Jesteś tutaj:

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

1Lwia paszcza (Wyżlin)

2Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

3Nasturcja większa

4Smagliczki (Alyssum) - ciekawe rośliny ogrodowe

5Starzec popielny czyli popularne mrozy

6Sumak (Rhus) - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

7Tunbergia - oryginalne pnącze

0/5 (0 ocen)

Jeżeli poszukujemy oryginalnej, pięknej, wyrazistej byliny, sięgnijmy po egzotycznie prezentującą się trytomę groniastą. Podczas kwitnienia niczym płonąca pochodnia skupia na sobie uwagę. Doskonała do ogrodu, a także na balkon i taras.
Kniphofia uvaria należy do rodziny liliowatych (Liliaceae), a jej ojczyste strony to Afryka Południowa. W naszych ogrodach mamy okazję uprawiać w dużej mierze trytomy będące mieszańcami (Kniphofia x hybrida) choć nie brakuje także pięknych odmian trytomy groniastej.

Czy wiesz że …

Nazwa Kniphofia, wzięła się od nazwiska niemieckiego lekarza i botanika J. Kniphofa.


Kilka uwag o budowie


Część podziemną byliny stanowi kłącze oraz mięsiste korzenie, a nadziemną skórzaste liście, równowąskie, rynienkowate, ostro zakończone sięgające nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. Barwa liści szarozielona do niebieskawej. Pędy kwiatostanowe nagie, zakończone oryginalnym, kłosowatym, groniastym kwiatostanem (nawet do 20 cm długości), złożonym z wielu drobnych, gęsto osadzonych, zwisających na szypułkach,  dzwonkowatych kwiatów. Barwa kwiatów początkowo czerwona (koralowa) wraz z rozkwitem i przekwitaniem, kwiatostan mieni się zmiennymi barwami (czerwień, pomarańcz, żółć oraz zieleń). Dolna część kwiatostanu żółto-zielona, a górna pomarańczowo- czerwona. Pojedynczy kwiatostan utrzymuje się do kilku tygodni, a kwitnienie do późnej jesieni.


Kwitnąca trytoma osiąga do ponad 100 cm wysokości i doskonale prezentuje się z innymi, wyższymi bylinami, charakteryzującymi się barwnymi kwiatami oraz zróżnicowanym kształtem liści.  

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa)

Trytoma groniasta

Wybrane odmiany


Trytoma groniasta występuje w licznych odmianach i przede wszystkim te liczne odmiany uprawiane są w naszych ogrodach. Poszczególne odmiany różnią się rozmiarami oraz barwą kwiatów. Do odmian trytomy groniastej zaliczymy m.in. 'Pfitzeri', 'Candlelight', 'Lord Roberts', 'Nobilis', 'Early Hybrids'
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Trytoma groniasta   

‘Grandiflora’

Odmiana o żółtopomarańczowych kwiatach, osiągająca do około 80 – 100 cm wysokości.

Trytoma groniasta   

‘Pineapple popsicle’

Odmiana o czerwonych kwiatach.

Trytoma groniasta

‘Flamenco’

Barwa kwiatów (czerwień, pomarańcz, żółć) 

Trytoma groniasta

‘Ekspress’

Odmiana o żółto- czerwonych kwiatach, osiągająca nawet 120 cm wysokości.

 

Wymagania i uprawa trytomy groniastej


Trytoma groniasta preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, zdecydowanie unikajmy otwartych przestrzeni. Podłoże dla trytomy powinno charakteryzować się dużym udziałem próchnicy, żyznością, przepuszczalnością, zasobnością w składniki odżywcze. Preferuje podłoże bardziej piaszczyste. Zagrożeniem dla rośliny jest stojąca woda! W przypadku gliniastego podłoża należy je uzupełnić piaskiem, drobnym żwirem. Odczyn pH lekko kwaśny do obojętnego.

Roślina podczas wegetacji wymaga sporej wilgoci, dlatego dobrze sadzić ją w pobliżu zbiorników wodnych. Odwrotnie jest w okresie zimowym, gdyż nadmiar wilgoci doprowadzi do zmarnowania rośliny, dlatego też należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

Po posadzeniu należy ją systematycznie podlewać.

Nawożenie umiarkowane, jesienią można podsypać dobrze rozłożonego kompostu, a  w okresie wegetacji, w razie potrzeby wieloskładnikowego nawozu dla roślin kwitnących.

Mimo że czasami sprzedawcy twierdzą, że trytoma groniasta jest w pełni odporna na mróz, to niestety tak nie jest, zwłaszcza w chłodniejszych częściach kraju potrafi przemarzać. Przede wszystkim przed nadejściem mrozów, w słoneczny dzień, liście trytomy należy związać, a następnie okryć grubą warstwą (około 30 cm)  suchych liści, wiórów bądź odkwaszonym torfem. Innym rozwiązaniem jest wykopanie rośliny i przechowanie jej w pojemniku w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu ( np. piwnica)

Trytomy groniaste

Trytomy groniaste

Rozmnażanie


Kniphofia uvaria zawiązuje w naszym klimacie nasiona, tak więc  warto rozmnażać ją generatywnie poprzez nasiona. Wysiew nasion wczesną wiosną do skrzynek bądź doniczek. Pamiętajmy, że powinny przejść kilkutygodniową  stratyfikację w chłodniejszym i wilgotnym miejscu (lodówka).


Czy wiesz że …

Stratyfikacja jest zabiegiem, podczas którego nasiona poddawane są pod działanie niskiej temperatury na poziomie 0-6°C np. poprzez umieszczenie ich w lodówce.

Po wzejściu siewek należy je przepikować do doniczek, a jak podrosną wysadzamy je na miejsce stałe. Kwitnące rośliny uzyskamy w drugim roku uprawy.

Trytomę groniastą możemy także rozmnożyć poprzez podział rośliny wiosną, a także przez odrosty późną wiosną.

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

Trytoma groniasta

Zastosowanie


Trytomy groniaste to wyjątkowo malownicze byliny, które doskonale prezentują się jako soliter na tle trawnika. Nie mniej jednak  odnajdują się także w grupie i nie tylko w towarzystwie egzotycznych roślin. Polecana jest do upiększania rabat w pobliżu zbiorników wodnych. U mnie przepięknie prezentuje się na tle kamieni i niewielkiego strumyka. Wokół niej nie brakuje iglaków, lilii, a u podnóża złocista tojeść płożąca. Przepięknie prezentuje się w takich ciepłych, dość naturalistycznych zestawieniach.  Dzięki wyrazistym kwiatom doskonale komponuje się z ciemną zielenią np. laurowiśni. Kniphofia uvaria bez wątpienia uatrakcyjni balkon i taras. Ze względu na piękne kwiaty może być uprawiana także na kwiat cięty.

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa)

Trytoma groniasta

Uwagi końcowe


Trytomę groniastą można spotkać także pod nazwą płonąca pochodnia oraz wstydlin groniasty.

Grzegorz BoguckiKoniecznie zobacz