Stewia - uprawa naturalnego słodzika

Jesteś tutaj:

Stewia - uprawa naturalnego słodzika

3,3/5 (18 ocen)

Podlewanie i nawożenie


Stewia bardzo źle znosi suszę. Podczas bezdeszczowych, gorących dni wymaga systematycznego podlewania. W okresie wzrostu raz w miesiącu zasilamy roślinę nawozem niskoazotowym. Do tego celu dobrze nadaje się rozcieńczony obornik kurzy. Dawki dobierajmy ostrożnie, ponieważ przenawożenie może skutkować pogorszeniem się walorów smakowych liści, które będą duże, ale mało słodkie.


Pielęgnacja


Systematycznie uszczykiwanie wierzchołków stewii pobudza roślinę do rozkrzewiania się. Ponadto nie wolno dopuścić do zachwaszczenia naszej uprawy, ponieważ ze względu na płytki system korzeniowy stewia nie poradzi sobie z konkurencją.

Stewia doniczkowa

Stewia doniczkowa


Zbiór i przechowywanie


Liście stewii najlepiej zbierać gdy roślina wykształciła już pąki kwiatowe, ale nie zdążyła jeszcze zakwitnąć – wtedy stężenie glikozydów jest najwyższe. Najczęściej dzieje się to na przełomie września i października. Możemy wyciąć stewie razem z łodygami lub zerwać tylko część liści, a rośliny wykopać i przenieść na zimę do pomieszczenia.

Zerwane liście należy związać w pęczki i powiesić w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu, np. na strychu. Po sproszkowaniu możemy ich używać do słodzenia wszystkich potraw i napojów, również gorących.

Doskonałe nasiona stewii do siewu kupisz tutaj

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz