Jesteś tutaj:

Smagliczki (Alyssum) - ciekawe rośliny ogrodowe

1Aksamitki - kwiaty dla każdego

2Dziwaczki - pachnące kwiaty

3Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

4Lobelia w ogrodzie na balkonie i tarasie

5Lwia paszcza (Wyżlin)

6Nagietek lekarski - roślina ozdobna i lecznicza

7Nasturcja większa

8Sasanki - kwiaty zwiastujące wiosnę

9Serduszka - zakochane kwiaty

10Wrzosy - piękne krzewinki

Niewielkie, ale bardzo obficie kwitnące smagliczki należą do mało wymagających roślin ozdobnych, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej oraz poznać ich największe zalety. W okresie wiosennym złocistożółtymi kwiatami będzie zachwycać smagliczka skalna, a latem  aż do jesieni będzie nam towarzyszyć smagliczka nadmorska o kwiatach białych, różowych bądź fioletowych.
Smagliczki (Alyssum) to rodzaj obejmujący ponad 100 gatunków zróżnicowanych roślin, z których tylko nieliczne znalazły uznanie w oczach ogrodników i są dość często spotykane w ogrodach. Alyssum zaliczane są do rodziny roślin krzyżowych - Brassicaceae.


Wybrane gatunki rodzaju


Smagliczka srebrzysta – Alyssum argenteum

Bylina, osiągająca do około kilkudziesięciu centymetrów wysokości, której naturalne siedliska występują na kontynencie europejskim. Uprawiana w ogrodach, ze względu na dekoracyjne, żółte kwiatostany oraz długie, lancetowate srebrzystoszarozielone liście. Bez wątpienia, bylina doskonała do uprawy w ogrodach naturalistycznych.

Smagliczka kielichowata - Alyssum alyssoides

Osiągająca do około 30 cm wysokości bylina, o niewielkich wymaganiach, spotykana także w Polsce, ale jej naturalne siedliska to m.in. południowa Europa oraz Kaukaz. Porasta suche rumowiska, przydroża, zarośla itp. Kwiaty w barwie żółtej, liście lancetowate, szaro owłosione.

Smagliczka skalna - Alyssum saxatile

Gatunek smagliczki najczęściej uprawiany w ogrodach o bardzo wysokich walorach dekoracyjnych. Przy niewielkich wymaganiach siedliskowych, około kwietnia pokrywa się tysiącem żółtych kwiatów, tworząc bardzo ciekawe, słoneczne poduchy, które doskonale prezentują się z kontrastowym fioletem np. floksa szydlastego.

Pochodząca z górskich terenów Europy i Azji smagliczka to krzewinka o drewniejących pędach. Jej kwiaty zebrane są w wiechy. Liście lancetowate, szarozielone, pokryte kutnerem. Smagliczka skalna osiąga do około 30 cm wysokości. Po przekwitnięciu, jeżeli nie chcemy, aby wytworzyła nasiona, ścinamy i oczekujemy ponownego jej zakwitnięcia.


Smagliczka górska (pagórkowata) - Alyssum montanum

Bylina charakterystyczna dla krajobrazu europejskiego, występująca także w Polsce. Przyjmuje pokrój płożący, osiąga do ponad 20 cm wysokości. Kwiaty żółte, zebrane  w grona. Liście szarozielone, lancetowate. Spotykana w uprawie, uchodzi za roślinę długowieczną.

Smagliczki

Smagliczki

Smagliczka nadmorska – Lobularia maritima (Alyssum maritimum)

Lobularia maritima to roślina jednoroczna o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu. Odnajdzie się na rabatach w ogrodzie, ale także w skrzynkach na balkonie i tarasie. Tworzy zwarte i bardzo rozgałęzione, kwitnące kępy. Jej obfite kwitnienie w barwach- białej, żółtej, różowej oraz fioletowej to podstawa jej dekoracyjności. Po przycięciu, jeszcze raz zakwita, tak więc możemy przedłużyć okres jej kwitnienia, który przypada na okres letni.

Smagliczka nadmorska osiąga do 20-30 cm wysokości i charakteryzuje się barwnymi kwiatami, zebranymi w grona. Liście lancetowate, pokryte włoskami.
Gatunki smagliczek uprawiane w ogrodach


Najczęściej uprawiane smagliczki w ogrodach to bez wątpienia smagliczka skalna oraz smagliczka nadmorska. Poza tym warto posadzić smagliczkę pagórkowatą oraz smagliczkę srebrzystą.


Walory dekoracyjne smagliczek


Smagliczki warte są uwagi, ponieważ charakteryzują się bardzo obfitym kwitnieniem, przy niewielkich wymaganiach uprawowych. Kwitnienie najczęściej uprawianych w naszych ogrodach smagliczek rozpoczyna się już w kwitnieniu - smagliczka skalna, smagliczka górska. W maju kwitnienie kończy smagliczka skalna, w czerwcu smagliczka górska, jednak w tym czasie kwitnienie rozpoczyna smagliczka srebrzysta oraz smagliczka nadmorska. Smagliczka srebrzysta kwitnie do około sierpnia, a smagliczka nadmorska, zależnie od terminu siewu aż do jesieni. Kwitnienie w okresie jesiennym powtarza m.in. smagliczka górska. Wszystkie wspomniane gatunki poza smagliczką nadmorską to byliny. Smagliczka nadmorska jest rośliną jednoroczną.

Smagliczki

Smagliczki

Wybrane odmiany smagliczki
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Lobularia maritima 

‘Violet Queen’

Kwiaty w odcieniach fioletu.

Lobularia maritima   

‘Royal Carpet’

Odmiana osiągająca do 20 cm wysokości o kwiatach fioletowo- białych

Alyssum saxatile

‘Plenum’

Odmiana bardzo wartościowa ze względu na pełne kwiaty.

Lobularia maritima

‘Snow Carpet’

Odmiana charakteryzująca się białymi kwiatami.   

Lobularia maritima

‘Rosie O’Day’

Odmiana o kwiatach w odcieniach czerwieni i różu.

Alyssum saxatile

‘Compactum’

Odmiana obficie kwitnąca złociście żółtymi kwiatami, bardziej zwarta.

Alyssum saxatile

‘Citrinum’

Odmiana obficie kwitnąca o cytrynowych kwiatach.

Lobularia maritima

‘Oriental Night’

Odmiana o kwiatach ciemnofioletowych.

 

Wymagania rodzaju


Smagliczki nie należą do wymagających roślin ozdobnych. Preferują stanowiska bardzo słoneczne, ewentualnie lekko półcieniste. Podłoże przepuszczalne, lekkie, najlepiej zdrenowane o odczynie zasadowym do obojętnego.
Podlewanie i nawożenie w zależności od potrzeb.

Po przekwitnięciu i ścięciu roślin warto podlać je płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, aby pobudzić roślinę do obfitszego, ponownego zakwitnięcia.

Smagliczki bylinowe są w pełni mrozoodporne, natomiast smagliczka nadmorska traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Smagliczki

Smagliczki

Rozmnażanie


Smagliczkę nadmorską (jednoroczną) wysiewamy od kwietnia do maja od razu na miejsce stałe. Można także wcześniej przygotować rozsadę w inspekcie. Najlepiej wysiać ją w rzędy co 15- 20 cm, a po wzejściu roślin, przerwać, pozostawiając rośliny co kilka centymetrów (około 5 cm). Smagliczka kiełkuje po około tygodniu, a zakwita po około 2 miesiącach od siewu.
Smagliczki bylinowe można rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, odkłady, podział oraz sadzonki. W przypadku smagliczki skalnej podział roślin, zwłaszcza starszych jest ryzykowany.


Zastosowanie


Smagliczki są doskonałą propozycją na skalniaki, obwódki oraz  rabaty bylinowe. Nadają się także do uprawy pojemnikowej na tarasie i balkonie. Zwłaszcza smagliczka nadmorska. Smagliczka skalna przepięknie komponuje się z innymi bylinami wiosny np. z floksem szydlastym.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz