Rodzaje grzejników - jaki warto wybrać? Zobacz zalety i wady!

Jesteś tutaj:

Rodzaje grzejników - jaki warto wybrać? Zobacz zalety i wady!

3,3/5 (92 ocen)
Rodzaje grzejników konwekcyjnych:
  • płytowe – wykonywane są przeważnie ze stali. Należą do jednych z najczęściej wybieranych typów grzejników ze względu na niewielką powierzchnią. Wewnątrz grzejnika płytowego znajdują się pionowe kanały zapewniające nagrzewanie się płyty wykonanej ze zgrzanych blach stalowych. Grzejniki mogą być zbudowane nawet z trzech płyt. Ceny grzejników płytowych uzależnione są od ich wymiarów i liczby płyt (przykładowo: grzejnik stalowy dwupłytowy o wym. 55x40x12 cm kosztuje około 200 zł).
  • członowe  - wykonywane są przeważnie z żeliwa lub aluminium. Ich wyróżnikiem są charakterystyczne łączone żeberka. Typowe grzejniki żeliwne są już coraz rzadziej wykorzystywane, obecnie zastępują je grzejniki aluminiowe.
  • rurowe – ich przeznaczenie wiąże się przede wszystkim z halami przemysłowymi lub magazynowymi. Czynnikiem grzewczym jest tutaj para bądź woda. Budowa grzejników rurowych sprowadza się do wykorzystania rur gładkich lub ożebrowanych. Tego rodzaju grzejniki mogą być: pojedyncze, podwójne, trzyrzędowe lub czterorzędowe.
  • nagrzewnice – są chętnie wykorzystywane  w przypadku ogrzewania pomieszczeń o dużych powierzchniach. Znajdują zastosowanie w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Grzejnik aluminiowy

Grzejnik aluminiowy


Jak wybierać?


Wybór grzejnika powinien odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło w pomieszczeniu. Istotne z praktycznego punktu widzenia okazuje się także przeznaczenie pomieszczenia. Rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania w ścianach wiąże się z zastosowaniem grzejników zasilanych z boku. W przypadku instalacji rozprowadzonej w podłogach można kupić grzejniki zasilane od dołu.

Decydując się na grzejnik określonego typu należy pamiętać o miejscu jego montażu i możliwości zastosowania wymiennika ciepła o określonych przez producenta wymiarach. Wyróżnia się tutaj grzejniki ścienne czy kanałowe. Oprócz nich dostępne są także rozwiązania poziome, pionowe, a także grzejniki stojące.

Dobór grzejnika powinien zważać na sposób jego zasilania – wykorzystanie wody, energii elektrycznej lub układów mieszanych. Warto podkreślić, ze poza względami techniczno instalacyjnymi  coraz większą rolę przypisuje się wyglądowi grzejników. Stąd tak często spotyka się grzejniki dekoracyjne, których wykonanie może znacznie odbiegać od typowych rozwiązań, a przypominać wręcz arcydzieła i ozdoby, koło których z pewnością nie da się przejść obojętnie.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz