Trzmielina oskrzydlona - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Trzmielina oskrzydlona - odmiany i uprawa

3,5/5 (233 ocen)

Choroby i szkodniki


Roślina nie jest też szczególnie podatna na choroby i szkodniki, chociaż wiosną lubią ją atakować mszyce, a czasem, na zbyt suchych stanowiskach pojawiają się też przędziorki. Wtedy należy zastosować jeden z polecanych na te szkodniki preparatów ochrony chemicznej, gdyż ich żerowanie osłabia krzewy.


Rozmnażanie


Trzmielinę oskrzydloną z łatwością można rozmnażać za pomocą nasion, które powinny zostać wysiane wprost do gruntu zaraz po zbiorze i oczyszczeniu z mięsistych osłonek (nie lubią przesuszania, kiełkują długo, bo ponad rok). Nowe krzewy można też pozyskać z sadzonek zielnych z piętką, pobieranych latem i ukorzenianych w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.

Owoce trzmieliny oskrzydlonej

Owoce trzmieliny oskrzydlonej


Zastosowanie


Trzmielina oskrzydlona nadaje się do uprawy w większości typów ogrodów (do małych szczególnie polecane są odmiany karłowe), gdzie wyjątkowo ładnie prezentuje się posadzona pojedynczo np. na tle trawnika lub jasnej ściany budynku. Może być również wykorzystywana w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi bądź tworzyć ozdobne, jednogatunkowe grupy, a także niewysokie, formowane żywopłoty. Jej liście o niespotykanie intensywnym, jesiennym wybarwieniu pięknie prezentują się też w ogrodach w stylu orientalnym np. japońskich. Ze względu na małą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza, roślina może być także sadzona na terenach zieleni miejskiej lub w parkach krajobrazowych. Niższe odmiany nadają się do uprawy w odpowiednio dużych pojemnikach.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz