Jesteś tutaj:

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek i nasion

1Choroby i szkodniki pelargonii

2Pelargonia kaskadowa - uprawa i pielęgnacja

3Pelargonia pasiasta - uprawa i pielęgnacja

4Pelargonie - rodzaje i odmiany

5Pelargonie angielskie, wielkokwiatowe - uprawa, rozmnażanie i choroby

6Pielęgnacja pelargonii krok po kroku

7Uprawa pelargonii z sukcesem

8Zimowanie pelargonii zgodne z zasadami

Pelargonie można rozmnażać dwiema metodami – wegetatywnie (przez sadzonki) oraz generatywnie (poprzez wysiew nasion). Pierwsza metoda stosowana jest znacznie częściej, gdyż wymaga mniej pracy oraz jest krótsza. Obie wymagają podstawowej wiedzy o warunkach, uprawie i pielęgnacji pelargonii.


Rozmnażanie wegetatywne pelargonii (z sadzonek)


Zwykle pod koniec sezonu zostają nam piękne pelargonie, których żal nam jest wyrzucić. Na szczęście wcale nie musimy tego robić. Wystarczy tylko je przyciąć, przesadzić do nowych doniczek i przechować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Zimowanie mateczników

Zimowanie pelargonii wcale nie jest trudne i udaje się nawet amatorom. Rośliny mateczne (bo tak nazywają się rośliny z których pobierzemy sadzonki) przechowujemy w temperaturze 8-10 ºC (pelargonie paskowane, syn. rabatowe i pelargonie bluszczolistne) lub 10-12 ºC (pelargonie wielkokwiatowe, syn. angielskie). Do zimowania i na mateczniki wybieramy tylko najsilniejsze rośliny – gdyż ze zdrowych roślin matecznych będą zdrowe sadzonki.

Pobieranie sadzonek

Pelargonie zimują aż do lutego, wtedy przenosimy je w cieplejsze miejsce (18-20 ºC) i obficie podlewamy aby wznowiły wegetację i wypuściły nowe pędy. Sadzonki pelargonii rabatowych i bluszczolistnych pobieramy zwykle od połowy lutego do połowy marca (rzadziej we wrześniu), z pelargonii wielkokwiatowych we wrześniu (po przewinięciu roślin matecznych). Po ukorzenieniu sadzonek (metoda opisana poniżej) zimujemy je tak samo jak starsze rośliny – w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Na 2-3 godziny przed pobraniem sadzonek rośliny mateczne obficie podlewamy aby wszystkie ich pędy były dobrze uwodnione. Na sadzonki wybieramy tylko sztywne i zielone pędy (rzadziej pół zdrewniałe). Doskonale nadają się 5-10 kawałki odcięte z pędów wierzchołkowych (najlepiej się ukorzeniają). Nieco gorsze są sadzonki pobierane ze środka pędu, gdyż ukorzeniają się dłużej. Cięcie wykonujemy ostrym nożem (rzadziej sekatorem gdyż miażdży delikatne pędy). Każda sadzonka powinna mieć 2-3 cm nóżkę, jeśli takiej nie posiada to usuwamy z niej ostatni liść.


Warto pamiętać, że producenci pelargonii w początkowej fazie ich uprawy często stosują retardanty – preparaty ograniczające wzrost, przyspieszające kwitnienie i stymulujące krzewienie. Rośliny, które wyrosną z sadzonek pobranych z takich roślin, mogą być znacznie wyższe lub mieć inny pokrój.

Sadzonka pelargonii

Sadzonka pelargonii

Ukorzenianie sadzonek

Sadzonki zostawiamy na chwilę aby rana odpowiednio przeschła, nie może wyciekać z niej sok. Zanurzamy końcówkę pędu fungicydzie aby zapobiec odglebowym chorobom grzybowym lub w ukorzeniaczu A lub AB. Zawiera on hormony roślinne stymulujące powstawanie korzeni oraz węgiel aktywowany, który będzie działać podobnie jak fungicyd. Tak przygotowane sadzonki sadzimy po jednej (rzadziej po 2-3) do doniczek o średnicy 10-12 cm, wypełnionych gotowym substratem torfowym lub mieszanką 1:1 torfu z gruboziarnistym piaskiem (lub perlitem) i zraszamy wodą aby nie zwiędły).

Pielęgnacja w czasie ukorzeniania

Aby sadzonki pelargonii się ukorzeniły muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki – t.j. dostęp do światła (co najmniej 8-10 godzin dziennie), stałą, wysoką wilgotność (sadzonki trzeba zraszać przynajmniej dwa razy dziennie) oraz temperaturę powietrza 18-20 ºC (pelargonie rabatowe i bluszczolistne) lub 20-22 ºC (pelargonie wielkokwiatowe).

W takich warunkach sadzonki pelargonii ukorzenią się w ciągu 2-3 tygodni. Wtedy zaczną rosnąć i wypuszczać w kątach liści nowe pędy. Młodym roślinom uszczykujemy wierzchołki, aby pobudzić je do wzrostu i krzewienia. Po około dwóch miesiącach uzyskamy gotowe, kwitnące rośliny. Temperatura nie powinna przekraczać 25 ºC, rośliny podlewamy regularnie wraz z nawożeniem (tak aby podłoże w doniczce nigdy nie było zbyt mokre, krótkotrwałe przesuszenie nie jest dla nich bardzo szkodliwe).

Hartowanie przed sadzeniem

Przed wysadzeniem na miejsce stałe (po 15 maja - t.j. po ostatnich majowych przymrozkach) rośliny musimy zahartować przez 10-14 dni. W tym celu otwieramy okno w pomieszczeniu gdzie się znajdują na 1-2 godziny dziennie.

Pelargonie

PelargonieRozmnażanie generatywne pelargonii (z nasion)


Metoda ta stosowana jest znacznie rzadziej niż sadzonkowanie pelargonii, mimo że ma wiele zalet. Pelargonie rozmnażane generatywnie (z nasion) mają znacznie bardziej zwarty pokrój, są znacznie bardziej odporne na choroby i niesprzyjające warunki (niż pelargonie rozmnażane z sadzonek). Dodatkowo, uprawa pelargonii z nasion daje nam większą elastyczność w doborze odpowiedniego terminu oraz pozwala na produkcję znacznie większej liczby roślin, na mniejszej powierzchni.
Nasiona pelargonii można kupić w centrach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Wszystkie nasiona to mieszańce heterozyjne F1. Po wysiewie otrzymamy roślinę zgodną z opisem, jednak jej potomstwo (wysiane z nasion pobranych z tej rośliny) będzie już bardzo zróżnicowane (w wyniku rozszczepienia cech).

Wysiew nasion

Najlepszym terminem na wysiewanie nasion pelargonii jest koniec stycznia, początek lutego, wtedy uzyskamy kwitnące rośliny od połowy maja. Nasiona można wysiewać wcześniej lub później, jednak zawsze należy liczyć się z tym, że rośliny zaczną kwitnąć dopiero po 4-5 miesiącach od wysiewu nasion. Nasiona pelargonii przed wysiewem wymagają 24-godzinnego moczenia w wodzie. Gdy napęcznieją wysiewamy je najlepiej do wielodoniczek (rzadziej do skrzynek), jako podłoże możemy zastosować substrat torfowy lub specjalną ziemię do wysiewu nasion.

Pielęgnacja w czasie kiełkowania

Nasiona będą kiełkować około 14 dni, jeśli przykryjemy je folią. Pierwsze siewki pojawią się już po tygodniu w temperaturze 20-25 ºC (nie powinna być wyższa niż 30 ºC), po wykiełkowaniu wszystkich zdejmujemy okrywającą je folię. Gdy siewki pelargonii będą miały 2-3 liście możemy przesadzić je do doniczek o średnicy 10-12 cm, w których będą rosnąć aż do wysadzenia ma miejsce stałe (po 15 maja).


Pelargonie

Pelargonie

Tekst: Paweł Romanowicz

Koniecznie zobacz