Uprawa i pielęgnacja winorośli w Polsce

Jesteś tutaj:

Uprawa i pielęgnacja winorośli w Polsce

3,3/5 (108 ocen)

Nieco inne odmiany należy bowiem posadzić, aby doczekać się pysznych, dużych owoców deserowych, nadających się do bezpośredniego spożycia („Arkadia” o jasnożółtych owocach, „Einset Seedless” o różowych owocach, „Nero” o granatowych owocach,” Agat Doński” o granatowych owocach, „Wostorg” o żółtych owocach), inne będą dobrym surowcem na wina i soki (o owocach jasnych: „Aurora”, „Bianca”, „Muskat Odeski”, „Prairie Star” oraz ciemnych” Cascade”, „Frontenac”, „Regent”), a jeszcze inne poleca się na osłony altan lub pergoli (ciemnoowocowe: „Alwood”, „Fredonia”, „Concord” oraz jasnoowocowa „Ontario”). Oczywiście wybór roślin jest znacznie większy, gdyż niemal każdego roku hodowcy wprowadzają na rynek nowe odmiany, dlatego przed zakupem zawsze warto rozejrzeć się nieco w aktualnych propozycjach rynkowych.

W sadzonki winorośli najlepiej zaopatrzyć się u renomowanego sprzedawcy lub w dobrej szkółce. Rośliny sprzedawane są w pojemnikach lub z gołym korzeniem. Z pewnością lepiej przyjmą się te pierwsze, dlatego właśnie takich sadzonek warto poszukać.

Najlepszy termin sadzenia, to wczesna wiosna bądź późna jesień.

Owoce winorośli

Owoce winorośli

Zabiegi pielęgnacyjne


Zabiegi pielęgnacyjne związane z uprawą winorośli to przede wszystkim cięcie, ściółkowanie podłoża, odchwaszczanie, podlewanie (jedynie podczas przedłużających się okresów suszy), podwiązywanie pędów, nawożenie oraz zabezpieczanie krzewów na okres zimy. Właściwe przycinanie winorośli, to temat bardzo obszerny i aby zabieg wykonać naprawdę dobrze, należy sięgnąć do fachowej literatury, szczegółowo opisującej sposoby cięcia oraz prowadzenia winorośli. Równie niemałe znaczenie dla kondycji krzewów ma ich ochrona przed niskimi temperaturami. Nawet odmiany odporne na mróz, mogą zostać uszkodzone przez duże spadki temperatur w okresie zimowym, dlatego późną jesienią warto jest winorośl kopczykować (podobnie jak róże), a młode rośliny dodatkowo osłaniać grubą agrowłókniną (szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu).

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz