Jesteś tutaj:

Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

1Bramy drewniane - nowoczesność nawiązująca do tradycji

2Jakie ogrodzenie podwórka?

3Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne

4Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie

5Ogrodzenia panelowe - za i przeciw

6Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

7Siatki ogrodzeniowe - praktyczne i skuteczne

8Uniwersalne ogrodzenia metalowe

Jest to jedno z najstarszych typów ogrodzeń. Z czasem przeszło ono różne metamorfozy, by obecni producenci mieli nieograniczone wręcz możliwości projektowania drewnianych ogrodzeń. Dlatego dzisiaj spotykamy zarówno proste, sztachetowe płoty, jak i ekskluzywne, drewniane ogrodzenia pięknych rezydencji. Drewno bowiem daje wiele możliwości i potrafi być atrakcyjnym i trwałym ogrodzeniem dla każdej posesji.


Zalety ogrodzenia z drewna


Drewno, jako naturalny, odnawialny materiał posiada wiele atutów, dla których warto wykorzystywać go w budownictwie. Do najważniejszych plusów w tym przypadku należą:

- łatwość produkcji i montażu,

- duża różnorodność stylów i rozmiarów,

- bezpieczeństwo, skuteczność i trwałość,

- odpowiednio konserwowane długo spełniają swoje zadanie,

- drewno świetnie wpisuje się w otoczenie, zarówno miejskie, jak i wiejskie,

- uznane walory estetyczne,

- ponadczasowość,

- dość niska cena.

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie drewniane

Typy ogrodzeń drewnianych


Ogrodzenia drewniane mają różne formy. Mogą być płotem ze zwykłych sztachet, z desek lub bali drewnianych, ale również stabilnym ogrodzeniem, w którym przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, a ich wypełnienie to drewniane deski lub całe panele. Różnego rodzaju sztachety i deski mogą być zamocowane na wiele sposobów, pionowo, poziomo, na ukos. Mocuje się je do metalowych, drewnianych, ceglanych lub kamiennych poprzeczek lub słupów. Sposób łączenia poszczególnych elementów bywa pełny lub ażurowy. Ogrodzenia można wybierać spośród szeregu gotowych modeli i wzorów lub zamówić własny, niepowtarzalny projekt ogrodzenia.

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie drewniane

Rodzaje płotów drewnianych


Ponieważ stare, poczciwe płoty wciąż nie wychodzą z powszechnego użycia, zobaczmy, jak wiele możliwości tkwi w drewnianych formach.

- Płot z desek – to niski, często wykonany z szerokich, długich desek, które są mocowane poziomo do osadzonych w ziemi drewnianych słupków.

- Płot sztachetowy – też niewysokie ogrodzenie, które powstaje z pionowo montowanych sztachetek.    

- Płot krzyżowy – wykonany jest ze sztachet, które się krzyżują ze sobą.

- Płot ekranowy – jest wysokim i pełnym płot przysłaniającym całkowicie widok. Może spotkać bardzo różne style i wzory takich płotów.

- Pergola – coraz chętniej wykorzystywane forma przegrody, wykonywana z wysokich słupów z układanymi poprzecznie belkami. Bywa tez podparciem dla różnych, zwłaszcza pnących roślin ogrodowych.

- Treliaż – bardzo ozdobne, ażurowe ogrodzenie, które powstaje z krzyżujących się listew. Może być zarówno wysokie, jak i niskie.

 

Zobacz także: Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni


Funkcjonalność


Drewniane ogrodzenia i płoty powstają przeważnie z drewna akacjowego, świerkowego, dębowego i sosnowego. Wymagają odpowiedniego i regularnego zabezpieczenia przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników. Do impregnowania i zabezpieczania takiego drewna wykorzystuje się specjalne, skuteczne preparaty.

Wybierając drewno, z jakiego ma być wykonane ogrodzenie, warto wiedzieć, że do najtrwalszych gatunków zalicza się dąb, wiąz, modrzew i orzech. Średniej klasy trwałością natomiast odznaczają się sosna, jodła, świerk i jesion. Eksperci zdecydowanie odradzają wykorzystywanie w tym celu gatunków takich, jak brzoza, buk, topola czy lipa, które są po prostu nietrwałe.
 

Płot drewniany

Płot drewniany

Dlaczego drewno?

 

Dlatego, że sprawdza się w swojej roli od wieków, że jest przyjazne dla człowieka i zwierząt, że jest piękne i odpowiednio konserwowane może służyć przez wiele lat. Ponadto charakteryzuje się łatwa obróbką i różnorodnością form, kolorów i rozmiarów. Drewniane ogrodzenia pasuje do każdego pejzażu. Odpowiednio dobrane sprawdzi się przy prostej chacie, jak i okazałej rezydencji, wtopi się w otoczenie lub będzie z nim kontrastowało. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań właściciela.

Koniecznie zobacz