Jesteś tutaj:

Przesadzanie storczyków

1Jak dbać o storczyki?

2Orchidea - pielęgnacja

3Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady

4Podlewanie storczyków

5Rozmnażanie storczyków

6Uprawa roślin doniczkowych

7Uprawa storczyków od podstaw

8Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamifolia)

9Żywe kamienie - litops

0/5 (0 ocen)

Orchidee powinny być przesadzane tylko wtedy, gdy jest to już nieuniknione. Ten zabieg nie działa na nie korzystnie. Zbyt częste przesadzanie może doprowadzić nawet do zamarcia storczyka.


Kiedy przesadzamy?


Storczyk powinen być przesadzany wtedy, gdy doniczka, w której rośnie staje się zbyt mała, zużyje się podłoże lub ziemia przestanie się nadawać do uprawy roślin, na przykład z powodu za dużego zasolenia.

Rośliny powinno się przesadzać co dwa, trzy lata. Najlepiej na wiosnę lub latem, gdy orchidee przekwitną. Powinniśmy to robić, gdy ziemia jest zbita i do korzeni nie dochodzi powietrze, bądź podłoże nie może wyschnąć lub trwa to bardzo długo.

Zmieniamy storczykowi doniczkę i podłoże, jak przerasta on pojemnik w którym rośnie. Na przykład roślina przewraca się bo ma za małą doniczkę, albo cały storczyk roślina mateczna wraz z przyrostami nie jest w stanie zmieścić się do doniczki.

Rośliny powinniśmy przesadzić, także wtedy, gdy przynosimy je do domu z supermarketu i mają za mało ziemi, czy wypadają z doniczki.

Powinniśmy również zmienić podłoże, jak za mocno je podlaliśmy, wręcz przelaliśmy. Jeżeli tego nie zrobimy to zgniją korzenie i roślina obumrze.
Kiedy nie przesadzamy?


Nigdy nie przesadzam storczyków, gdy kwitną, mogą wtedy zgubić pąki. Nie wolno, również przesadzać roślin w okresie spoczynku. Może to uszkodzić ich korzenie.

Przesadzanie storczyka

Przesadzanie storczyka

Odpowiednie podłoże


Podłoże w jakim będą rosły kwiaty powinno być mieszanką specjalnie przygotowaną dla orchidei. Nie dopuszczalne jest, aby była to ziemia uniwersalna, podłoże dla palm czy kaktusów. W takiej ziemi storczyki zginą.


Jak przesadzamy?


Przy przesadzaniu roślin trzeba uważać, aby nie uszkodzić ich delikatnych korzeni. Usuwamy przy okazji te, które są suche i połamane, używając do tej czynności czystego sekatora, bądź noża.

Większość storczyków sadzimy po środku doniczki – np.: falenopsisy.

Storczyki sadzimy tak, aby liście i korzenie, które wyrastają tuż pod nimi były nad powierzchnią ziemi, a pozostałe korzenie znajdowały się w podłożu.

Cymbidia, szczególnie starsze okazy zajmują całą doniczkę. Dlatego nie umieszczamy ich w jakimś konkretnym miejscu doniczki. Po prostu wsadzamy je do pojemnika, który jest większy o kilka centymetrów od bryły korzeniowej.

Poza tym przesadzając storczyka, należy wybrać dla niego taką doniczkę i tak go w niej posadzić, aby odrastające od rośliny matecznej przyrosty mogły rosnąć w tej doniczce dopóki nie będą w stanie poradzić sobie jako samodzielne kwiaty.

Biały storczyk

Biały storczyk

Czasami korzenie rośliny tak rozrosną się w doniczce, że nie jesteśmy w stanie wyjąć ich z niej, powinniśmy wtedy rozciąć pojemnik sekatorem łamiąc doniczkę na kawałki i delikatnie je wyciągnąć.

Niedopuszczalne jest ciągnięcie korzeni na siłę, ponieważ można je uszkodzić, co wpłynie niekorzystnie na rozwój orchidei. Nie przesadzane storczyki z powodu braku substancji odżywczych pobieranych z ziemi i z powodu zahamowania możliwości „oddychania” korzeni umierają. Trzymanie roślin cały czas w tym samym zbitym, jałowym podłożu jest dla nich największą karą.

Po odpowiednim przesadzeniu storczyki lepiej rosną, ich liście stają się mocniejsze i częściej zakwitają, jakby chciały się w ten sposób odwdzięczyć za dobrą opiekę.

Osoby, które dopiero zaczynają „przygodę” ze storczykami powinny poprosić o pomoc w ich przesadzeniu osobę z doświadczeniem.

Agnieszka Krakowiak
 


Koniecznie zobacz