Skrzyp polny - opis, zwalczanie, zastosowanie i właściwości

Jesteś tutaj:

Skrzyp polny - opis, zwalczanie, zastosowanie i właściwości

3,4/5 (189 ocen)

Profilaktyka i zwalczanie niechemiczne


Pomimo iż skrzyp polny jest cenną rośliną leczniczą i znakomitym, naturalnym preparatem owadobójczym i grzybobójczym, jest też groźnym i uciążliwym chwastem, który w uprawach roślin użytkowych, może sprawiać poważne problemy. Nie tylko ogranicza roślinom użytkowym dostęp do substancji pokarmowych zawartych w glebie, ale też utrudnia zbiory plonów. Bardzo trudno go również zwalczyć, gdyż korzeni się głęboko i jest odporny na wiele preparatów chemicznych. Z tego względu do jego zwalczania konieczne jest wykorzystanie wszystkich dostępnych metod, zarówno mechanicznych jak i chemicznych. W perspektywie długofalowej na spadek liczebności skrzypu może mieć wpływ podniesienie wartości pH gleby. Metoda ta nie gwarantuje jednak pełnego sukcesu i nie przyniesie spodziewanych efektów w krótkim czasie. Mechaniczne usuwanie skrzypu także nie daje dobrych wyników, gdyż roślina może się odrodzić z każdego kawałka kłącza, pozostawionego w ziemi. Pewny skutek może natomiast odnieść systematyczne usuwanie części nadziemnych i to zarówno zielonych pędów płonnych, jak i wczesno wiosennych, sztywnych pędów zarodnionośnych (koniecznie przed rozsianiem zarodników). Dobre rezultaty przynosi także uprawa na opanowanym przez skrzyp stanowisku silnie rosnących gatunków roślin, powodujących zacienie skrzypów i tym samym uniemożliwiających im prawidłowy rozwój (np. łubinu). Dobrze zadziała także zdrenowanie zbyt wilgotnego terenu oraz głęboka orka.

Skrzyp polny

Skrzyp polny


Zwalczanie chemiczne


Jeśli jednak wszystkie zabiegi profilaktyczne i agrotechniczne nie przyniosą oczekiwanego efektu, a zachwaszczenie stanowiska skrzypem nadal będzie duże, do jego zwalczenia można użyć preparatów chwastobójczych, wybranych z aktualnego rejestru MRiRW. Wśród nich znajdują się obecnie: Chwastox Trio 540 SL (przeznaczony do zwalczania chwastów, w tym także skrzypu w zbożach i na trawnikach), Fastoxin 300 SL (do zastosowania w pszenicy jarej) i Orkan 350 SL (do odchwaszczania sadów jabłoniowych). Za skuteczny preparat, służący do zwalczania skrzypu, uznawany był także Starane 250 EC (obecnie skrzyp nie znajduje się wśród chwastów, na które preparat jest zarejestrowany). Dostępne preparaty nie zawsze jednak likwidują chwast po pierwszym zabiegu, dlatego czasami opryski należy powtórzyć. Co ciekawe, ze skrzypem nie poradzą sobie preparaty oparte na glifosacie.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Atlas chwastów dla praktyków” Tomasz Czubiński, Adam Paradowski, Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., Poznań 2014r.
2. „Atlas chwastów” prof. dr Włodzimierz Tymrakiewicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1976r.
3. „Atlas chwastów” inż. Adam Paradowski, wyd. Plantpress sp. z o.o., Kraków 2013r.
4. „Podręczny atlas chwastów” Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, wyd. Medix Plus, Poznań 1996r.
5. „Działkowiec” 01/08 „Skrzyp – chwast czy dar natury” str. 72 mgr A. Wojciechowska
6. „Działkowiec” 1/2003 „Ochrona roślin” numer specjalny
7. „Rośliny lecznicze” Jaroslav Kresanek, W-wa 1983 r.
8. „Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich” J. Mowszowicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1983 r.

Koniecznie zobacz