Przetacznik perski - efektowny kwiat czy uciążliwy chwast?

Jesteś tutaj:

Przetacznik perski - efektowny kwiat czy uciążliwy chwast?

3,4/5 (76 ocen)

Zwalczanie


Przetacznik perski bardzo często zachwaszcza uprawy warzywne i okopowe oraz zboża, stanowiąc tym samym dużą konkurencją dla roślin użytkowych. Dlatego też często stosuje się rozmaite herbicydy, które mają na celu skuteczne wyeliminowanie go z upraw (np. Aminopielik Tercet 500 SL, Chwastox Trio 540 SL). Jeśli jednak rabaty bądź grządki warzywne na których się pojawi są niewielkie, lepiej usunąć chwast ręcznie (koniecznie przed zawiązaniem nasion), niż stosować chemiczne metody ochrony. Preparaty takie mają bowiem szereg ograniczeń i mogą być szkodliwe zarówno dla owadów jak i dla naszego zdrowia.

Przetacznik perski

Przetacznik

Ciekawostki


Pomimo iż przetacznik perski jest zwykle uznawany za uciążliwy chwast ogrodowy, można go niekiedy wykorzystać do wstępnej oceny jakości gleby, traktując jako roślinę wskaźnikową, sugerującą iż podłoże na którym rośnie jest bogate w azot.

Co ciekawe, przetacznik perski podobnie jak dobrze nam znana babka lancetowata zawiera w swoim składzie aukubinę, czyli glikozyd posiadający właściwości bakteriostatyczne i osłaniające wątrobę. Mimo to akurat ten gatunek przetacznika nie jest tak powszechnie stosowany jako roślina lecznicza jak jego bliski krewny – przetacznik leśny (lekarski).

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz