Jesteś tutaj:

Uprawa, sadzenie i odmiany leszczyny (orzecha laskowego)

Cięcie leszczyny (orzecha laskowego) - jak i kiedy?
Kolcowój (Krzew Goji) - uprawa i jagody
Leszczyna turecka - uprawa i rozmnażanie
Najlepsze odmiany leszczyny (orzecha laskowego). Zobacz!
Najlepsze odmiany orzecha włoskiego - przegląd
Skuteczne sadzenie i rozmnażanie leszczyny (orzecha laskowego)
Uprawa i pielęgnacja orzecha włoskiego

Uprawa, sadzenie i odmiany leszczyny (orzecha laskowego)

Wielu ogrodników uważa leszczynę za niczym nie wyróżniający się krzew. Jednak ma ona wiele zalet, które można na różne sposoby wykorzystać. Poza rodzeniem smacznych i niezwykle zdrowych owoców leszczyny mogą być bardzo dekoracyjną ozdobą ogrodu. Warto dobrać odpowiednią odmianę – o kolorowych liściach, poskręcanych pędach lub nietypowym pokroju. To roślina doskonała dla początkujących ogrodników, gdyż jej uprawa jest bardzo łatwa.


Opis rośliny


Leszczyna pospolita (Corylus avellana) to wielopienny krzew liściasty, dorastający do 5 m wysokości. Ma wzniesione pędy, tworzące gęstą koronę, rozszerzającą się ku górze. Rośnie dziko w lasach całej Europy, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Leszczyna to najwcześniej kwitnąca roślina drzewiasta w Polsce, jej kwiaty pojawiają się nawet już w lutym. Moment ten uważany jest za początek botanicznego przedwiośnia.

Leszczyna jest rośliną wiatropylną, jednopienną, rozdzielnopłciową – tzn. na jednym osobniku tworzą się kwiaty męskie (kotki) i żeńskie (kłębki). Kwiaty męskie zebrane są w charakterystyczne zwisające kotki, mające nawet 10 cm długości. Żeńskie są ukryte w pąkach, a w czasie kwitnienia widoczne są jedynie ich czerwone znamiona. Liście leszczyny są charakterystyczne, szeroko-owalne, o długości do 10 cm, o piłkowanych brzegach, na szczycie zaostrzone, a u nasady lekko sercowate. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub żółtobrązowy.

Liście leszczyny

Liście leszczyny

Wymagania leszczyny


Leszczyna nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze będzie rosnąć na każdej żyznej glebie ogrodowej za wyjątkiem gleb bardzo lekkich, piaszczystych i suchych oraz ciężkich, nieprzepuszczalnych o wysokim poziomie wody gruntowej. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego – t.j. pH 6,0,7,0. Roślina jest bardzo tolerancyjna w stosunku do nasłonecznienia, dobrze rośnie nawet w cieniu, jednak wtedy gorzej owocuje, a odmiany o barwnych liściach szybciej tracą kolor. Odmiany szlachetne mają większe wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Stanowisko powinno być osłonięte przed silnymi wiatrami, jednak roślina jest bardzo odporna na niskie temperatury. Uszkodzenia mrozowe pojawiają się jedynie podczas styczniowych bądź lutowych ociepleń i następujących po nich nagłych ochłodzeniach. Część kwiatów może przemarzać w temperaturze poniżej -15 ºC.


Sadzenie leszczyny


Najlepszym terminem na sadzenie leszczyny jest jesień (koniec września, początek października). Młode rośliny zdążą się ukorzenić przed zimą, a na wiosnę szybko rozpoczną wegetację. Można ją też sadzić wiosną, jednak w przypadku suszy niezbędne jest podlewanie. Sadzonki powinny pochodzić z rozmnażania wegetatywnego (rozmnażane z nasion mogą nie posiadać wszystkich cech odmiany szlachetnej). Muszą mieć dobrze rozwinięty zarówno system korzeniowy oraz część nadziemną.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe


Owocami leszczyny są tzw. orzechy laskowe. Ich zdrewniała owocnia, nazywana potocznie skorupką, w zależności od odmiany przybiera różne kształty i kolory – od brązowego, poprzez szary i zielonkawy. Orzechy są bogate w składniki odżywcze oraz obfitują w witaminy: B1, B2, PP i C oraz duże ilości witaminy E. Zawierają także minerały – t.j.: fosfor, wapń, magnez, miedź, cynk, mangan. Są także cennym źródłem błonnika.

 • 'Barceloński' – odmiana bardzo plenna, dobry zapylacz, silny wzrost, orzechy dojrzewają w pierwszej połowie września.
 • 'Cosford' – odmiana plenna, dobry zapylacz, orzechy dojrzewają w połowie września.
 • 'Kataloński' – odmiana bardzo plenna, silny wzrost, orzechy dojrzewają w połowie września.
 • 'Lamberta Biały' – odmiana średnio plenna, słaby wzrost, orzechy dojrzewają w drugiej połowie sierpnia.
 • 'Lamberta Czerwony' – odmiana średnio plenna, słaby wzrost, dekoracyjne czerwone liście.
 • 'Warszawski Czerwony' - odmiana bardzo plenna, średni wzrost, orzechy dojrzewają w połowie sierpnia, dekoracyjne czerwone liście.
 • 'Webba Cenny' – odmiana bardzo plenna, dobry zapylacz, orzechy dojrzewają pod koniec września.
 • 'Wczesny Długi' – odmiana bardzo plenna – jedna z najplenniejszych odmian leszczyny, silny wzrost, orzechy dojrzewają w pierwszej połowie września.

Ścieżka obsadzona leszczyną

Ścieżka obsadzona leszczyną

Odmiany ozdobne

 

 • Leszczyna poza odmianami tworzącymi dorodne orzechy posiada także wiele odmian o ozdobnych liściach, pędach oraz pokroju.
 • 'Aurea' – wiosenne liście mają złocisty kolor.
 • 'Contorta' – powolny wzrost, dekoracyjnie poskręcane pędy i pozwijane liście.
 • 'Fusco-rubra' – młode liście są ciemno-purpurowe, z czasem zielenieją.
 • 'Heterophylla' – dekoracyjnie postrzępione liście.
 • ;Purpurea' – purpurowe liście.
 • 'Pendula' – odmiana o zwisającym pokroju.

Leszczyna

Leszczyna

Choroby i szkodniki leszczyny


Zarówno choroby jak i szkodniki na leszczynie pojawiają się stosunkowo rzadko – zwłaszcza w przydomowych ogrodach. Na wielkopowierzchniowych plantacjach pojawia się groźny chrząszcz – słonkowiec orzechowiec. Szkodniki pojawiają się w końcu maja i w czerwcu, żerują na liściach, a następnie samice składają jaja do młodych, miękkich owoców. Larwa żywi się jądrem orzecha. Pod koniec sierpnia i we wrześniu larwy kończą żerowanie, wygryzają otwór wyjściowy, spadają na ziemię, wwiercają się do gleby, przędą kokony i w nich zimują, a wiosną przepoczwarczają się. Zwalczanie należy rozpocząć już po pierwszym zauważeniu uszkodzeń lub owadów na liściach.

Wśród chorób dominują monilioza leszczyny, mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Preparaty zwalczające moniliozę leszczyny (Dithane NeoTec oraz Sadoplon) są także skuteczne przeciwko pozostałym chorobom.


Rozmnażanie leszczyny


Leszczynę można rozmnażać z nasion (gatunek) oraz przede wszystkim przez odkłady (odmiany). Rośliny rozmnażane z nasion (generatywnie) mogą być bardzo zróżnicowane i nie posiadać wszystkich cech odmianowych. Rośliny rozmnażane przez odkłady (wegetatywnie) będą 100% kopią rośliby matecznej.  

Paweł Romanowicz


Koniecznie zobacz