Jesteś tutaj:

Tuja brabant - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Choroby grzybowe i fizjologiczne tui
Popularne rodzaje i odmiany tui
Prawidłowe przycinanie tui krok po kroku
Sadzenie tui - kiedy, jak i gdzie?
Tuja szmaragd, smaragd, szmaragdowa - uprawa i pielęgnacja
Tuje (Żywotniki) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby
Tuje kolumnowe i kuliste
Żywopłot z bukszpanu - efektowny i praktyczny
Żywopłoty zimozielone - dobór najlepszych gatunków

Wśród wielu odmian żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), tuja „Brabant” zajmuje dość szczególne miejsce. Dzięki niewielkim wymaganiom uprawowym oraz niezwykle szybkiemu wzrostowi (roczne przyrosty to ok. 40 cm.), należy bowiem do najważniejszych krzewów iglastych, przeznaczanych na zimozielone żywopłoty.


Tuja „Brabant”


Tuja „Brabant” jest rozłożystym, wysokim krzewem (po kilku latach ok. 3-4 m. wys. docelowo ok. 10 m.) o dość luźnym, kolumnowym lub stożkowatym pokroju i krótkich konarach. Jej łuski mają kolor jasnozielony, który tylko nieznacznie ciemnieje na okres zimy. Łuskowate igły wyrastają dość gęsto na wiotkich, mocno rozgałęzionych, spłaszczonych pędach, które z czasem przewieszają się na zewnątrz krzewu. Odmiana ta ma szczególną tendencję do tworzenia dużej ilości niezbyt atrakcyjnych szyszek. Początkowo są one miękkie i żółto-zielone (VII-IX), z czasem stają się sztywne i brązowe.  Niestety, kiedy na roślinie pojawiają się w dużej ilości, obniżają wartość ozdobną krzewu, dlatego warto jest je usuwać ręcznie (na pojedynczych osobnikach) lub przez systematyczne przycinanie pędów (w przypadku żywopłotu).


Wymagania uprawowe


Tuje „Brabant” mają niewielkie wymagania środowiskowe i są dość łatwe w uprawie. Wprawdzie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, lekko kwaśnych, próchniczych i wilgotnych glebach, ale na słabszym podłożu i w lekkim półcieniu również sobie poradzą. Nie tolerują jednak głębokiego cienia i ze względu na płytki system korzeniowy są bardzo wrażliwe na suszę. Brak odpowiedniej ilości wody w podłożu najbardziej dokucza im podczas upalnego lata i mroźnej zimy, dlatego dobrze jest glebę wokół krzewów wyściółkować np. korą ogrodniczą, a rośliny przed nastaniem zimy, obficie podlać. Płytki system korzeniowy pozwala natomiast na łatwe przesadzanie roślin, które dobrze znoszą przeprowadzkę nawet w starszym wieku.


Tuje „Brabant” są dostatecznie odporne na niskie temperatury, zimowe wiatry, zanieczyszczone, miejskie powietrze i przycinanie. Chociaż ta odmiana tui nie jest tak wymagająca w stosunku do żyzności podłoża jak inne odmiany żywotnika zachodniego, regularne dokarmianie sprzyja jej wzrostowi i poprawia wybarwienie łusek. Ponieważ jednak krzewy te są dość wrażliwe zasolenie podłoża,  do nawożenia najlepiej wykorzystać mieszanki przeznaczone specjalnie dla roślin iglastych. Zawierają one odpowiednio dobraną ilość składników pokarmowych, a dodatkowo pomagają utrzymać właściwy odczyn podłoża. Nawożenie powinniśmy zakończyć najdalej na początku sierpnia, aby krzewy mogły przygotować się do zimy.

Tuje brabant

Tuje brabant

Rozmnażanie


Najlepszym sposobem rozmnażania tui „Brabant” jest ukorzenianie sadzonek pędowych, pobranych z rośliny wraz z piętką, wczesną wiosną (III-IV) lub jesienią (IX-XI). Aby uniknąć wtórnego zakażenia, sadzonek nie powinno się pobierać z roślin chorych.

Najlepiej ukorzeniają się sadzonki, pobrane z silnych i zdrowych pędów tegorocznych. Do sadzonkowania nie nadają się natomiast pędy wiotkie, słabe lub wybujałe, gdyż ukorzeniają się bardzo trudno i często gniją. Prawidłowa sadzonka powinna być zwarta, gęsta, krótka i posiadać u podstawy fragment kory (piętkę). Piętkę należy delikatnie naciąć i zanurzyć w ukorzeniaczu, co znacznie przyspieszy proces tworzenia się korzeni. Przygotowaną w ten sposób sadzonkę, umieszczamy w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu (mieszanka piasku z odkwaszonym torfem), a pojemnik z sadzonkami ustawiamy w szklarni, tunelu lub inspekcie.

 

Zobacz także: Tuje kolumnowe i kuliste

 

Sadzonki ukorzeniają się nawet przez kilka miesięcy, dlatego ważne jest, aby zapewnić im w tym czasie odpowiednie warunki: temperaturę powyżej zera, wilgotne powietrze i cieniowanie (sadzonki narażone na nasłonecznienie, mogą się nie ukorzenić). Ponieważ rośliny są w tym okresie bardzo podatne na zagniwanie i choroby grzybowe, należy je podlewać bardzo umiarkowanie i od czasu do czasu wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdują.

Nieco mniejsze znaczenie ma natomiast rozmnażanie generatywne, gdyż rośliny pozyskane z nasion, zwykle nie zachowują cech odmianowych egzemplarza matecznego.


Zagrożenia w uprawie


Podobnie jak inne odmiany żywotników, także tuje „Brabant” narażone są na zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Najczęstszymi problemami w uprawie są choroby grzybowe, takie jak: fuzarioza, szara pleśń, plamistość łusek, opieńkowa zgnilizna korzeni oraz najgroźniejsza, ale na szczęście dość rzadko spotykana – fytoftoroza. Żywotnikom mogą również zagrażać szkodniki (np. miodownica żywotnikowa, przędziorek sosnowiec, misecznik), nieodpowiednie warunki uprawowe (np. zbyt zacienione stanowisko, przesuszone podłoże, nadmierne zasolenie gleby) lub pogodowe (np. długotrwała susza).


Zastosowanie


Tuja „Brabant” nie jest szczególnie atrakcyjną odmianą do sadzenia w kompozycjach rabatowych, doskonale jednak nadaje się do tworzenia szpalerów i formowanych żywopłotów. Systematycznie przycinana znakomicie się zagęszcza i tworzy znacznie mniej nieatrakcyjnych szyszek. Zabieg cięcia najlepiej przeprowadzać dwa razy w sezonie: pierwszy raz wczesną wiosną (III-IV – skrócenie ubiegłorocznych pędów o połowę), drugi raz natomiast latem (VII-VIII – skrócenie przyrostów tegorocznych, również o połowę). Tui nie powinno się ciąć później niż w sierpniu, gdyż rośliny mogą nie zdążyć zregenerować się przed zimą, co mogłoby znacznie osłabić ich odporność na niskie temperatury. Tuje przeznaczone na żywopłot powinno sie sadzić co 60-70 cm., dzięki czemu rośliny ładnie się rozrosną i stworzą gęstą, zieloną ścianę.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz