Uprawa grochu - wszystko co warto wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Uprawa grochu - wszystko co warto wiedzieć!

3,1/5 (202 ocen)

Siew


Groch zwyczajny należy do warzyw uprawianych wyłącznie z siewu nasion wprost do gruntu. Jego uprawa powinna rozpocząć się wczesną wiosną czyli od połowy marca do połowy kwietnia. Opóźnianie terminu siewu doprowadza do pogorszenia jakości nasion oraz spadku planu. Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 2 - 4 cm. w rozstawie odpowiedniej dla danej odmiany (w przypadku uprawy odmian wysokich, rzędy powinny być oddalone od siebie o ok. 20 - 25 cm., natomiast w uprawie odmian niskich odległość między rzędami powinna wynosić ok. 15 – 20 cm.). W rzędzie odległość między roślinami powinna wynosić natomiast ok. 3 – 4 cm.


Zabiegi pielęgnacyjne


W uprawie grochu najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to odchwaszczanie (mechaniczne lub za pomocą odpowiednio dobranych preparatów chemicznych, znajdujących się w aktualnym rejestrze MRiRW) oraz nawadnianie (w razie małej ilości opadów).

Groch - uprawa


Zbiór


Zbiór grochu musi być przeprowadzony w odpowiednim terminie, dostosowanym do wymagań danej odmiany. Groch cukrowy należy zbierać w miarę dojrzewania strąków (kiedy strąk jest wyrośnięty, ale nasiona są jeszcze w fazie zawiązków), natomiast groch łuskowy zbiera się jednorazowo (dla potrzeb przetwórczych) lub sukcesywnie, po osiągnięciu przez strąki pełnej dojrzałości (strąki całkowicie wypełnione nasionami). Określenie optymalnego terminu zbioru jest zadaniem trudnym, ale niezwykle ważnym dla jakości i wielkości plonu (najczęściej przypada na przełom czerwca i lipca). Przyjmuje się, że jedną z oznak dojrzałości grochu łuskowego jest bielenie i starzenie się dolnych strąków, jednak zwykle do określania optymalnego terminu zbioru wykorzystuje się wskazania odpowiednich urządzeń pomiarowych.

Po około miesiącu od zakończenia zbiorów zielonego grochu, następują zbiory grochu uprawianego na nasiona.


Choroby i szkodniki


Jak większość roślin uprawnych, groch narażony jest na liczne zagrożenia ze strony chorób i szkodników. W jego uprawie najczęściej występują takie choroby jak: askochytoza, mączniaki (rzekomy i prawdziwy) i rdza grochu oraz szkodniki: mszyca grochowa, strąkowiec grochowy, pachówka strąkóweczka i oprzędziki. Do ich zwalczania należy wykorzystać odpowiedni preparat ochrony roślin, wybrany z aktualnego rejestru MRiRW.

Nasiona grochu do siewu można kupić tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Uprawa warzyw w polu” Skąpski H., Dąbrowska B., Wyd. SGGW, Warszawa 1994  
2. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999r.
3. „Warzywnictwo” E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, wyd. UWP Wrocław 2007 r.
4. „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.
5. „Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych” A. Studziński, F. Kagan, Z Sosna, W-wa 1987 r.
 

Koniecznie zobacz