Jesteś tutaj:

Siding - elewacja przeszłości?

Czy warto zastosować deski elewacyjne?
Elewacja domu - drewniana, kamienna, ze szkła, z betonu i cegieł
Kamień elewacyjny - chętnie wybierany
Malowanie elewacji domu - co warto wiedzieć?
Ocieplenie domu - cenne wskazówki
Ocieplenie domu styropianem
Płytki elewacyjne - rodzaje i montaż
Wybieramy kolor elewacji domu

Wielu z nas sceptycznie odnosi się do sidingu, kojarzonego bardzo często z niemodnym, nieestetycznym, a przede wszystkim nietrwałym rozwiązaniem. Czy tego typu podejście jest właściwe i czy rzeczywiście siding powinien odejść w niepamięć?


Czym właściwie jest siding?


Chociaż o sidingu mówi się sporo warto z pewnością przypomnieć czym on właściwie jest. Siding jest elewacyjną okładziną, wykonaną w formie oblicówki winylowej. Tworzywo podstawowe stanowi tutaj PVC.

Siding jest polecanym rozwiązaniem w przypadku ocieplenia budynków wykonanych z drewna, ale nie tylko. Producenci sidingu polecają siding również dla budynków wielorodzinnych, czy budynków przemysłowych. Popularne jest również wykorzystanie sidingu do odnawiania budynków starych, nieotynkowanych.

Dlaczego siding może być stosowany jako elewacyjna okładzina? Przede wszystkim wynika to z jego wytrzymałości mechanicznej oraz pozostałych właściwości, które reprezentuje. Jak powszechnie wiadomo, aby wykładzina mogła być wykorzystana należy wcześniej zbadać jej właściwości. Chodzi tutaj głównie o odporność na czynniki zewnętrzne, a także badania dotyczące udarności czy kurczliwości.


Montaż


Chociaż montowanie okładziny elewacyjnej z PVC jest stosunkowo proste i szybkie trzeba przybliżyć podstawowe zasady i zalecenia, którymi warto się kierować. Montaż bowiem jest równie ważny jak jakość zakupionych paneli. Stąd jego rola jest niezwykle ważna w późniejszej eksploatacji.

Montowanie paneli rozpoczyna się od dolnych partii budynku. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o partie położone nie nad, ale poniżej stropu piwnicy. Dlaczego? Ponieważ stanowi to zabezpieczenie dolnych części budynku przed niekorzystnymi czynnikami, których czołowym przedstawicielem jest woda.


Przystępując do prac montażowych zaleca się rozpocząć je od wyznaczenia tzw. linii początkowej. Wykorzystuje się do tego gwoździe, sznurek oraz poziomicę. Dzięki linii jesteśmy w stanie precyzyjnie ułożyć listwy, panele wokół całej bryły budynku.

Pierwsze listwy to tzw. listwy startowe, pomiędzy którymi muszą być zachowane odpowiednie odstępy dylatacyjne. Zazwyczaj producenci zalecają wykonanie około 8 mm dylatacji pomiędzy listwami.

Elewacja z sidnigu

Elewacja z sidnigu

Nie można zapewne skupić się wyłącznie na montażu listew startowych i głównych. Niezwykle istotny jest również montaż samych profili pomocniczych.

Chodzi tutaj przede wszystkim o takie elementy wykładziny jak:

• listwy okapowe,
• narożniki,
• listwy, które wykańczają górne krawędzie elewacji.

Na szczególną uwagę zasługuje również łączenie tzw. listew typu J lub przyokiennych. To właśnie one stanowią wykończenie krawędzi otworów – zarówno okiennych jak i drzwiowych. Ten etap prac znacząco przyczynia się do kształtowania wizualnego odbioru elewacji, ale i zapewnienia jej właściwego funkcjonowania.

Jak powszechnie wiadomo do przybijania paneli wykorzystuje się głównie gwoździe. Nie można jednak wbijać ich kolokwialnie ujmując gdziekolwiek. Należy pamiętać, że producenci określają dopuszczalne odległości pomiędzy gwoźdźmi w poszczególnych elementach tworzonej elewacji.

Elewacja z sidingu

Elewacja z sidingu

Jak wybierać?


Siding swój szczyt popularności chyba już przeżył. Nastąpiło to w latach 90. ubiegłego wieku. Nie oznacza to jednak, że odpowiednio dobrany i zamontowany nie może znów przeżywać swojej świetności. Siding może przecież spełniać doskonale zadania elewacji przy niezbyt wygórowanych nakładach finansowych.

Kiedy zatem siding nie jest kiczem? Przede wszystkim wtedy, gdy jest dobrany do bryły budynku. Co to oznacza w praktyce? Siding nadaje się głównie dla domów, których bryła jest nieskomplikowana, czyli prosta. Pozbawiona jest zatem dodatkowych detali. Znacznie lepiej siding prezentuje się na budynkach niskich niż wysokich.


Ważnym elementem podczas dokonywania wyboru jest również umiejętna gra kolorami. Warto zdecydować się na mieszane barwy, zmieniając kolory chociażby elementów uzupełniających. Jednak jak wspomniano wcześniej powinno się podejmować tego typu decyzje umiejętnie, nie powodując efektu nadmiernego przesytu kolorów.

Oprócz kolorów istotnymi czynnikami kształtującym powstającą elewację są także kształty, profile paneli.

Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kolory imitujące lakierowane drewno. Jeżeli natomiast chodzi o kształty zdecydowanie dominują te, dzięki którym otrzymamy efekt drewnianych domów z bali.

Elewacja z sidingu

Elewacja z sidingu

Zalety sidingu


Jedną z podstawowych zalet sidingu jest jego cena. Jest on z pewnością znacznie tańszy od elewacji z desek. Nie można również pominąć tego, że siding nie rdzewieje, jest zatem odporny na czynniki atmosferyczne.

Ponadto nie wymaga on konserwacji. Wystarczy jedynie okresowe jego wyczyszczenie wodą z detergentem. Zazwyczaj producenci obejmują materiały okresem gwarancji. Wynosi on przeważnie 50 lat.

Znaczny plus stanowi również możliwość wyboru koloru spośród bogatej gamy barw oraz kształtów, które mogą jak najbardziej pozytywnie zmienić naszą elewację.

Powszechna opinia o sidingu jest zazwyczaj negatywna. Warto jednak pamiętać, że dzieje się tak na skutek nieprzemyślanych i niedostosowanych do kształtu budynku decyzji. Odpowiedni wybór i precyzyjny montaż są w stanie obalić tego typu teorię i ukazać siding w zupełnie innym świetle – atrakcyjnego rozwiązania.

Koniecznie zobacz