Jesteś tutaj:

Uprawa i właściwości lecznicze aloesu drzewiastego

1Aloes - uprawa

2Grubosze - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3Najciekawsze w uprawie sukulenty doniczkowe

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) to jeden z ponad 350 gatunków należących do rodzaju aloes. Ten interesujący, jednoliścienny sukulent w warunkach domowych nie przekracza zwykle kilkudziesięciu centymetrów wysokości (ok. 0,8 - 1 m.), ale w naturze może dorastać nawet do 5 m. Jego ojczyzną są tropikalne rejony Afryki, dlatego w naszym klimacie na zewnątrz może przebywać jedynie sezonowo, chłodniejsze miesiące spędzając w pomieszczeniach.


Charakterystyka wyglądu


Aloes drzewiasty początkowo rozwija swoje liście w formie rozety, jednak szybko zaczyna wyrastać w górę, tworząc sztywną, z czasem drewniejącą łodygę. Długie, mięsiste, łukowato wygięte liście układają się wtedy wokół niej skrętolegle, stopniowo ogałacając dolne partie pędu. Brzegi liści pokrywają luźno ułożone kolce, a blaszkę delikatny, woskowaty nalot. Tuż pod skórką znajduje się bardzo gorzki, żółtawy sok (posiadający silne właściwości przeczyszczające), a wewnątrz liścia zwarty, szklisty miąższ, zawierający szereg substancji odżywczych.


Właściwości lecznicze


Miąższ aloesu zwiera sporą ilość cennych aminokwasów (min. treonina,  fenyloalanina, lizyna, leucyna, izoleucyna, metionina), mikro- oraz makroelementów (min. potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, sód, żelazo, mangan, miedź, molibden), wielocukrów, enzymów, kwasów, stymulatorów biogennych oraz innych wartościowych związków organicznych. Dzięki nim posiada właściwości przeciwzapalne, regenerujące, bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Z powodzeniem można go wykorzystywać do gojenia się ran, skaleczeń, oparzeń, owrzodzeń, a także leczenia grzybic, kurzajek oraz innych chorób skóry. Maseczki z liści aloesu znacznie poprawiają wygląd i kondycję cery, a stosowane na skórę głowy, pomagają pozbyć się uciążliwego łupieżu. Aloes ma również zastosowanie w leczeniu niektórych chorób wewnętrznych, gdyż wspomaga pracę jelit oraz układu pokarmowego, sprzyja regeneracji uszkodzonej błony śluzowej, pomaga wygoić wrzody oraz oczyszcza organizm z toksyn. Jego właściwości zostały również wykorzystane w leku o nazwie biostymina, stymulującym pracę układu odpornościowego.

Wykorzystując do celów leczniczych liście z własnej uprawy, należy pamiętać, że najwięcej cennych składników posiadają rośliny 2-3 letnie. Doustnego przyjmowania preparatów z aloesu powinny jednak unikać kobiety w ciąży, a także osoby chorujące na serce, nerki lub nadciśnienie.

Aloes drzewiasty

Aloes

Wymagania uprawowe


Pomimo swojego egzotycznego pochodzenia, aloes drzewiasty nie jest roślina trudną w uprawie, ale jak większość sukulentów posiada pewne szczególne wymagania. Przede wszystkim oczekuje dużej ilości światła i ciepła. Nie toleruje cienia (liście karleją i bledną) i nie znosi niskich temperatur. Ustawiając roślinę na parapecie, osłaniajmy ją jednak przed mocnym słońcem, gdyż silne promienie wzmocnione szybą, mogą spowodować poparzenia liści. Latem możemy wystawić doniczkę na taras lub do ogrodu, pamiętając jednak, żeby zabrać roślinę z powrotem do pomieszczenia jeszcze przed nastaniem jesiennych chłodów. Zimą aloes będzie czuł się dobrze w pomieszczeniu widnym i niezbyt ciepłym (ok. 12 - 15 °C), gdzie będzie mógł przejść w okres spoczynku, a niekiedy nawet zakwitnąć.

Uprawiając w mieszkaniu aloesy drzewiaste, należy również pamiętać, że rośliny te bardzo nie lubią przelewania, na które reagują gniciem korzeni i plamami na liściach. Lepiej jest wiec czasem zapomnieć o ich podlaniu, niż dostarczać im wodę zbyt gorliwie. Suszę mogą przetrzymać bez szwanku nawet przez ponad miesiąc, ale lepiej podlewać je raz na tydzień lub w zależności od potrzeb.

Aloesy dobrze rosną w każdym uniwersalnym, stosunkowo przepuszczalnym podłożu, ale z pewnością lepiej będą się rozwijały w ziemi specjalnie przeznaczonej pod uprawę kaktusów i sukulentów. Podczas przesadzania rośliny, należy jednak obchodzić się z jej korzeniami bardzo ostrożnie, gdyż  łatwo ulegają uszkodzeniom i trudno się regenerują.

Aloes drzewiasty

Aloes

Uwagi dodatkowe


Aloesy są roślinami dość odpornymi na choroby i szkodniki, o ile nie osłabimy ich kondycji niewłaściwą opieką. Rozmnaża się je bardzo łatwo za pomocą odrostów korzeniowych, sadzonek pędowych lub przez wysiew nasion.

W uprawie pojemnikowej aloesy drzewiaste zakwitają niezmiernie rzadko, ale zawsze można podjąć próbę doprowadzenia ich do wydania pąków kwiatowych.

W tym celu należy zapewnić roślinie duże nasłonecznienie w okresie letnim i niemal zupełnie zaprzestać jej podlewania przez okres ok. 1 miesiąca. Na tak potraktowanym aloesie, wiechowate, czerwono-pomarańczowe, wzniesione kwiatostany, mogą pojawić się w okresie zimowym.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz