Przywrotnik - odmiany, uprawa i właściwości lecznicze

Jesteś tutaj:

Przywrotnik - odmiany, uprawa i właściwości lecznicze

3,5/5 (104 ocen)

Przywrotnik miękki lub ostroklapowy (Alchemilla mollis) – roślina podobna do poprzedniego gatunku, wyróżniająca się jednak nieco bardziej zwartym pokrojem i niższym wzrostem. Zwykle dorasta do ok. 40 cm. wysokości, a jej drobne kwiatostany maja zastosowanie w bukieciarstwie i wydzielają delikatny zapach.

Przywrotnik zrosłolistny (Alchemilla conjuncta) – Jego liście przypominają mniejsza wersję liści łubinu, gdyż są palczasto podzielone i wyrastają na szczycie dość długiego ogonka liściowego. Jak u innych przywrotników, mają obrys okrągły i wyróżniają się soczysta zielenią. Cała kępka jest dość zwarta i dorasta do ok. 30 cm. wysokości. Zielonkawożółte kwiaty, zebrane w wiechowate kwiatostany pojawiają się na roślinie dość licznie od wiosny do późnego lata.

Przywrotnik

Przywrotnik

Zastosowanie


Przywrotniki są doskonałymi roślinami okrywowymi i uzupełniającymi kompozycje rabatowe. Sprawdzają się w zestawieniach z irysami, niewielkimi różanecznikami, liliowcami, bodziszkami czy żurawkami. Stanowią niższe piętro rabaty i ładnie wypełniają wolne przestrzenie. Znakomicie sprawdzają się tez jako rośliny na obwódki. Kwiaty przywrotników często maja też zastosowanie w bukieciarstwie.


Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz