Jesteś tutaj:

Uprawa warzyw

Choroby pomidorów - zestawienie
Choroby, szkodniki i oprysk truskawek
Cięcie drzew owocowych i nie tylko
Czosnek ozdobny
Oprysk drzew owocowych
Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom
Sadzenie drzew
Uprawa cebuli
Uprawa ogórków
Uprawa pomidorów
Uprawa pora
Uprawa szpinaku

Uprawa warzyw należy do tych zajęć w ogrodzie, które łączą w sobie przyjemne z pożytecznym. Praca przy warzywach pozwala nam się zrelaksować oraz uzyskać zdrowe jedzenie.

Pomidory, ogórki, sałata czy rzodkiewki uprawiane w ogródku bez użycia środków chemicznych, są dla nas największym źródłem zdrowia.


Warzywnik


Warto założyć przy domu warzywnik, w którym będziemy uprawiać nasze ulubione warzywa. Nie musi on być duży. Wystarczy, aby zaspokoił potrzeby nasze i naszej rodziny. Dobrze, aby był w formie prostokąta, wtedy łatwiej będzie wydzielić grządki pod uprawę warzyw.

W warzywniku warto posadzić sałatę, buraki, rzodkiewki, ogórki, pomidory, marchew, pietruszkę cebulę, pora, selera oraz dynię.

Rośliny w warzywniku powinny być tak posadzone, aby jedne nie przeszkadzały innym. Chodzi o to, aby poszczególne warzywa nie odbierały chęci do życia innym. Obok siebie powinny rosnąć: cebula, buraki, kapusta i pory. Pomidory lubią towarzystwo warzyw cebulowych.


Uprawa współrzędna


W warzywniku należy zastosować uprawę współrzędną. Zaletą uprawy współrzędnej, jest to, że w jednym rzędzie obok siebie rośnie kilka rodzajów warzyw, na przykład pomidory, cebula i szczypior. Powstaje w ten sposób kilka zapachów. Utrudnia to szkodnikom zaatakowanie konkretnej rośliny, ponieważ trudno im jest ją rozpoznać.

Warzywa


Zmianowanie warzyw


Rośliny nie mogą co roku rosnąć na tym samym miejscu, ponieważ ziemia się wyjaławia, tracąc substancje odżywcze. Wpłynęłoby to niekorzystnie na rozwój roślin. Jeżeli w jednym roku posadzimy w danym miejscu pomidory, to w następnym roku sadzimy na przykład rzodkiew. A pomidor wraca na dane stanowisko najlepiej co trzy lata.

Warzywa najlepiej rosną w przepuszczalnym podłożu, które warto wzbogacić nawozami naturalnymi takimi jak kompost czy obornik. Rośliny powinny rosnąć w miejscu słonecznym, odchwaszczonym, ziemia wokół nich powinna być spulchniona. A młode warzywa należy regularnie podlewać, aby dobrze się przyjęły i rosły.


W warzywniku warto posadzić w każdym rzędzie czosnek, gdyż przeciwdziała on chorobom grzybowym i nie lubią go szkodniki roślin. Szkodniki nie lubią, także zapachu aksamitek. A kret, który lubi podkopywać warzywa ucieknie jak poczuje zapach cebuli szachownicy. Szachownica jest rośliną ogrodową.

Jeżeli nie mamy działki , to warzywa możemy uprawiać na balkonie lub tarasie w dużych donicach. Do takiej uprawy nadają się pomidory i papryka.

Marchew


Uprawa poszczególnych warzyw


W warzywniku warto posadzić pomidory, ogórki, rzodkiewki, pory, selery, a także pietruszkę, cebule, marchew oraz sałatę czy dynię.

Pomidor

Warzywa lubią słoneczne stanowiska i temperaturę od około dziewiętnastu do maksimum trzydziestu stopni. Ziemia w której rośliny rosną powinna być bogata w składniki pokarmowe, przepuszczalna i nawieziona kompostem. Pomidora nie należy uprawiać na stanowisku, które poprzednio zajmowały ziemniaki. Warzywa uprawia się z nasion lub z sadzonek. Sadzonki potrzebują podpórek, aby mogły dobrze rosnąć. Owoce pomidora, czyli jedzone przez nas warzywa mogą mieć kolor żółty lub czerwony. Pomidory nie lubią zasuszania, trzeba je regularnie podlewać. Pomidory wysiewamy do gruntu w drugiej połowie maja, gdy ziemia jest już nagrzana. Aczkolwiek łatwiejszym sposobem uprawy warzyw jest sadzenie do ziemi gotowych sadzonek roślin kupionych w sklepach ogrodniczych.Ogórek

Warzywo dobrze rośnie na słonecznym stanowisku. W przepuszczalnej żyznej glebie, którą warto zasilić kompostem i dobrze spulchnić. Ogórki należy regularnie podlewać i uważać, aby warzywa za duże nie urosły. Przerośnięte ogórki są niesmaczne. Ogórki można uprawiać z nasion lub sadzonek. Ogórki siejemy do gruntu w drugiej połowie maja, gdy ziemia jest już nagrzana.

Rzodkiewka

Warzywo tak samo jak pozostałe opisywane rośliny należy do roślin jednorocznych. Potrzebuje do prawidłowego wzrostu żyznej ziemi i regularnego podlewania. Rzodkiewkę jada się jedynie na surowo. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych, może rosnąć, także na ciężkiej glebie. Warzywo sadzimy od kwietnia do czerwca lub od sierpnia do września. Pierwsze sianie jest na zbiór letni, a drugie na jesienny.

Uprawa rzodkiewki

Por

Por najlepiej rośnie w ziemi zmieszanej z kompostem. Preferuje wilgotne podłoże, które musi być odchwaszczone i spulchnione. Warzywo należy regularnie podlewać. Roślinę siejemy w kwietniu do gruntu.

Seler

Jak reszta warzyw potrzebuje rosnąć na spulchnionej glebie, która jest odchwaszczona i wzbogacona kompostem. Trzeba go regularnie podlewać. Seler sieje się do gruntu z nasion na przełomie marca i kwietnia. Zbiór następuje do listopada.

Cebula

Roślina dobrze rośnie na lekkich, bogatych w próchnicę glebach. Powinny być zasobne w składniki pokarmowe i wzbogacone kompostem. Cebulę sieje się pod koniec marca do gruntu, a w sierpniu można już ją zacząć zbierać.

Uprawa warzyw

Marchew

Najlepsza dla warzywa jest lekka ziemia, którą trzeba głęboko przekopać i zasilić kompostem. Warto ją również spulchnić co jakiś czas.

Warzywo sieje się do gruntu od końca marca do czerwca, a marchew zbiera się od czerwca do sierpnia.

Burak

Siejemy go do gruntu od kwietnia do czerwca. Zbieramy po około piętnastu tygodniach od wysiania. Ziemię w której ma rosnąć warzywo warto przekopać i zasilić kompostem. Nie powinna być zbyt ciężka i gliniasta.


Pietruszka

Roślina jest dwuletnia. Sieje się ją do gruntu od połowy marca, a zbiera do listopada. Najlepsza dla pietruszki jest gleba bogata w próchnicę.

Dynia

To warzywo potrzebuje przede wszystkim dużo miejsca. Do małego warzywnika sadzimy maksimum dwie dynie. Owoce dyni bardzo lubią dzieci, szczególnie na hallowen. Warzywa dobrze rosną na podwyższonym zagonie, na którym ziemię wzbogacono kompostem. Nasiona rośliny pod koniec maja siejemy do gruntu.

Uprawa ogórków

Czosnek

Warzywo sadzi się z ząbków, które odrywamy od główki czosnku. Najlepszym do sadzenia ząbkiem jest taki, z którego wyrasta zielona łodyżka. Łodyżki wyrastają z ząbków czosnku, gdy warzywo długo leży w cieple. Czosnek sadzimy do gruntu w miesiącach marzec - kwiecień, gdy gleba jest ciężka, a tradycyjnie warzywo sadzi się w listopadzie.

Sałata

W maju wysiewamy ją do gruntu, a zaczynamy zbierać warzywo już od czerwca. Roślina najlepiej rośnie w spulchnionej i odchwaszczonej ziemi. Nie lubi piaszczystego podłoża. Uprawiając warzywo należy uważać na często atakujące je ślimaki, abysię nie okazało, że ktoś inny zjadł sałatę na obiad.

Uprawa warzyw da nam dużą satysfakcję i efekty, jeżeli będziemy warzywa cały czas starannie pielęgnować. Odchwaszczać podłoże, podlewać rośliny, spulchniać wokół nich ziemię oraz nawozić ją kompostem. Musimy także stosować zmianowanie i warto skorzystać z uprawy współrzędnej.

Poza tym młode siewki warzyw trzeba przepikować, aby warzywa nie urosły zbyt małe i żeby nadawały się do jedzenia. Siejąc warzywa warto to robić wraz z dziećmi, sprawia im to dużo radości.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz