Jesteś tutaj:

Typy i rodzaje dachów

Blachodachówka - budowa, montaż i zakup
Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje
Czterospadowy dach kopertowy
Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka
Dach jętkowy - warty uwagi?
Dach odwrócony - zielony
Dachy płaskie - zalety i wady

Typy i rodzaje dachów

Dach jest tą częścią budynku, która nie tylko chroni go od opadów deszczu, śniegu, gradu, przed promieniowaniem słonecznym i wiatrem, ale również ważnym elementem dekoracyjnym, często widocznym z bardzo daleka. Dlatego wybór rodzaju dachu, jego wielkości, kształtu, pokrycia i koloru jest tak bardzo ważny dla jego właścicieli. W tym artykule przybliżymy Państwu najczęściej wykorzystywane w naszym budownictwie rodzaje dachów.


Dach płaski


Tego rodzaju dachy nazywa się również stropodachami. Ostatnia fala ich popularności przypadała na lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia. Jeszcze dziś widać ich liczne przykłady zarówno pośród domów jednorodzinnych, jak i bloków. Obecnie, jeśli ktoś decyduje się na budowę dachu płaskiego, to zamierza go wykorzystać, jak to od dawna jest popularne na Zachodzie, do zagospodarowania go na przykład w charakterze tarasu czy ogrodu.

W przypadku dachu płaskiego na jego spodnią warstwę składa się żelbetonowa konstrukcja nośna, która przejmuje wszystkie obciążenia. To na niej kładzie się izolację termiczną, a na wierzchu pokrycie dachowe. Pośród samych typów dachów płaskich wyróżnia się stropodachy niewentylowane, stropodachy wentylowane i  stropodachy odwrócone.

Tak naprawdę dachy płaskie wcale nie są idealnie poziome. Ich połać jest bowiem nachylona pod niewielkim kątem 5-20˚. Inaczej nie mogłaby z nich spływać woda z opadów.

 

Dach jednospadowy (jednopołaciowy, pulpitowy)


Jest to taki dach, który ma tylko jedną połać. Najczęściej stosuje się go do przybudówek lub w budynkach, w których rozpiętość pomiędzy ścianami jest mniejsza od 6 m.

Dach

Dach

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy)


Jest to jedna z najprostszych konstrukcji  dachowych. Zbudowana jest z dwóch połaci, które często tworzą przestrzeń poddasza użytkowego. Jeśli tak się dzieje, to taka przestrzeń wymaga, aby pomiędzy izolacją a pokryciem dachu zachować szczelinę wentylacyjną. W przypadku poddasza nieużytkowego nie ma takiej konieczności.


Dach czterospadowy (kopertowy)


Powstaje z czterech skośnych połaci, które zazwyczaj mają ten sam kąt nachylenia. Tworzą one poddasze o liczniejszych skosach i mniejszej powierzchni użytkowej. Wariantem takiego dachu jest konstrukcja, gdzie dwie większe połacie mają kształt trapezu, dwie mniejsze kształt trójkąta.


Dach wielospadowy (wielopołaciowy)


Na ten rodzaj dachu składa się wiele połaci o różnych kształtach, trapezów, trójkątów i równoległoboków. Wszystkie one mają ten sam kąt nachylenia. Takie dachy zdarzają się w przypadku dużych budynków. Aby móc odpowiednio zagospodarować przestrzenie pod połaciami, powinny się one opierać na ścianach kolankowych. Nie ma wątpliwości, iż jest to skomplikowany i drogi typ dachu.


Dach namiotowy


Bardzo charakterystyczny dach, na który składają się cztery połacie w kształcie trójkątów. Przykrywa on dach budynku zbudowanego na kształcie kwadratu lub wieloboku. Jest on prosty w budowie. Najłatwiejszy do postawienia jest model konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Dach

Dach

Dach naczółkowy


Bardzo podobny do dachu dwuspadowego, ale odróżniają go ścięte narożniki połaci. To one właśnie tworzą owe naczółki. Pod takim dachem, w zależności od kąta nachylenia, można utworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.


Dach mansardowy


Jest to dość zróżnicowany pod względem formy dach. Miewa dwie do czterech połaci dachowych i każda z nich jest załamana pod innym kątem nachylenia. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni poddasza. Pomieszczenia, jakie tam się znajdują, mają nikły procent tzw. „niskiej przestrzeni”. Ten rodzaj dachu jest jednym z trudniejszych do wykonania. Architekci muszą tutaj bardzo dokładnie wyliczyć siły obciążenia, aby konstrukcja była trwała i bezpieczna.

Jak widać jest wiele wariantów konstrukcji dachowych. O tym, jaki będzie dach w danym budynków, decyduje przede wszystkim kształt i wielkość domu. Warto jest zatroszczyć się o to, by przestrzeń poddasza można było z pożytkiem wykorzystać jako sypialnie lub chociaż jako pomieszczenia gospodarcze. Dziś jest już na to wiele praktycznych rozwiązań.

Koniecznie zobacz