Jesteś tutaj:

Telewizor w salonie - aranżacja, porady i zdjęcia

Dobieramy efektowny żyrandol do salonu
Dywany pokojowe - rodzaje materiałów i dopasowanie do wnętrza
Efektowne oświetlenie w salonie
Firany do salonu, sypialni i kuchni
Meble tapicerowane - rodzaje, konserwacja, obicia i koszt zakupu
Nowoczesne aranżacje salonu - zdjęcia
Podłoga w salonie - podstawa elegancji

Telewizor w salonie - aranżacja, porady i zdjęcia

Salon jest miejscem w Twoim domu, gdzie chętnie wypoczywasz czy gościsz przyjaciół. Znajdujący się w salonie telewizor nie stanowi zatem nic nadzwyczajnego. Komfort oglądania zależy w dużej mierze od jego usytuowania. Jakimi zasadami się kierować?WnętrzeMając możliwość wyboru pomiędzy wystrojem wnętrza, a usytuowaniem odbiornika telewizyjnego zazwyczaj zwraca się najpierw uwagę na wyposażenie salonu, a dopiero potem na lokalizację telewizora. Wynika to głównie z chęci takiego zaaranżowania wnętrza, dzięki któremu będziesz czuł się komfortowo we własnym salonie.

Stawiając zatem na umeblowanie można w pełni dostosować do niego usytuowanie telewizora. Dzięki temu oglądanie telewizji jest w pełni wygodne, a przede wszystkim bezpieczne dla Twoich oczu.

Jeżeli salon ma małą powierzchnię to można na wstępie zaplanować lokalizację odbiornika, a dopiero potem umeblowanie salonu. Wysokość zaś, na której znajduje się telewizor trzeba zaplanować dopiero po umeblowaniu.

Triki aranżacyjne mogą wyeksponować telewizor w salonie, pokreślić jego rolę. Nie zawsze jednak domownicy chcą podporządkować salon telewizorowi. W taki przypadku najlepiej sprytnie ukryć odbiornik.


Wyeksponowanie telewizoraPomimo zmieniających się trendów w urządzaniu wnętrz większość jest przychylna dla zarezerwowania honorowego miejsca dla telewizora. Najczęściej spotyka się zatem usytuowanie naprzeciwko sofy czy kanapy, dzięki którym oglądanie telewizji jest w pełni przyjemne.

Ponadto dzięki takiej lokalizacji można śmiało dostawić dodatkowe miejsca siedzące, dzięki którym nawet zwiększona liczba oglądających nie będzie stanowiła problemu.

W celu wyeksponowania telewizora stosuje się proste zabiegi polegające głównie na kontrastowym doborze koloru ściany. Zatem czarny ekran telewizora doskonale przykuwa uwagę na jasnych, przede wszystkim białych ścianach.

Telewizor w salonie

Telewizor w salonie
 

Ukrycie telewizoraZdarzają się także użytkownicy, dla których telewizor w salonie nie powinien stanowić w zasadzie centralnego elementu. W takim przypadkach użytkownikom również zależy na możliwości dogodnego oglądania telewizji, ale podczas spotkań ze znajomymi włączony telewizor nie jest koniecznością.

Chcąc ukryć telewizor dekoratorzy wnętrz polecają ruchome płyty lub specjalne meblościanki, których drzwi sprawnie i szybko ukryją odbiornik. Są to praktyczne rozwiązania nie tylko ze względu na sam telewizor, ale i sporą ilość kabli, która jest w omawianych przypadkach w zupełności niewidoczna.

Ukryty telewizor w salonie nie jest zatem rozwiązaniem, z którego niechętnie się korzysta. Być może w przyszłości znacznie bardziej będzie zależało domownikom na ukryciu odbiornika niż na wyeksponowaniu ceny zakupionego modelu.WielkośćChociaż nowoczesne telewizory to postawienie na wielkość, nie powinno się kierować wyłącznie chęcią posiadania telewizora o dużym ekranie. Duży ekran nie pasuje bowiem do każdego wnętrza.

To właśnie powierzchnia salonu powinna decydować o tym jaką wielkość powinien mieć Twój telewizor. Jest to podstawą prawidłowego wyboru telewizora.

Trzeba uwzględnić także odległość oglądania. Niewątpliwie odległość ta jest ściśle powiązana z rozdzielczością obrazu.

Nowoczesne wnętrze salonu z telewizorem powieszonym na ścianie

Nowoczesne wnętrze salonu z telewizorem powieszonym na ścianie
 

Ściana czy szafka?Minimalistyczne wyposażenie salonu bardzo często wiąże się z powieszeniem telewizora na ścianie. Niezbędne okaże się w takim przypadku zatroszczenie o specjalne uchwyty. Coraz częściej producenci telewizorów dostarczają tego rodzaju zamocowania przy kupnie telewizora.

Widoczny na ścianie telewizor wiąże się najczęściej z podkreślenia jego roli w Twoim domu. Znacznie więcej trudności może przysporzyć jego zamaskowanie.

Nieco innym proponowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych szafek pod telewizory lub wykorzystanie regału. Szafki pod telewizory proponują nierzadko nawet producenci samych odbiorników.

Wkomponowanie telewizora we wnętrze Twojego salonu z pewnością powinno wiązać się z jego praktycznym zamontowaniem. Wiąże się to z późniejszą wygodą odbiorcy. Z tego względu najlepiej ograniczyć promienie słoneczne, które znacznie mogłyby ograniczyć oglądanie podczas słonecznych drzwi.

Istotny oprócz światła jest także kąt, pod którym ogląda się telewizje. Najlepiej do zmieniające się kąta dostosowują się telewizory plazmowe. Nieco inaczej wygląda to w przypadku telewizorów LCD.


Cechy telewizoraTelewizor w salonie będzie jak wiadomo skupiał znacznie szersze grono odbiorców niż telewizor w kuchni czy w sypialni. Stąd warto zwrócić uwagę na ilość wejść i wyjść audio-wideo.

Dzięki wejściom i wyjściom audio-wideo można dokonać śmiałej rozbudowy. Chodzi tutaj chociażby o inwestycję w kino domowe, które to będzie współpracowało bezpośrednio z odbiornikiem telewizyjnym. Zatem ilość wejść i wyjść audio-wideo będzie w pełni decydowała o ilości dodatkowego sprzętu, który będziesz mógł podłączyć (np. kamera, aparat fotograficzny).

Wobec tego telewizor w salonie jest potrzebny. Nie powinien jednak zdominować Twojego życia rodzinnego i spotkań towarzyskich. Pamiętaj o tym!

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz