Szarłat - Amaranthus

Jesteś tutaj:

Szarłat - Amaranthus

3,4/5 (118 ocen)

Dlaczego szarłat wyniosły jest tak cenny?


O tym, że roślina jest bardzo cenna pod względem użytkowym stanowi fakt, że szarłat wyniosły, określany jest także, jako „złoto Inków”, po badaniach naukowych nad jego właściwościami, został okrzyknięty „zbożem XXI w”, choć przecież, ze zbożem, akurat ta roślina nie ma nic wspólnego. Jego nasiona przewyższają pod wieloma względami m.in. pszenicę oraz kukurydzę.

Szarłat wyniosły zawiera dużo białka, wapnia, witamin A, E, C, B, D, skwalen (antyutleniacz) - opóźniający procesy starzenia, kwasy tłuszczowe, kwasy egzogenne, błonnik itp. Ze względu na brak glutenu, doskonały do produkcji mąki, dla osób, które nie mogą spożywać tradycyjnego pieczywa, ze względu na problemy zdrowotne (celiakia).

Szarłat

Szarłat

Jakie stanowisko dla szarłatu?


Szarłat jako roślina jednoroczna wymaga stanowiska słonecznego, zacisznego, a więc osłoniętego przed wiatrem. Jeżeli chodzi o podłoże to nie jest wymagająca, jednak aby osiągała znaczące rozmiary, warto uprawiać ją na podłożu żyznym, lekkim, przepuszczalnym oraz zasadowym.

Szarłat

Szarłat

Pielęgnacja szarłatu


Szarłat należy do tych roślin, które nie są wymagające, tak więc jeżeli nie mamy za wiele czasu na zajmowanie się roślinami, zaprośmy je do ogrodu. Pielęgnacja ogranicza się jedynie do podlewania w razie potrzeby. Stanowisko pod szarłaty warto nawieźć dobrze przerobionym kompostem. Roślina jest dość „żarłoczna”, tak więc jeżeli chcemy poszczycić się wyrośniętymi szarłatami, nie żałujmy im kompostu.

Szarłat należy do roślin jednorocznych, nie jest mrozoodporny, dlatego należy go wysiewać. Należy wiedzieć, że roślina daje także samosiew, tak więc raz wysiany, przez wiele lat, będzie gościł w różnych częściach ogrodu.

Nasiona szarłatu można zebrać, a wysiewa się je już w kwietniu do inspektu, jeżeli chcemy wcześniej, cieszyć się wyrośniętymi i kwitnącymi roślinami. W maju szarłaty wysiewamy wprost do gruntu. Przy wcześniejszym siewie, siewki wymagają pikowania. Na miejsce stałe wysadzamy je w maju co 30 - 50 cm, zależnie od gatunku i odmiany.

Szarłat

Szarłat

Zastosowanie


Szarłaty mogą być sadzone pojedynczo bądź w grupie w większości ogrodów. Najpiękniej prezentują się w stylistyce rustykalnej, zwłaszcza posadzone przy drewnianym płocie.  Doskonałym towarzystwem dla szarłatu są rośliny o srebrzystych czy też szarych liściach. Szarłaty przepięknie będą prezentowały się na tle zielonego trawnika. Nadają się na kwiat cięty. Nie można zapominać także o ich walorach użytkowych.

Uwagi końcowe


Minimalne wymagania uprawowe i pielęgnacyjne oraz wysokie walory dekoracyjne to zalety, które przemawiają za uprawą szarłatu, jeżeli weźmiemy pod uwagę walory ozdobne tych roślin. Warto poszerzać także wiedzę z zakresu ich wartości użytkowej. Docenione przez starożytnych Inków, powinny być na nowo odkryte przez współczesną cywilizację. Należy przyznać, że w wielu krajach jest coraz częściej uprawiany. Warto, aby ten trend był nadal wzrostowy, ponieważ tak wartościowe rośliny, powinny być w pełni wykorzystane, tym bardziej, że można je uprawiać ekologicznie.

Tutaj kupisz nasiona szarłatu - amarantusa wysokiego

Grzegorz Bogucki


Koniecznie zobacz