Taras z kostki brukowej - trwały i efektowny

Jesteś tutaj:

Taras z kostki brukowej - trwały i efektowny

3,4/5 (50 ocen)

Etapy budowy tarasu


Powstawanie tarasu zaczyna się myśli o tym, że jest on potrzebny. Później następuje konkretyzacja całej jego idei, a więc wybór miejsca, na jakim zostanie umieszczony, projekt wyglądu, zakup materiałów i wreszcie przejście do konkretnych prac budowlanych. Poniżej zamieszczamy skrócony opis etapów  budowy tarasu naziemnego z kostki brukowej, czyli korytowania, zamontowania odwodnienia (opcjonalnie), zamocowania krawężników, wykonania podbudowy stabilizującej grunt, ułożenia i utwardzenia nawierzchni.

Korytowanie – polega na wykonaniu wykopu (20 – 50 cm) na całej powierzchni, na której ma znaleźć się taras. Głębokość uzależniona jest od rodzaju gruntu i przewidywanych obciążeń przyszłej nawierzchni.

Montaż odwodnienia – jest konieczny w przypadku budowy nawierzchni, na której niemożliwe jest utworzenie naturalnego spadku w odpowiednią stronę.

Osadzenie krawężników – ponieważ pełnią one bardzo ważną rolę, gdyż utrzymują powierzchnię tarasu na przeznaczonym dla niej miejscu, muszą zostać ułożone wzdłuż całej nawierzchni. Osadzane są na warstwie gęstego betonu. Krawężniki mogą znajdować się na równi z całą powierzchnią tarasu lub nieznacznie wystawać ponad nią.

Taras na gruncie

Taras na gruncie

Podsypka piaskowa – stanowi warstwę stabilizującą, która jest konieczna do równego ułożenia kostki oraz utrzymywania jej na właściwym poziomie. Wykorzystuje się tutaj piasek wymieszany na sucho z cementem.

Układanie kostki – jest to najbardziej spektakularny etap prac. Jeśli zaprojektowany jest jakiś wzór, to właśnie teraz zostanie on misternie wykonany kostka po kostce, niczym piksel po pikselu na monitorze komputera. Poszczególne kostki układa się ciasno jedna przy drugiej. Osoby układające nawierzchnię znajdują się zawsze na położonej już części. Jeśli zachodzi taka potrzeba, kostki docina się do odpowiedniej wielkości i kształtu. Jednak  znacznie lepszym rozwiązaniem jest tak zaplanować taras, by jego nawierzchnia między krawężnikami była wielokrotnością wybranej kostki, co pozwoli na uniknięcie docinania.

Po ułożeniu całej nawierzchni, wyrównuje się ją i dobija wibratorem powierzchniowym z zamontowaną na nim gumową nakładką ochronną.


Piaskowanie fug – na zakończenie prac, nową powierzchnię w całości posypuje się drobnym piaskiem. Jego zadaniem jest wniknięcie w puste szczeliny pomiędzy kostkami i lepsze ich umocowanie. Nadmiar piasku zmiata się z powierzchni i taras jest gotowy do zagospodarowania i wykorzystania.

Taras z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej

Ile kosztuje wybudowanie tarasu z kostki brukowej?


Na całkowity koszt powstania takiego tarasu składa się, oczywiście, cena materiałów oraz robocizny. Jeśli chodzi o ceny produktów wykorzystywanych do jego budowy, to mieszczą się one w następujących przedziałach:

- kostka betonowa – 20 – 50 zł/m²

- palisada betonowa – 3 – 6 zł za sztukę

- kostka kamienna – granitowa – 180 – 500 zł/t
                               - bazaltowa – 120 – 620 zł/t

- robocizna – 40 – 80 zł/m²
 

Koniecznie zobacz