Jesteś tutaj:

Urządzanie balkonu

1Aranżacja balkonu - skrawek ogrodu w mieszkaniu

2Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór

3Deski tarasowe - zalety i wady zastosowania

4Jak urządzić mały balkon? Pomysły i aranżacje

5Metalowe meble ogrodowe

6Najlepszy gres na taras

7Optymalne płytki tarasowe i balkonowe

8Osłony balkonowe - jak i czym osłonić balkon?

9Werbeny (Witułki) - kwiaty na balkon i do ogrodu

10Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

0/5 (0 ocen)

Balkon jest elementem mieszkania, o który wielu z nas nie dba praktycznie wcale. Szczególnie dotyczy to niewielkich lokali, gdzie balkon pełni często rolę magazynka lub zorganizowany jest tam składzik na niepotrzebne oraz nieużywane aktualnie rzeczy. Takie podejście jest niezwykle nieprzemyślane, gdyż przy odrobinie wyobraźni, a także chęci, z naszego nawet niewielkiego balkonu można zrobić wspaniały zakątek, z którego nie będziemy chcieli wychodzić, a odpoczynek tam będzie znacznie przyjemniejszy i efektywniejszy. Dzisiaj zapoznamy się z podstawowymi elementami organizacji oraz urządzania balkonu, dzięki którym z pewnością każdy z nas będzie mógł zorganizować sobie własną przestrzeń wypoczynkową.


Zacznijmy od dołu…


Nie będziemy dobrze się czuli na naszym balkonie, jeżeli nie będzie tam zrobiona dobra podłoga. Czysty beton nie jest rozwiązaniem dobrym, gdyż łatwo się rozkrusza, wygląda mało estetycznie, a dodatkowo jest bardzo trudny w czyszczeniu. Rozwiązań na przyjemną podłogę na balkonie jest kilka. Przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od naszego gustu, a także rodzaju balkonu. Do balkonów wystających i mało osłoniętych nie jest polecane stosowanie wykładziny, ani elementów drewnianych, gdyż będą one poddawane częstym działaniom deszczu oraz innych opadów. W tym przypadku najczęstszym i jednocześnie najbardziej praktycznym rozwiązaniem są płytki mrozoodporne. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim nie wchłaniają wody, lecz pozwalają jej swobodnie odpłynąć i nawet jeżeli się zabrudzą, można je z łatwością wyczyścić chociażby zwykłym mopem, albo ścierką. Dodatkowo, w przeciwieństwie np. do wykładziny, jest to rozwiązanie na wiele lat.


Jeżeli nasz balkon jest zabudowany lub częściowo zabudowany, ale w taki sposób, że nie jest narażony na działanie opadów atmosferycznych, nasze pole do popisu w kwestii podłogi jest dużo większe. Możemy tam ułożyć co tylko chcemy, pamiętając jedynie, aby były to materiały odporne na zimowe mrozy lub dające się na ten okres zdemontować (np. zwijane wykładziny).

Płytki na balkonie

Płytki na balkonie

Balustrady dla bezpieczeństwa, ale nie tylko


Jeżeli mamy już zorganizowaną podłogę, warto zabrać się za balustrady. Są one z reguły wykonane z metalowych elementów, czasami obitych dodatkowo deskami. Montowane są przede wszystkim dla bezpieczeństwa, ale można je również wykorzystać do ozdoby naszego tworzącego się miejsca odpoczynku. Podstawowa zasada to pomalowanie balustrady, by nie szpeciła nam widoku. Wychodząc na balkon, bardzo często to właśnie ona w pierwszym momencie jest najbardziej eksponowana, dlatego zadbanie o nią jest takie ważne. Po drugie pamiętajmy, iż balustradę można wykorzystać również jako stelaż dla naszych roślin. Z łatwością można tam zawiesić pojemniki na kwiaty, a wyższe elementy mogą posłużyć również, jako podpórka dla naszych pnączy.


Na czym wypoczywać, czyli meble balkonowe


Meble balkonowe, podobnie jak różnego rodzaju meble ogrodowe, w dzisiejszych czasach z łatwością znajdziemy w każdym większym sklepie ogrodniczym, a w sezonie letnim również w hipermarketach. Ich ceny mogą być różne, w zależności od jakości, wykorzystanych materiałów, funkcjonalności, czy wielkości. Podstawowym umeblowaniem, które będzie przez nas wykorzystywane do odpoczynku po ciężkiej pracy jest stół oraz krzesła. Najczęściej wykonane są z drewna, a ich konstrukcja pozwala na łatwe złożenie w każdej chwili i ukrycie przed deszczem, albo przeniesienie w inne miejsce. Jeżeli nasz balkon jest wystarczająco duży, można pokusić się o stół kilkuosobowy. Nic nie zastąpi wspólnych niedzielnych obiadków z rodziną na naszym przepięknie przystrojonym balkonie.

Balustrada na balkonie

Balustrada na balkonie

Oprócz stołu i krzeseł, na balkonie mogą znaleźć się również inne elementy umeblowania. Gdy nasz balkon jest usytuowany od południa i dodatkowo mamy wystarczająco miejsca, możemy zaryzykować postawienie tam parasola ogrodowego. Nawet jeżeli będzie częściowo wystawał poza naszą przestrzeń, nic się przecież nikomu nie stanie. W rogu balkonu można ustawić regał lub niedużą szafkę, w której składowane mogą być wszystkie te rzeczy, o których wspominaliśmy na początku artykułu, czyli niepotrzebne drobiazgi. Mebel taki należy ustawić tak, aby nie padał na niego deszcz oraz nie zawiewał śnieg.


Koniecznie dodajmy trochę kolorów


Elementem, bez którego duża część posiadaczy balkonów nie może sobie ich wyobrazić, są kwiaty. Na balkony stosowane są przede wszystkim kwiaty doniczkowe, które mogą stać na częściowo otwartej przestrzeni, chociaż w sklepach ogrodniczych możemy spotkać również coraz więcej roślin przeznaczonych właśnie do tego celu. Z powodzeniem możemy tutaj uprawiać Pelargonie, Bratki, Lobelie, niektóre odmiany Stokrotek, Bielunie, Petunie, Nemezje, Begonie, a także wiele odmian pnączy, takich jak np. Męczennica błękitna, Kardiospermum, Rodochitony, czy Wilce. Nie bójmy się nawet stworzyć miejscami na naszym balkonie swego rodzaju roślinny gąszcz, gdyż nawet niewielka ilość roślin, znacznie uprzyjemnia wypoczynek.

Balkon kwiatowy

Balkon kwiatowy

A może całkiem go obudować?


Obudowanie balkonu również nie jest złym pomysłem. Zyskujemy wtedy więcej zamkniętej przestrzeni, a stosując odpowiednie materiały, w każdej chwili możemy przegrodę przesunąć i ponownie otworzyć nasz balkon na świat. Zabudowanie stosowane jest przede wszystkim w przypadkach kiedy: nasze mieszkanie znajduje się na tak dużym osiedlu, iż bez zabudowy nie możemy liczyć nawet na chwilę prywatności na balkonie, na zewnątrz panuje straszny hałas, który może skutecznie uprzykrzyć przebywanie na balkonie, nie mówiąc już o wypoczywaniu tam lub znajdujemy się od strony słonecznej, gdzie latem nie da się wytrzymać, jeżeli nie zorganizujemy sobie odrobiny cienia.

Jak widać dobrze zadbany balon nie wymaga dużo pracy, ale za to efekty będą widoczne przez wiele lat. Każdego lata będziemy mogli dumnie rozsiąść się w fotelu na naszym balkonie i beztrosko czytać książkę, czy spożywać posiłek po całym dniu ciężkiej pracy. Miejsce takie z pewnością będzie również często odwiedzane przez pozostałych domowników, a czasami można się nawet pokusić o zorganizowanie tam małych poczęstunków dla znajomych.
  

Koniecznie zobacz