Słoneczniki ozdobne - kwiaty słońca

Jesteś tutaj:

Słoneczniki ozdobne - kwiaty słońca

3,3/5 (128 ocen)

Rozmnażanie


Gatunki jednoroczne rozmnażamy generatywnie poprzez nasiona, które wysiewa się w kwietniu bądź w maju, od razu na miejsce stałe, ponieważ słoneczniki nie lubią przesadzania. Siejemy punktowo po kilka nasion (3- 5), a po ukazaniu się roślin (nawet już po tygodniu), usuwamy (uszczykujemy) najsłabsze, zostawiając tylko najsilniejsze rośliny.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości między wysiewanymi roślinami. Zależnie od odmiany, odstępy powinny wynieść 30 - 50 cm w przypadku najniższych odmian oraz 50- 80 (100) cm w przypadku odmian wysokich.
Słoneczniki bylinowe najłatwiej rozmnożyć poprzez podział roślin wiosną, trudniej natomiast poprzez sadzonki.

Słonecznik

Słonecznik

Szkodniki i choroby


Słoneczniki nie należą do roślin podatnych na choroby i szkodniki. Słoneczne stanowisko, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe podłoże i dostateczna wilgotność sprawią, że roślina w pełnej zdrowotności powinna nam towarzyszyć do późnej jesieni.  

Jednym z problemów, jaki może pojawić się w uprawie słoneczników to mszyce. Rośliny należy dokładnie monitorować, aby w momencie pojawienia się szkodnika jak najszybciej przystąpić do jego zwalczania.

Poza szkodnikami może dojść do porażenia rośliny przez grzyby odpowiedzialne za mączniaka prawdziwego oraz szarą pleśń. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów chorobowych, należy wykonać oprysk.

Słoneczniki - uprawa

Słoneczniki - uprawa

Zastosowanie


Zróżnicowanie gatunkowe i odmianowe sprawia, że słoneczniki mają coraz więcej zastosowań. Wysokie, jednoroczne okazy sadzone są przede wszystkim przy ogrodzeniach, ścianach, murach. Można je posadzić  w rzędach bądź w liczniejszych  skupiskach. Zakryją mało estetyczny mur, odgrodzą od sąsiada. Nadają się na kwiaty cięte. Niskie odmiany ( m.in. ‘Pacino’, ‘Sonja’) można uprawiać w pojemnikach. Będą ciekawym akcentem na balkonie i tarasie.

Słoneczniki bylinowe sprawdzają się jako tło dla innych roślin. Ogrody naturalistyczne to miejsca, gdzie nie powinno zabraknąć tych roślin. Podobnie w przypadku ogrodów wiejskich. Przy dobieraniu gatunków słonecznika wieloletniego, pamiętajmy o rozmiarach jakie osiągają oraz o znacznej ekspansywności roślin.

Nasiona słonecznika do siewu dostępnę są w tym sklepie

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz