Jesteś tutaj:

Wanny narożne - kształt, materiał wykonania i zakup

1Wanna łazienkowa - co jest istotne w trakcie zakupu?

2Wanna z prysznicem - dwa w jednym

3Wybieramy wannę z hydromasażem

4Wymiary i kształty wanien łazienkowych

Niektórzy decydują się na ten typ wanny ze względu na małą powierzchnię łazienki, a inni ponieważ właśnie taka im się podoba lub odpowiada ich potrzebom. Wszystko dlatego, że wanny narożne świetnie funkcjonują i spełniają swoją rolę w każdej łazience, dużej i małej. Ich kształt jest wygodny dla większości osób. Można w nich i siedzieć i leżeć, a także brać prysznic na stojąco. Dlatego rozważając wybór nowej wanny do łazienki, warto zastanowić się nad modelem narożnym.


Kwestia kształtu


Wanny narożne występują w dwóch wariantach, symetrycznym i asymetrycznym. Pierwsze z nich to takie, które mają oba boki tej samej długości, asymetryczne maja jeden bok dłuższy, a drugi krótszy i występują w opcji prawej i lewej. Wanny symetryczne lepiej sprawdzają się w większych łazienkach, gdzie nie trzeba oszczędzać miejsca. Bywają czasem tak duże, że zmieści się w nich kilka osób, ale najchętniej nabywane są jedno lub dwuosobowe. Wanny asymetryczne to modele chętnie wybierane do mniejszych łazienek.

Wanny narożne symetryczne mają rozmiary, które mieszczą się w przedziale od 120x120 cm do 175 x175 cm. Natomiast wanny narożne niesymetryczne mogą mieć od 140 x 75 cm do 160 x100 cm. Zanim się wybierze jedną z nich, trzeba się dobrze zastanowić, w jakim miejscu zostanie postawiona, a więc, czy bardziej będzie pasowała lewa czy prawa oraz dobrać odpowiedni rozmiar.

Wanna narożna

Wanna narożna

Materiał, z jakiego wykonana jest wanna


Nowoczesne wanny produkowane są z kilku najczęściej używanych materiałów. Najbardziej popularne okazują się te ze stali emaliowanej, z akrylu i quarylu, ale można również spotkać wanny z drewna i kamienia naturalnego. Każda z nich ma inne właściwości.

- Wanny ze stali emaliowanej – ich powłoka jest bardzo trwała, odporna na środki chemiczne. Mogą być wyposażone w antypoślizgowe dno. Minusem jest fakt, iż są zimne i nieprzyjemne w dotyku, a woda w nich dość szybko stygnie.

- Wanny akrylowe – najczęściej wybierane modele. Można wybierać w bogatej gamie rozmiarów, kolorów i kształtów. Zwłaszcza te ostatnie bywają dość ciekawe, bo mogą to być wanny kilkuosobowe i na przykład w kształcie serca. Ich konstrukcja jest dość lekka, wlewająca się do nich woda nie hałasuje, a powierzchnia jest miła w dotyku. Mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, dno antypoślizgowe, wyprofilowane siedzisko, podłokietniki, uchwyty czy półki na kosmetyki.


- Wanny z quarylu – jest to nowoczesny materiał powstający z akrylu i kwarcu. Wanny z quarylu cechują się sztywnością, trwałością, bogatą kolorystyką. Mogą mieć wyprofilowane wnętrze i dodatkowego wyposażenie. Wciąż jednak są mniej popularne od wcześniej wymienionych, gdyż ich cena jest znacznie od nich wyższa.

- Wanny z drewna – są to wyjątkowe modele. Bardzo efektowne, miłe w dotyku, długo trzymające ciepło. Wykonywane są zazwyczaj z drewna egzotycznego, które jest bardziej odporne na działanie wysokich temperatur i dużej wilgotności. Jest ono też dodatkowo olejowane, by jeszcze bardziej zmniejszyć jego nasiąkliwość.

- Wanny z kamienia – choć tego typu wanny występują najczęściej jako wolnostojące, to sporadycznie zdarzają się i te budowane na kształt narożnej. Należy mieć świadomość, że są to bardzo ciężkie modele (500 kg – 2 ton). Dlatego wymagają starannego przygotowania łazienki, zwłaszcza podłoża i stropu (jeśli są na wyższej kondygnacji). Także ich cena należy do tych z „górnej półki”, ale za to trwałość i atrakcyjność wznoszą się zdecydowanie ponad przeciętność.

Wanna narożna

Wanna narożna
 

Ważne podczas zakupu


Kiedy już zostanie podjęta decyzja, co do modelu wanny i będą Państwo finalizowali jej zakup, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dobrze jest na przykład zapytać sprzedawcę, jakie części wyposażenia wliczane są w podawaną cenę, zwłaszcza jeśli chodzi o obudowę, bo stelaże i nogi zazwyczaj mieszczą się w tej kwocie. Zanim odbierzemy zapakowaną wannę, koniecznie trzeba sprawdzić, czy zgadza się wybrany model i zamówione akcesoria oraz czy nie jest ona nigdzie uszkodzona. Dobrze jest też mieć świadomość, że do tego typu wanien zawsze można dokupić zestaw hydromasażu, co znacznie poprawia komfort kąpieli.


Koniecznie zobacz