Uprawa warzyw

Jesteś tutaj:

Uprawa warzyw

3,5/5 (39 ocen)

Seler

Jak reszta warzyw potrzebuje rosnąć na spulchnionej glebie, która jest odchwaszczona i wzbogacona kompostem. Trzeba go regularnie podlewać. Seler sieje się do gruntu z nasion na przełomie marca i kwietnia. Zbiór następuje do listopada.

Cebula

Roślina dobrze rośnie na lekkich, bogatych w próchnicę glebach. Powinny być zasobne w składniki pokarmowe i wzbogacone kompostem. Cebulę sieje się pod koniec marca do gruntu, a w sierpniu można już ją zacząć zbierać.

Uprawa warzyw

Marchew

Najlepsza dla warzywa jest lekka ziemia, którą trzeba głęboko przekopać i zasilić kompostem. Warto ją również spulchnić co jakiś czas.

Warzywo sieje się do gruntu od końca marca do czerwca, a marchew zbiera się od czerwca do sierpnia.

Burak

Siejemy go do gruntu od kwietnia do czerwca. Zbieramy po około piętnastu tygodniach od wysiania. Ziemię w której ma rosnąć warzywo warto przekopać i zasilić kompostem. Nie powinna być zbyt ciężka i gliniasta.

Pietruszka

Roślina jest dwuletnia. Sieje się ją do gruntu od połowy marca, a zbiera do listopada. Najlepsza dla pietruszki jest gleba bogata w próchnicę.

Dynia

To warzywo potrzebuje przede wszystkim dużo miejsca. Do małego warzywnika sadzimy maksimum dwie dynie. Owoce dyni bardzo lubią dzieci, szczególnie na hallowen. Warzywa dobrze rosną na podwyższonym zagonie, na którym ziemię wzbogacono kompostem. Nasiona rośliny pod koniec maja siejemy do gruntu.

Uprawa ogórków

Czosnek

Warzywo sadzi się z ząbków, które odrywamy od główki czosnku. Najlepszym do sadzenia ząbkiem jest taki, z którego wyrasta zielona łodyżka. Łodyżki wyrastają z ząbków czosnku, gdy warzywo długo leży w cieple. Czosnek sadzimy do gruntu w miesiącach marzec - kwiecień, gdy gleba jest ciężka, a tradycyjnie warzywo sadzi się w listopadzie.

Sałata

W maju wysiewamy ją do gruntu, a zaczynamy zbierać warzywo już od czerwca. Roślina najlepiej rośnie w spulchnionej i odchwaszczonej ziemi. Nie lubi piaszczystego podłoża. Uprawiając warzywo należy uważać na często atakujące je ślimaki, abysię nie okazało, że ktoś inny zjadł sałatę na obiad.

Uprawa warzyw da nam dużą satysfakcję i efekty, jeżeli będziemy warzywa cały czas starannie pielęgnować. Odchwaszczać podłoże, podlewać rośliny, spulchniać wokół nich ziemię oraz nawozić ją kompostem. Musimy także stosować zmianowanie i warto skorzystać z uprawy współrzędnej.

Poza tym młode siewki warzyw trzeba przepikować, aby warzywa nie urosły zbyt małe i żeby nadawały się do jedzenia. Siejąc warzywa warto to robić wraz z dziećmi, sprawia im to dużo radości.

Wysokiej jakości nasiona warzyw kupisz w tym sklepie ogrodniczym

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz