Jesteś tutaj:

Wewnętrzne schody drewniane

Funkcjonalne oświetlenie schodów
Metalowe schody wewnętrzne - nowoczesny trend
Schody na strych
Schody szklane - mocne i słabe strony
Schody wewnętrzne jako element kompozycji przestrzennej
Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek
Schody zewnętrzne - budowa i funkcjonalność
Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

Wewnętrzne schody drewniane

Ponieważ schody wewnętrzne bardzo często stają się integralną częścią przestrzeni domowej, firmowej, służbowej, właściciele starają się wybierać spośród projektów te, które są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Nie inaczej jest w przypadku schodów drewnianych. Dlatego u producentów znajdziemy niezwykle atrakcyjne oferty różnego typu drewnianych schodów. Aby dobrze wybrać, musimy dokładnie wiedzieć, ile miejsca jest na  nie wyznaczone, jaki mają mieć kształt, a także, ile i jak wysokie kondygnacje mają ze sobą połączyć. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami na temat schodów drewnianych.


Kilka najważniejszych nazw


Ponieważ w tej branży wykorzystuje się dość specyficzne słownictwo, pragniemy Państwu przybliżyć najważniejsze wyrażenia.

Bieg – jest to nachylona część schodów, po której się wchodzi i schodzi, biegnąca w jednym kierunku.

Dusza – tak nazywa się prześwit między biegami w schodach lub pusta przestrzeń w centrum schodów.

Nosek (naczółek) – część stopnia, która jest wysunięta nad podstopnicą zwiększająca jego płaszczyznę.

Podest – jest poziomą płytą kończącą bieg schodów. Jest taką samą płytą, jak spocznik, ale na piętrze.

Podniebienie – spodnia, nachylona płaszczyzna biegu schodów.

Podstopnica – pionowa część stopnia. Nie mają jej schody ażurowe.  

Policzek – a właściwie belka policzkowa, na której opiera się stopień. Jest on wsuwany w policzek lub nasadzany górą.

Spocznik – pozioma płyta (miejsce na przystanięcie), która kończy bieg na półpiętrze, a czasem zmienia kierunek biegu schodów.

Stopnica – główna, pozioma część stopnia, na której stawia się stopy.

Wewnętrzne schody drewniane

Wewnętrzne schody drewniane

Typy schodów


Do najczęściej wykorzystywanych wewnętrznych schodów drewnianych zalicza się:

- schody policzkowe – zbudowane są z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają tu przeważnie grubość 5 cm, wysokość uzależniona jest od wymiarów stopni, ale najczęściej jest to około 30 cm. W tego typu schodach stopnice i podstopnice wsuwa się w wydrążone w belkach policzkowych. Belki natomiast ściąga się specjalnymi nakrętkami mocowanymi na obustronnie gwintowanym metalowym pręcie.

- schody drabiniaste – są to schody ażurowe, które składają się z dwóch belek policzkowych i zamocowanych do nich stopnic.


- schody spiralne – wersja schodów wykorzystywana wówczas, kiedy jest zbyt mało miejsca na inny rodzaj. Mocuje się je do ścian nośnych wokół schodów lub (częściej) do słupa nośnego przymocowanego do stropu. Nie należą one do schodów wygodnych i praktycznych (nie da się nimi np. wnosić mebli i większych przedmiotów), ale jeśli nie ma lepszej opcji mogą być jedynym sensownym rozwiązaniem.

- schody siodłowe z nakładanymi stopnicami – tutaj policzki od góry wyposażone są w nacięcia, które umożliwiają układanie stopnic i mocowanie podstopnic. Każda pozioma deska łączona jest z policzkami za pomocą wkrętów.

- schody wachlarzowe – w tym przypadku stopnie mają różną szerokość, która uzależniona jest od odległości od wewnętrznej części schodów. Im są bliżej środka, tym są węższe. Patrzą na nie w rzucie poziomym mogą mieć kształt wielokąta lub koła. Z wyglądu są więc bardzo efektowne.

Schody drewniane

Schody drewniane

Schody, ale z jakiego drewna


Wewnętrzne schody wykonuje się najczęściej z drewna drzew liściastych takich, jak buk, klon, jesion, dąb, wiśnia, orzech, czasem też z gatunków egzotycznych. Takie drewno powinno zaliczać się do odpowiedniej klasy, nie gorszej od II klasy. Musi mieć gęsto rozmieszczone słoje, wilgotność poniżej 12 %, nie może mieć sęków ani innych braków. Stopnie schodów produkuje się z drewna litego lub klejonego. Dopuszczalne jest również zastosowanie prefabrykatów, między innymi płyt z drewna litego klejonego na styk oraz niektóre odmiany sklejki.

Drewno jest materiałem efektownie różnorodnym, naturalnym i atrakcyjnym, jest również trwałe i przyjazne człowiekowi, dlatego tak chętnie wybiera się je również na zbudowanie schodów. Jeśli skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu, poszukajmy schodów optymalnych dla naszego wnętrza.
 

Koniecznie zobacz