Turkuć podjadek - szkodliwość, odstraszanie, zwalczanie i pułapki

Jesteś tutaj:

Turkuć podjadek - szkodliwość, odstraszanie, zwalczanie i pułapki

3,5/5 (329 ocen)

Dobre efekty osiągniemy stosując małe pułapki gładkościenne. W pobliżu grządek wkopujemy słoiki lub plastikowe butelki z odciętymi szyjkami. Do pojemników wrzucamy niewielką ilość nawozu. Krawędź słoika lub butelki musi znaleźć się na równi z powierzchnią podłoża. Wokół warto ułożyć kilka płaskich deseczek, których końce powinny prowadzić do krawędzi pojemników. Aktywne nocą i wczesnym rankiem szkodniki będą wchodzić do pułapek, ale nie zdołają wspiąć się z powrotem po gładkich ściankach.

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek może również ugryźć człowieka


Odstraszanie


Turkuć nie znosi zapachu olchy czarnej, dlatego warto rozkładać wokół grządek jej świeżo ścięte gałęzie. Jeśli zauważyliśmy ślady działalności szkodników, przygotowujemy wywar do ochrony zagrożonych roślin. 0,5 kg kory lub liści olchy czarnej zalewamy 2 l wody i gotujemy przez pół godziny, a po przestudzeniu podlewamy nasze grządki.

Warto poszukać na działce gniazda turkuci. Rozpoznamy je po wzniesionej powierzchni gleby i złym stanie rosnących tam roślin. Jeśli uda nam się zlokalizować komorę lęgową, możemy przez wylot tunelu wlać do niej olej spożywczy z niewielkim dodatkiem wody. Szkodniki będą uciekały na powierzchnię, co pozwoli łatwo je wyłapać.


Pożytek z turkucia


Choć turkuć może wyrządzić w naszej uprawie dużo zniszczeń, odgrywa również pozytywną rolę, ograniczając populację innych szkodników. Jego wielkim przysmakiem są pędraki, drutowce oraz ślimaki. Dlatego jeśli w naszym ogrodzie bytują pojedyncze turkucie, nie musimy podejmować z nimi walki. Szkody przynoszą dopiero masowe inwazje.

Turkuć podjadek posiada złowieszczy wygląd

Turkuć podjadek posiada złowieszczy wygląd


Profilaktyka


Młode rośliny można sadzić w plastikowych pojemnikach, pozbawionych dna. Turkuć żeruje płytko pod powierzchnią ziemi, nie uszkodzi zatem rozsady, a rośliny bez przeszkód wytworzą silne systemy korzeniowe.

Szkodniki nie lubią częstego spulchniania gleby, dlatego w miarę możliwości starajmy się wykonywać ten zabieg jak najczęściej przez cały sezon wegetacyjny. Szpadel wbijamy na głębokość przynajmniej 30 cm, by dotrzeć do komór lęgowych turkuci. Niszcząc gniazda wyciągamy na powierzchnię ziemi larwy, które zamierają. Bardzo dobre efekty w ograniczeniu populacji turkucia przynoszą zabiegi z użyciem glebogryzarki.


Bibliografia

1. Baryła J., Turkuć podjadek, „Mam ogród”, nr 3/2014, s. 48-49.
2. Łabanowska B. H., Szkodniki krzewów owocowych, Skierniewice 2013, s. 52-53, 179.
3. Narkiewicz M., Ujawniamy podgryzaczy, „Kwietnik”, nr 9/2007, s. 50-51.
4. Program Ochrony Roślin Warzywnych 2014, red. Czarnocka A., Warszawa 2014, s. 197.
5. Pusz W., Owadzi „buldożer”, czyli słów kilka o turkuciu podjadku, „Mój Piękny Ogród”, nr 1/2007, s. 38.
6. Pusz W., Sposoby na turkucia podjadka, „Mój Piękny Ogród”, nr 5/2009, s. 73.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz