Tulipany - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Tulipany - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (70 ocen)

Kiedy sadzimy tulipany?


Tulipany sadzimy na przełomie września i października, a więc w okresie, kiedy robi się już chłodniej. Dość wczesny termin sadzenia pozwala cebulom dobrze się ukorzenić.  Sadzenie jest proste, w dołek o głębokości średnio 10 cm sadzimy cebule -  przy cebulach, charakteryzujących się bardzo dużym obwodem, głębokość sadzenia może być trochę większa, a przy drobniejszych cebulach mniejsza.

Tulipany żółte z białymi końcami

Tulipany żółte z białymi końcami

Po co wykopujemy cebule?


Zalecane jest coroczne wykopywanie cebul, ale jak nie wykopiemy każdego roku nic się nie stanie. Warto wiedzieć jednak, że w przeciągu kilku lat, jeżeli nie będziemy ich wykopywać,  tulipany zaczną ginąć, a wcześniej zaobserwujemy słabsze i drobniejsze kwitnienie. Coroczne wykopywanie cebul w momencie, kiedy liście zasychają, a cebule pokrywają się brązowiejącą łuską, ma na celu zadbanie o ich zdrowotność. Przy okazji oddzielamy cebule przybyszowe, odrzucamy cebule zainfekowane, uszkodzone itp. Oczyszczone cebule należy przechowywać do momentu wysadzenia w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Przed posadzeniem, cebule należy zaprawić w środku grzybobójczym.

Choroby i szkodniki


Tulipany tak jak inne rośliny padają ofiarą patogenów oraz szkodników. Niestety mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, bakteryjne oraz wirusowe. Jeżeli chodzi o szkodniki, to dużym zagrożeniem są gryzonie.

Jedną z wielu chorób grzybowych tulipanów jest fuzarioza, zwana suchą zgnilizną cebul. Za chorobę odpowiedzialny jest grzyb o nazwie Fusarium oxysporum. Choroba objawia się ciemnymi plamami na cebulach, które mogą gnić bądź zasychać. Zmiany prowadzą do zamierania roślin. Chorobie zapobiegamy usuwając porażone cebule, a pozostałe zaprawiając. Można wykorzystać preparat o nazwie  Biosept Active na bazie ekstraktu z grejpfruta.

Kolejną chorobą dość często atakującą tulipany jest szara pleśń, wywoływana przez patogen o nazwie Botrytis tulipae. Prowadzi on do zmian na organach podziemnych i nadziemnych. Na cebulach zaobserwujemy brązowawe, wklęsłe plamy. Zmiany widoczne są także na liściach i kwiatach. Chorobę zwalczamy stosując oprysk. Może być ten sam oprysk co w przypadku zaprawiania cebul, a więc Biosept Active. Oprysk należy powtórzyć.

Poza wspomnianymi chorobami warto wymienić także choroby wirusowe, bardzo często przenoszone przez mszyce. Porażone tulipany charakteryzują się słabszym wzrostem, pojawiają się przebarwienia (pstrokatość). Zainfekowane rośliny należy usuwać, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się roślinie, nim podejmiemy ostateczną decyzję.

W przypadku pojawienia się mszyc, można zwalczać je biologicznymi sposobami bądź użyć środka selektywnego o nazwie Pirimor 500 WG.

Uważajmy także na krocionogi, a więc szkodniki glebowe oraz gryzonie. Przeciw gryzoniom należy stosować specjalne kosze, w których sadzi się cebule. Chronią one cebule przed pożarciem.

Tulipany

Tulipany

Zastosowanie tulipanów


Ze względu na zróżnicowanie, tulipany można wykorzystywać przy okazji aranżacji ogrodów, działek, balkonów i tarasów. Niskie odmiany botaniczne, sprawdzą się także na skalniakach. Zazwyczaj wykorzystywane na kwietniki, obwódki, rabaty. Piękne kwiaty można wykorzystać do dekoracji mieszkania, ponieważ większość tulipanów doskonale nadaje się na kwiat cięty. Przy sadzeniu tulipanów, lepiej wykorzystać więcej cebul, aby tulipany stanowiły wyraźny akcent w ogrodzie, przy czym w takim towarzystwie, które po ich zamarciu doskonale zakamufluje puste miejsce.  


Uwagi końcowe


Tulipany to piękne kwiaty, bardzo zróżnicowane o wielopłaszczyznowym zastosowaniu. Warto po nie sięgać, gdyż są to sprawdzone i wytrzymałe rośliny, stanowiące doskonałe uzupełnienie wiosennych rabat, kompozycji nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie i tarasie.

Najwyższej jakości cebulki tulipanów kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz