Jesteś tutaj:

Sufity podwieszane - konstrukcja

Jakie oświetlenie salonu?
Lampy podłogowe - skuteczne doświetlanie wnętrza
Malowanie ścian - dobór koloru
Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?
Nowoczesne tapety ścienne
Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje
Podłoga w salonie - podstawa elegancji
Sufity podwieszane - aranżacje
Tynki wewnętrzne - nowoczesna estetyka i funkcjonalność
Wybieramy parkiet podłogowy

Sufity podwieszane jako nowoczesna technologia budowlana stają się coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, firmach, instytucjach, ale także w domach jednorodzinnych, a nawet w blokach. Dzięki nim można nie tylko zatuszować niedoskonałości stropu, ale wykorzystać je jako atrakcyjne elementy aranżacji wnętrza. Stanowią również dobre miejsce na zamocowanie funkcjonalnego i dekoracyjnego oświetlenia oraz instalacji wentylacji i klimatyzacji.


Sufit podwieszany – co to takiego?


Jest to dodatkowy sufit o lekkiej konstrukcji, który umieszcza się poniżej wybranego stropu. Zazwyczaj są to płyty przymocowane do stropu i górnych części ścian pomieszczeń za pomocą specjalnego systemu zawieszeń. Powodów, dla których wykorzystuje się sufity podwieszane jest wiele. Najczęściej jednak  jest nią konieczność ukrycia mankamentów sufitu stałego albo schowania pod nim, w tak zwanej przestrzeni technologicznej, instalacji oświetleniowej, wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej.

Sufity podwieszane są bardzo częstym rozwiązaniem w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, w różnych instytucjach i firmach, ale coraz chętniej sięgają po nie także prywatni inwestorzy i właściciele prywatnych posesji czy mieszkań.

Kreatywni projektanci potrafią w sposób niezwykle atrakcyjny wykorzystać możliwości, jakie daje zastosowanie tego typu sufitów. Pozwala im na to wielka różnorodność materiałów, z jakich mogą korzystać kreując zarówno proste, jak i niezwykle rozbudowane, wielopoziomowe i skomplikowane konstrukcje.


Elementy konstrukcyjne sufitów podwieszanych


Sufity podwieszane wykonywane są obecnie w różnych systemach i technologiach. Na jego budowę najczęściej składają się płyty gipsowo-kartonowe, płyty mineralne twarde, mineralne miękkie, metalowe i drewniane. Płyty występują w wielu wariantach kolorystycznych i różnych fakturach.

Do tego niezbędne są również lekkie stelaże (aluminiowe lub drewniane), wieszaki, a czasem także kasetony i panele. Na metalowym rusztowaniu sufitów można rozłożyć materiał izolacyjny, na przykład wełnę szklaną, wełnę mineralną lub inny typ ocieplenia czy izolacji akustycznej. Cała konstrukcja charakteryzuje się lekkością i dużą stabilnością. Staranne jej wykończenie gwarantuje naturalny i atrakcyjny wygląd, a wszelkie łączenia są niewidoczne. Odpowiedni dobór i profesjonalny projekt sufitu podwieszanego pozwala na  dowolne kreowanie charakteru wnętrza i tworzenia w nim oczekiwanego nastroju.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Jak montuje się sufit podwieszany?


Konstrukcję oraz funkcje sufitu podwieszanego najlepiej zrozumie się zapoznając z metodą jego montażu. Poniżej zamieszczamy skrócony opis procesu powstawania tego typu sufitu.

Materiały, jakie najczęściej są wykorzystywane do tworzenia sufitu podwieszanego:

- płyty gipsowo-kartonowe lub inny rodzaj płyt,

- profile,

- preparat gruntujący,

- masa szpachlowa,

- masa wykończeniowa,

- siatka spoinowa samoprzylepna,

- siatka zbrojąca

- łączniki poprzeczne,

- kołki rozporowe metalowe,

- wkręty nierdzewne.


Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, to należy zaopatrzyć się w wiertarkę, poziomicę, szpachelkę, pacę ścierną i pędzle lub wałki.

Montaż sufitu podwieszanego.

Montaż sufitu podwieszanego

Etapy podwieszania sufitu


Standardowy przebieg montowania takiego sufitu przebiega następująco:

- Prace rozpoczyna się od przygotowania danego pomieszczenia. Optymalną sytuacją jest, kiedy nie ma w nim żadnych mebli i zbędnych przedmiotów.

- Na podstawie precyzyjnych pomiarów oblicza się liczbę potrzebnych profili i płyt.  

- Montowanie profili przyściennych. Wcześniej trzeba zaznaczyć linie poziomu przyszłego sufitu i wzdłuż tych linii mocuje się profile UD.

- Kolejnym etapem jest wyznaczenie miejsca i układu głównych profili. Zazwyczaj przebiegają one równolegle do siebie w metrowych odstępach.

- Tam, gdzie mają przebiegać główne profile, na ścianach zaznacza się punkty na wieszaki. Następnie wierci się w nich otwory i umieszcza stalowe kołki rozporowe.

- Na kołkach mocuje się wieszaki. Zdejmowane są z nich te części, które mają być wsunięte w profile. Zdemontowane części wieszaków wsuwa się w profile CD.

- W tym momencie można przejść do właściwego montażu profili. Końcówki profili podłużnych CD umieszcza się w profilach UD i łączy obie części wieszaków.

- Pomiędzy profilami podłużnymi, za pomocą poprzecznych łączników, umieszcza się profile poprzeczne. Tak przygotowany stelaż należy odpowiednio wypoziomować regulując ułożenie ramion wieszaków.

- Kolejną czynnością jest mocowanie płyt. Przykręca się je do profili CD. Wkręty typu TN rozmieszcza się zazwyczaj w odległości około 15 cm.

- Po zamocowaniu wszystkich płyt, przechodzi się do prac wykończeniowych. Na ich połączeniach nakleja się taśmę spoinową i wypełnia warstwą masy szpachlowej. Później nanosi się masę wykończeniową, wygładza się, a po wyschnięciu szlifuje specjalną pacą z siatką ścierną. Należy zaszpachlować i wyszlifować także łebki wykorzystanych wkrętów.


Konserwacja


Dobrze zamontowany sufit podwieszany nie wymaga jakiejś szczególnej troski. Należy o niego dbać podobnie, jak o tradycyjny sufit, a więc odkurzać, zdejmować pajęczyny oraz inne zabrudzenia. Jeśli któraś z płyt  ulegnie uszkodzeniu, można ją bez większego problemu wymienić na nową. Także dostanie się do instalacji ukrytych pod sufitem nie jest trudne. W takiej sytuacji demontuje się lub tylko uchyla odpowiednią płytę, naprawia usterkę i ponownie „zamyka sufit”.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany

Zalety sufitów podwieszanych


Sufity podwieszane cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na swoje liczne atuty. Do tych najczęściej wymienianych należą:

- możliwość zakrycia wad stropu,

- zaprojektowanie sufitu wielopoziomowego,

- zmontowanie nowoczesnego oświetlenia,

- umieszczenie w nim izolacji termicznej i akustycznej,

- schowanie pod sufitem wszelkich instalacji z danego pomieszczenia (wentylacji, klimatyzacji, telefonicznej, internetowej itp.),

- nieograniczone możliwości aranżacji pod względem koloru, kształtu i formy,

- atrakcyjna estetyka,

- funkcjonalność,

- komfort w eksploatacji,

- bezpieczeństwo,

- dość prosty montaż i demontaż.


Koszt zamontowania sufitu podwieszanego


Ceny montażu sufitu podwieszanego zależą między innymi od wielkości i kształtu konstrukcji, a także wykorzystanych materiałów.  

Ceny materiałów:

- profile – 4 – 25 zł

- płyty gipsowo-kartonowe – 9 – 15 zł

- wieszaki – 0.60 – 2 zł

Ceny usług:

- wykonanie sufitu podwieszanego na stelażu - 50 - 60 zł/m²

- montaż sufitów wielopoziomowych – 60 - 80 zł/m²
 

Koniecznie zobacz