większość gatunków należących do rodziny wilczomleczowatych, jest trująca. Dlatego nie jest też odpowiednią rośliną dla osób, posiadających w domu małe dzieci lub zwierzęta. Trujący sok mleczny, szczególnie drażniąco działa na skórę oraz błony śluzowe. W bezpośrednim kontakcie może powodować stany zapalne, a nawet owrzodzenia. Kiedy dostanie się do oka, zagraża wystąpieniem chwilowej ślepoty. Więc kiedy przypadkiem wydostanie się z uszkodzonej rośliny, o kłopoty nietrudno.


Charakterystyka wyglądu


Wilczomlecz lśniący dodatkowo posiada duże i ostre kolce. Dzięki nim doczekał się potocznej nazwy określającej go mianem korony cierniowej. Mimo to egzotyczna uroda rośliny sprawiła, że ma ona wielu oddanych miłośników. Wilczomlecz lśniący ma pokrój krzewu. Tworzą go mocne, kanciaste i dość grube pędy, pokryte na całej długości sztywnymi, długimi kolcami. Kiedy roślina jest uprawiana we właściwych warunkach, okrywa się dużą ilością niewielkich, owalnych, błyszczących listków. Są one zielone i niemal całkowicie zasłaniają kloce. Poza pokrojem i uroczymi listkami, ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się na ogół przez cały okres wegetacyjny. Właściwy kwiat jest maleńki i nieszczególnie widoczny, natomiast jego kolorowe przykwiatkowe płatki są całkiem spore i przybierają różne ubarwienie, w zależności od odmiany. A odmian mieszańcowych tego wilczomlecza jest naprawdę dużo.


Odmiany


Kolor kwiatów może być więc czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty, biały, a czasem w różnych kombinacjach tych kolorów. Wśród nich można spotkać:

- „Sakura kiss” – o białych płatkach gęsto nakrapianych kolorem różowym
- „King yellow” – o kwiatach całkowicie żółtych
- „Moonlight” – którego żółte kwiaty posiadają pomarańczowy środek
- „Natali” – wydającą różowe kwiaty, niekiedy z delikatnymi, ciemniejszymi smugami.
- „Sonora” – o intensywnie różowych przykwiatkach

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

Wymagania uprawowe


Właściwie nasze warunki mieszkaniowe, sprzyjają uprawie tego gatunku. Wilczomlecz pochodzi bowiem z Madagaskaru, dlatego panujące w naszych mieszkaniach temperatury w zakresie 20 -24°C, bardzo mu odpowiadają. Ten gatunek wilczomlecza nie oczekuje zimowego okresu spoczynku, woli pozostawać w temperaturze pokojowej przez cały rok. Latem możemy go nawet wynieść na taras. Tym bardziej, że to jedna z niewielu roślin, która może rosnąć w pełnym słońcu.

W sprawie odpowiedniego oświetlenia nie uznaje kompromisu. W miejscu zbyt ciemnym, zrzuci liście i nie będzie kwitł. Jak wiele sukulentów, również wilczomlecz lśniący nie lubi zbyt mokrego podłoża, gdyż jest wrażliwy na zalanie. Lepiej zniesie kilkudniową suszę, niż nadmiar wody w doniczce. Nie lubi też wilgotnego powietrza, dlatego nasze mieszkania szczególnie „wysuszone” w okresie zimowym, są dla niego całkiem odpowiednie. Oczywiście tylko wtedy, gdy będzie miał dostatecznie dużo światła. Należy więc przeznaczyć dla niego miejsce, w pobliżu południowego okna.

Aby uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w doniczce, należy zastosować solidny drenaż oraz zapewnić roślinie podłoże przeznaczone dla kaktusów i sukulentów. Taka glebowa mieszanka jest tak przygotowana, aby woda nie zalegała w pobliżu wrażliwych korzeni. Jej podstawowymi składnikami są najczęściej piasek i ziemia torfowa. Ze względu na kolce oraz agresywny sok, przesadzamy rośliny w grubych rękawiczkach ochronnych. Dobrze jest też przed zabiegiem cały krzew owinąć gazetą lub materiałem.

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

Rozmnażanie


Rękawice ochronne są tez niezbędne podczas pobierania z rośliny sadzonek w postaci fragmentów pędu. Przed ukorzenianiem ich w wilgotnym podłożu, muszą zostać pozbawione soku mlecznego wypływającego z miejsca cięcia. Dlatego pozostawia się je przez kilka godzin do wyschnięcia lub umieszcza w pojemniku z wodą.  Uwagi końcowe


Z powodu trującego soku, roślina nie jest szczególnym przysmakiem dla szkodników, na ogół też nie choruje. Może jednak reagować dość gwałtownie na błędy uprawowe. Kiedy dopuścimy do zalania podłoża, pozostawimy roślinę w zbyt niskiej temperaturze, ustawimy ją w miejscu ocienionym lub zbytnio nawilżymy powietrze, prawdopodobnie zrzuci większość liści. Pozostaną wtedy jedynie mało dekoracyjne pędy z kolcami.

Starsze egzemplarze zaczynają się rozrastać na boki i wyginać pędy w różnych kierunkach. Tracą wtedy ładny pokrój i stają się mało atrakcyjne. Dlatego do mieszkań poleca się głównie młode rośliny. Na pocieszenie dodam, ze trwają prace hodowlane w kierunku uzyskania odmian o bardziej zwartej formie i słabszej sile wzrostu.

Koniecznie zobacz