Prawidłowe szczepienie drzew jabłoni

Jesteś tutaj:

Prawidłowe szczepienie drzew jabłoni

3,4/5 (351 ocen)

Szczepienie za korę („kożuchówka”)

Jedna z najbardziej popularnych i najłatwiejszych metod szczepienia jabłoni. Zabieg wykonujemy pod koniec kwietnia bądź w maju, a więc w momencie, kiedy drzewa rozpoczęły już wegetację i kora łatwo oddziela się od drewna. Ostrym nożem, podłużnie nacinamy korę w miejscu wcześniejszego usunięcia większości kawałka „starej” gałęzi. Korę należy przyciąć podłużnie (do około 5 cm) i delikatnie odchylić, umieszczając wcześniej skośnie ucięty zraz.

Rana zrazu powinna w całości znajdować się pod korą. Całość wiążemy oraz smarujemy maścią sadowniczą. Stosuje się także szczepienie za korę bez nacięcia.

Metoda wykorzystywana przede wszystkim w przypadku, gdy zrazy mają o wiele mniejszą średnicę niż roślina przeszczepiana.



Szczepienie „przez stosowanie”

Metoda stosowana w przypadku jednakowej grubości zrazów oraz podkładki. Zarówno na zrazie oraz podkładce wykonujemy jednakowej długości skośne cięcie (około 3 cm).  Po połączeniu powinny tworzyć doskonale przylegającą całość. Jeżeli tak jest wiążemy rafią ogrodniczą i smarujemy maścią sadowniczą.  

Okulizacja – w okresie letnim jabłoń można rozmnożyć także z zastosowaniem kolejnej metody szczepienia zwanej okulizacją (oczkowaniem).  Polega ona na wykorzystaniu jednego pąka z kawałkiem drewna. Oczko pobieramy ostrym nożem i umieszczamy w naciętej w kształcie litery T podkładce. Całość należy owinąć w paski foliowe.

Drzewo po szczepieniu

Drzewo po szczepieniu

Uwagi końcowe


Po przeprowadzeniu szczepienia, należy zadbać o prawidłową pielęgnację osłabionej rośliny, uważając, aby nie doszło do wyłamania zaszczepionych zrazów. Taką szczególną opieką należy otoczyć szczepione drzewa nawet do kilku lat.  

Przy szczepieniu jabłoni szczególnie ważne jest, aby cięcia zrazu oraz pędu podkładki były gładkie i ściśle do siebie pasowały. Związane rafią ogrodniczą, sznurkiem, paskami folii muszą zostać posmarowane także maścią ogrodniczą. Gdy zrazy przyjmą się wówczas materiał wiążący należy usunąć.  


Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz