Świerk kłujący (srebrny) - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Świerk kłujący (srebrny) - odmiany i uprawa

3,4/5 (392 ocen)

Siewki jednak nie zawsze zachowują cechy odmianowe roślin matecznych, dlatego szczególnie atrakcyjne odmiany rozmnaża się w szkółkach przez szczepienie, sadzonkowanie (sadzonki pędowe pobiera się i ukorzenia w V-VII, wykorzystując do tego celu wierzchołkowe, roczne przyrosty lub 2-letnie pędy boczne, przed ich sadzonkowaniem nie usuwa się igieł z dolnej części) lub siew i segregację uzyskanego potomstwa.


Choroby i szkodniki


Świerk srebrny nie jest gatunkiem zupełnie wolnym od zagrożeń ze strony chorób i szkodników. Najczęściej zagrażają mu przędziorki, miseczniki i mszyce (głównie ochojniki) oraz choroby grzybowe (np. górska osutka świerka).

Świerk kłujący


Zastosowanie


Świerki kłujące w postaci czystego gatunku spotyka się głównie w parkach krajobrazowych, gdyż ich rozmiar znacznie utrudnia uprawę w przydomowych ogrodach. Inaczej wygląda sytuacja licznych, zwykle niewysokich i bardzo atrakcyjnych odmian, które wspaniale prezentują się jako solitery i doskonale nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych oraz sadzenia w ogródkach skalnych i na wrzosowiskach. Wiele odmian znakomicie sprawdza się również w postaci formowanych żywopłotów i szpalerów. Gałęzie świerków kłujących wykorzystywane są także w bukieciarstwie i często stanowią podstawę do tworzenia bożonarodzeniowych stroików.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz