Jesteś tutaj:

Prawidłowy montaż karniszy

Estetyczna aranżacja i dekoracja okna
Firany do salonu, sypialni i kuchni
Karnisze ścienne i sufitowe - rodzaje i dobór
Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne
Nowoczesne tapety ścienne
Parapety wewnętrzne - rodzaje

Chociaż montaż karniszy nie należy do trudnych zadań, warto przybliżyć sobie podstawowe zasady przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dzięki temu bez problemów dokonamy montażu i ukarzemy okno w oryginalnej, estetycznej odsłonie. Prawidłowo zamontowany karnisz to podstawa w kształtowaniu okiennej przestrzeni. Warto zatem zadbać o precyzję.


Uzależniony od konstrukcji


Decyzja o rodzaju karnisza bezpośrednio wpływa na kształt i charakter późniejszych prac montażowych. W związku z tym należy zapoznać się z możliwościami, które oferuje nam rynek materiałów wykończeniowych. Podjęcie kroków w tym kierunku zaprowadzi nas do czterech podstawowych rodzajów karniszy, które przedstawiamy poniżej:

rurowe – jak sama nazwa wskazuje podstawowym elementem jest tutaj rura, której średnica dostosowana jest do przyszłych obciążeń ( najczęściej 10÷30 cm). Jeżeli decydujemy się na zasłony to podstawowym elementem będą dwie rurki.

szynowe – główną częścią składową jest szyna przytwierdzana do sufitu. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest optyczne zwiększenie wysokości pomieszczenia.

linowe – metalowe liny przeznaczone są głównie do zawieszenia lekkich tkanin. Liny mogą być przytwierdzane do ściany bądź sufitu.

apartamentowe – najbardziej luksusowe rozwiązanie, zbliżone do szynowego. Metalowe prowadnice montuje się do ściany lub sufitu. Karnisze apartamentowe są znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu od karniszy szynowych.

Montaż karnisza sufitowego

Niezbędne narzędzia


Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem karniszy niezwykle ważną kwestią jest wcześniejsze zadbanie o narzędzia. Uprzednie ich skompletowanie z pewnością nie przysporzy nam sporo trudu, a pozwoli uniknąć komplikacji i nerwów podczas montażu.

W związku z tym, że prace nie będą skomplikowane, podobnie będzie z charakterem potrzebnych do montażu narzędzi.
Wobec tego niezbędna będzie miarka, którą wykorzystamy podczas wstępnego wymiarowania. Dalej wiertarka – wykonanie potrzebnych otworów oraz poziomica. Trzeba również wyposażyć się w piłę lub tzw. skrzynkę uciosową, dzięki której możliwe będzie ewentualne skrócenie długości karnisza. W przypadku montażu karnisza do sufitu należy do podstawowego sprzętu dodać także kątownik. Zapewni on precyzyjny i dokładny montaż karnisza do sufitu.

Istotnymi elementami montażowymi są ponadto różnego rodzaju kołki i wkręty. Ich konstrukcja i materiał, z których są wykonane powinny być w pełni dostosowane do materiałów, w których będą mocowane. Chodzi tutaj o materiały, z jakich wykonana jest ściana lub sufit. Pojawia się zatem zróżnicowanie kołków i wkrętów. Dostosowanie tego typu elementów składowych do pustaków lub pełnych bloczków z betonu komórkowego decyduje o trwałości połączenia karnisz – ściana lub karnisz – sufit, dlatego kołki i wkręty są tak ważne. Nie można ich zatem pominąć w tym temacie.


Przed montażem


Bezpośrednim krokiem przedmontażowym jest zwymiarowanie. Wykorzystując część narzędzi wymienionych powyżej przeprowadza się prace pomiarowe. Jeżeli w tym etapie popełni się błąd z pewnością będzie on odczuwalny nie tylko podczas montażu, ale i późniejszej eksploatacji. Pożądane zatem jest dokładne i przemyślane zwymiarowanie.

Praktyczne wskazówki wymiarowe

Długość karnisza z pewnością nie ogranicza się tylko i wyłącznie do długości okna. Należy długość karnisza zwiększyć o około 40 cm. Ponadto odległość karnisza od okna na wysokości powinna wynosić około 5 cm. Jeżeli zaś chodzi o odległość od ściany nie powinna być ona mniejsza niż 10 cm. Warto zastosować tego typu wskazówki, gdyż umożliwi to zachowanie komfortu podczas użytkowania zarówno okien jak i firan czy zasłon.

Karnisz ścienny


Właściwy montaż


Przystępując wreszcie do prac montażowych niezwykle ważne jest umiejscowienie karnisza. To bowiem może przyczynić się do ułatwienia lub utrudnienia prac. Prace montażowe w zależności od umiejscowienia karnisza zestawiamy w tabeli.

Tabela przedstawiająca rodzaj montażu karnisza
 

Miejsce montażu karnisza

Charakterystyka

Do ściany

Podstawą jest wyznaczenie linii poziomej. Następnie należy wyznaczyć miejsce montażu wsporników. Ostatnim etapem jest dokręcenie wsporników i założenie karniszy.

Do sufitu

Podczas montażu karniszy do sufitu zaleca się wykorzystać kątowniki. Umożliwią one precyzyjne wyznaczenie miejsca montażu wsporników.

Rozporowo (pomiędzy dwoma ścianami)

Podobnie jak w powyższych przypadkach najważniejsze jest wyznaczenie miejsca montażu wsporników i zamontowanie w otworze rury.

 

Wymienione powyżej prace nie ograniczają się tylko do karniszy rurowych. Podobnie wyglądają one w przypadku karniszy linkowych, które również wymagają montażu wsporników. Różnicę stanowi tutaj tylko założenie metalowej linki.

Karnisze szynowe montowane są wyłącznie do sufitu, a prace nie przysparzają większych trudności. Można zatem śmiało podjąć je samemu, dostosowując się do instrukcji producentów. Montaż nie wymaga zatem sprowadzania ekipy fachowców.

Zamontowanie karniszy nie będzie problemem, jeżeli do montażu podejdziemy w sposób dokładny i wnikliwy. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach i wykorzystać je podczas prac we własnym domu. Przecież zależy nam na tym, aby nasz dom był nie tylko funkcjonalny, ale i eksponujący kunszt podjętych prac.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz