Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jesteś tutaj:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

3,6/5 (7 ocen)

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje oczyszczalni ścieków, których funkcjonowanie opiera się właśnie na rozwoju mikroorganizmów.

• Oczyszczalnie ze złożami biologicznymi

W wymienionym w nazwie złożu biologicznym wzrastają mikroorganizmy. Aby ich rozkwit był możliwy należy dobrać odpowiedni materiał złoża. Jest to niezbędne, ponieważ mikroorganizmy oczyszczają ścieki. W jaki sposób? W taki, że znajdujące się w ściekach zanieczyszczenia są dla mikroorganizmów pokarmem. Konieczne jest zatem zapewnienie rozwoju mikroorganizmów.

Odprowadzanie ścieków opiera się na wykorzystaniu systemów składających się z pomp oraz tryskaczy.

• Oczyszczalnie z osadem czynnym

Zasada działania oczyszczalni ścieków z osadem czynnym jest podobna do zasady działania oczyszczalni ze złożami biologicznymi. W związku z tym również należy zapewnić przyrost mikroorganizmów. Rozwijające się mikroorganizmy oczyszczają ścieki. Wobec tego w osadniku następuje oddzielenie ścieków od osadu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków


Oczyszczalnie, a prawo budowlane


Pozwolenie na budowę

Decyzja o zainwestowaniu w przydomową oczyszczalnię ścieków nie zawsze wiąże się wyłącznie z jej zaprojektowaniem i zamontowaniem. Wymagane jest również załatwienie formalności w urzędach.

Podstawowym pytaniem, które może się nasuwać na myśl jest: czy w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków wymagane jest pozwolenie na budowę? Nie zawsze. Kiedy zatem musimy takie pozwolenie posiadać? Odpowiedź jest prosta: w przypadku, gdy przepustowość oczyszczalni ma być większa niż 7,5 m3.

Zgłoszenie

Jeżeli przepustowość nie jest większa od granicznych 7,5 m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Nie oznacza to jednak, że nie musimy załatwiać formalności. Należy w administracji budowlanej przedłożyć zgłoszenie o planowanej budowie oczyszczalni. W załącznikach do zgłoszenia umieszcza się dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością, mapę do celów projektowych oraz projekt oczyszczalni. Zgłoszenie o budowie oczyszczalni należy złożyć 30 dni przed planowanymi pracami.

Pozwolenie wodnoprawne

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane w przypadku odprowadzania ścieków poza teren naszej własności. Jest to w związku z tym formalność dodatkowa.


Koniecznie zobacz