Jesteś tutaj:

Sadzenie bukszpanu - kiedy, jak i gdzie?

Bukszpan - uprawa, przycinanie, rozmnażanie i choroby
Formowanie i przycinanie bukszpanu
Krzewy do cienia. Jakie krzewy cieniolubne wybrać do ogrodu?
Sadzenie żywopłotu - najważniejsze informacje
Żywopłot z bukszpanu - efektowny i praktyczny

Sadzenie bukszpanu - kiedy, jak i gdzie?

Bukszpany to popularne, zimozielone, liściaste krzewy stosowane powszechnie jako rośliny żywopłotowe. Najbardziej popularnym gatunkiem jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), a oprócz niego sadzony jest w ogrodach bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla). Z bukszpanu, dzięki jego drobnym listkom, gęstemu pokrojowi i dużej zdolności regeneracji można uzyskać różne ciekawe kształty. W tej formie popularny był już w czasach renesansu, gdzie tworzono z niego strzyżone partery ogrodowe. Można z niego stworzyć zarówno wysokie, jak i niskie bariery. Bukszpan można sadzić również na obwódkach rabat i obrzeżach ścieżek, czy schodów. Bukszpany dobrze sprawdzają się uprawiane zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach.


Wybór stanowiska


Bukszpan posiada niewielkie wymagania pod względem miejsca pod uprawę. W naturze rośnie na glebach wapiennych, ale udaje się również na podłożach o odczynie lekko kwaśnym. Najlepsze są gleby próchniczne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Można sadzić go na stanowisku zarówno silnie zacienionym, jak i słonecznym, lecz musi być osłonięte od wysuszających zimowych wiatrów.


Wybór materiału roślinnego


Do wyboru dostępny jest materiał kopany z gołym korzeniem, a także rośliny doniczkowane w pojemnikach o pojemności: 1,5 l, 2-3 l, 4-5 l, a nawet 7-15 l. Najlepiej zakupić materiał z gołym korzeniem wczesną wiosną lub jesienią – jest on wówczas zdecydowanie tańszy. W zależności od gustu i zapotrzebowania, można wybrać niżej wymienione odmiany.

Bukszpan wieczniezielony:

- odmiany silnie rosnące: Arborescens
- odmiany kolumnowe: Graham Blandy, Raket
- odmiany karłowe: Suffruticosa, Blauer Heinz
- odmiany o żółtym ulistnieniu: Latifolia Maculata, Golden China, Notata,
- odmiany o odmiennym kształcie liści: Rotundifolia (okrągłe), Angustifolia (wąskie), Kraków  (wąskie), Bullata (wybrzuszone)
- odmiany o biało- i żółtopstrym ulistnieniu: Variegata, Elegantissima, Aureovariegata, Elegans, Marginata

Bukszpan drobnolistny:

- odmiany karłowe: Compacta, Faulkner, Winter Gem, Green Pillow
- odmiany o żółtym lub żółtopstrym ulistnieniu: Sunnyside, Golden Triumph

Uprawa bukszpanu

Uprawa bukszpanu

Termin sadzenia bukszpanu


Rośliny z gołym korzeniem sadzimy pod koniec lata (przełom sierpnia i września) lub wiosną. Natomiast krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny. Krzewy dobrze znoszą przesadzanie, które wykonuje się najpóźniej w kwietniu.


Sadzenie w gruncie


Bukszpany najlepiej sadzić przy pochmurnym niebie, ponieważ wtedy rośliny mniej transpirują. Sadzonki bukszpanu umieszcza się w wykopanych dołkach lub rowkach na takiej samej głębokości, jak rosły w szkółce. Wielkość dołków powinna być dostosowana do rozmiarów systemu korzeniowego, większa o ok. 1/3 bryły korzeniowej. Następnie spulchniamy wyjętą ziemię i mieszamy z kompostem ogrodniczym. Otwory po posadzeniu krzewów zasypujemy ziemią i ugniatamy, a następnie obficie podlewamy.

Bukszpany na żywopłoty sadzi się rzędowo co 10-15 cm (w przypadku obwódek wysokości 20-30 cm) lub co 15-25 cm przy wyższych żywopłotach.

Kształt przyszłego żywopłotu, czy obwódki można wyznaczyć za pomocą sznurka rozpiętego pomiędzy palikami. Po posadzeniu należy nieco przyciąć pędy, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły.


Sadzenie w pojemniku


Bukszpany w pojemniku wymagają więcej kompostu i składników mineralnych w podłożu niż sadzone w gruncie. Lepszy jest torf z gliną i piaskiem oraz kompostem, niż zwykła ziemia ogrodowa. Na dno donicy należy wysypać warstwę drenażu ze żwiru lub drobnych kamieni. Wielkość pojemnika należy dostosować do wielkości bryły korzeniowej. Do wyboru są donice terakotowe lub pojemniki z włókna szklanego.

Dobre są również skrzynie drewniane, nowoczesne donice betonowe uszlachetniane lub polewane donice ceramiczne. Przesadzanie bukszpanu do większej donicy wymagane jest zazwyczaj co 2 - 3 lata. Ponadto, warto dostarczyć również świeży kompost. Możemy także usunąć trochę starych korzeni.

Sadzenie bukszpanu w donicy

Sadzenie bukszpanu w donicy

Gdzie sadzić bukszpany?


Bukszpany najczęściej sadzone są w formie przycinanych obwódek lub niskich żywopłotów. W polskich warunkach maksymalna wysokość żywopłotu z bukszpanu to 80-100 cm. Bukszpany mogą również rosnąć nieprzycinane pojedynczo lub w grupach. Mogą stanowić bardzo dobre, ciemne tło dla niższych bylin, takich jak kwiaty cebulowe, funkie, bergenie, przylaszczki i paprocie.

Popularne są także strzyżone figury geometryczne z bukszpanu – kule, stożki, a także inne fantazyjne formy w kształcie postaci ludzi lub zwierząt. Najlepiej komponować ze sobą różne odmiany bukszpanu. Można łączyć ze sobą kilka kul różnej wielkości lub ustawić w rytmie jednakowe okazy w jednakowych donicach. Można też dodać kule szczepione na pniu lub stożki. Warto umieszczać je w wyeksponowanym miejscu ogrodu np. w przedogródku.


Anna Jędrzejewska


Koniecznie zobacz