Przylaszczki pospolite - kwiaty ogrodowe i leśne

Jesteś tutaj:

Przylaszczki pospolite - kwiaty ogrodowe i leśne

3,4/5 (47 ocen)

Wymagania i pielęgnacja


Uprawa przylaszczki pospolitej nie jest absorbująca. Przy zapewnieniu jej optymalnych warunków jest bezproblemowa. Osłabione rośliny mogą zostać porażone przez plamistość liści. W przypadku przedłużającej się suszy warto uzupełniać niedobory wody.

Sadzonki możemy uzyskać poprzez wysiew nasion bądź podział. Późnym latem, warto podsypać je dobrze przerobionym kompostem. Kompost poprawi strukturę podłoża, które stanie się bardziej chłonne, a więc lepiej będzie magazynowało wodę, dzięki czemu roślina będzie miała dostateczną ilość wilgoci. Dobór miejsca dla przylaszczki powinien być dobrze przemyślany, gdyż roślina nie lubi przesadzania. Bylina należy do roślin długowiecznych, tak więc na danym stanowisku może rosnąć przez dziesiątki lat.

Zaletą przylaszczki jest jej mrozoodporność dzięki której tworzy zwarty i trwały roślinny kobierzec.

Przylaszczki

Przylaszczki

Rozmnażanie


Hepatica nobilis możemy rozmnożyć poprzez nasiona oraz podział. Generatywnie rozmnażany przede wszystkim gatunek. Nasiona dojrzewają bardzo szybko już w maju i łatwo przegapić ten moment. Mają one krótką przydatność, tak więc wysiewamy zaraz po zbiorze do np. skrzynek w przepuszczalnym podłożu (torf + piasek). Pojemnik warto zadołować w zacisznym zakątku.

Ponieważ nasiona przylaszczki zawierają ciałko mrówcze, tak więc dzięki mrówkom rozprowadzane są na znaczne odległości i przylaszczki mogą pojawić się w takich miejscach w których nie powinny.

Rozmnażanie wegetatywne poprzez podział stosujemy w przypadku odmian i warto przeprowadzić je w momencie wzrostu, jeszcze w okresie kwitnienia.


Choroby i szkodniki


Przylaszczki nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, jednak w deszczowe lato mogą zostać porażone przez plamistość liści. W przypadku pojawienia się choroby, warto zastosować środek grzybobójczy.

Przylaszczki

Przylaszczki

Zastosowanie


Hepatica to roślina ozdobna, najpiękniej prezentująca się pod koronami drzew, wśród krzewów w towarzystwie innych roślin, dekoracyjnych ze względu na wiosenne kwitnienie. Zawilce, dąbrówka, pierwiosnki to dobre towarzystwo dla przylaszczek. Z czasem te delikatne rośliny stworzą okrywę roślinną ze względu na zimozielone liście dekoracyjne przez cały rok.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz