Uprawa, wymagania i pielęgnacja rabarbaru

Jesteś tutaj:

Uprawa, wymagania i pielęgnacja rabarbaru

3,5/5 (222 ocen)

Odmiany rabarbaru


Najczęściej uprawiane odmiany rabarbaru to: 'Karpow Lipskiego' (bardzo plenny, wczesny, odporny na choroby), 'Przodownik Europy' (wczesny, o dużej plenności, bardzo dobry smak), 'Purpurat' (średnio wczesny, średnio plenny, ceniony za ciemne ogonki), 'Wiśniowy' (średnio wczesny, o średniej plenności, ciemnoczerwone zabarwienie, smacznych ogonków), 'Koral' (średnio wczesny, szerokie i smaczne ogonki), 'Malinowy' (późny, niski, rozłożysty, czerwone ogonki, odporna na choroby) oraz 'Olbrzym Amerykański', 'Wiktoria', 'Wilmowski', 'Przeworski', 'Delikates', 'Holsztyński Krwisty' oraz 'Cyklop'.

Uprawa rabarbaru

Uprawa rabarbaru

Nawożenie i podlewanie


Rabarbar w ciągu sezonu wytwarza olbrzymią masę liści, w związku z czym wymaga regularnego i obfitego nawożenia. Warto stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe o dużej zawartości azotu. Analizę gleby najlepiej wykonać pod koniec sezonu (na jesieni) i na jej podstawie wyliczyć nawożenie na następny sezon. Azot warto wprowadzać do gleby stosując siarczan amonu lub mocznik (nawozy te ograniczają gromadzenie się kwasu szczawiowego w ogonkach liściowych).
Duże liście transpirują spore ilości wody, więc rabarbar wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy i upałów. W wysokiej temperaturze i małej zawartości wody w glebie ogonki liściowe słabiej rosną, są włókniste, kwaśne i słabo wybarwione.




Zbiór rabarbaru


W pierwszym roku po posadzeniu nie powinno się przeprowadzać zbiorów. W drugim roku przeprowadza się 3-4 zbiory przez około 3 tygodnie czerwca. W kolejnych latach pierwsze ogonki liściowe rabarbaru możemy zbierać już na początku czerwca, drugi zbiór w sierpniu lub we wrześniu. Warto pamiętać, że zbyt intensywny drugi zbiór może spowodować gorsze plony w kolejnym sezonie. Aby zbiór ogonków liściowych był obfity należy sukcesywnie osuwać pojawiające się pędy kwiatostanowe. Zaniechanie tego znacznie pogorszy jakość ogonków liściowych.

Rabarbar

Rabarbar

Zwalczanie chwastów, chorób i szkodników


Niestety w uprawie rabarbaru nie ma żadnych zarejestrowanych herbicydów (do zwalczania chwastów), insektycydów (do zwalczania owadów) oraz fungicydów (do zwalczania chwastów). Chwasty trwałe oraz te które się głęboko korzenią należy zwalczyć mechanicznie jeszcze przed posadzeniem rabarbaru, a wokół roślin warto usypać warstwę ściółki (słoma, kora), która ograniczy rozwój chwastów i ograniczy parowanie wody. Do najważniejszych chorób rabarbaru należą – zgnilizny karp oraz zgnilizny ogonków liściowych (powodowane przez grzyby lub bakterie).  Ze szkodników najczęściej pojawiają się chrząszcze – kałdunice.

Nasiona rabarbaru lider kupisz tutaj

Autor: Paweł Romanowski

Koniecznie zobacz