Podłogi sportowe - wytrzymałość przede wszystkim

Jesteś tutaj:

Podłogi sportowe - wytrzymałość przede wszystkim

3,4/5 (20 ocen)

Podłogi punktowo elastyczne – powstają z tworzywa sztucznego o grubości 10-14 mm. Składają się z warstwy sprężystej montowanej bezpośrednio do podłoża oraz warstwy nawierzchniowej. Charakteryzują się podatnością na obszary obciążeń jednostkowych stopy (są miękko-giętkie). Szybko reagują na niskie obciążenia i niską zabudowę oraz niski ciężar, nie kontrują ruchów sportowców. Dzięki temu mają wysoki stopień bezpieczeństwa i zmniejszają ryzyko kontuzji. Podłogi punktowo-elastyczne nadają się do szkolnych sal gimnastycznych, do gry w siatkówkę, tenisa ziemnego, badmintona, squash, sal gimnastyki korekcyjnej i rekreacyjnych.

Podłogi kombinowane – powstają z elastycznej warstwy lub konstrukcji sztywno-giętkiej, która oddziela obciążenia, górnej warstwy elastycznej i warstwy wierzchniej. Jak widać jest to jakby połączenie obu wyżej wymienionych typów podłóg (punktowo-elastycznej i powierzchniowo-elastycznej). Dzięki temu spełniają funkcje sportowe podłogi powierzchniowo-elastycznej z funkcjami ochronnymi podłogi punktowo- elastycznej, które są ze sobą świetnie zintegrowane. Takie podłogi spotyka się w obiektach, gdzie uprawiane są sporty wyczynowe, a także w obiektach rekreacyjnych.

Podłogi mieszane – tworzą je warstwa elastyczna i warstwa średniosztywna, której zadaniem jest odpowiednie rozdzielanie obciążenia. Jej konstrukcja pozwala sportowcom na uniknięcie zbyt szybkiego zmęczenia mięśni.

Podłoga w klubie fitness

Podłoga w klubie fitness

Normy, jakie muszą spełniać podłogi sportowe


Ze względu na swój charakter, podłogi w obiektach sportowych poddawane są wszechstronnym badaniom. Oceniając ich przydatność do konkretnych celów sportowych, opracowano stosowne procedury, które to normują i ułatwiają zidentyfikowanie parametrów danej podłogi. W Europie, dokumentem normalizującym właściwości podłóg sportowych oraz sposobów ich mierzenia, jest niemiecka norma DIN 18032-2 „Hale sportowe; nawierzchnie sportowe; wymagania i badania”. Określa ona takie właściwości podłogi sportowej, jak:

- zakres powierzchni ugięcia,

- ilość pochłanianej energii uderzeń,

- siła ugięcia pionowego,

- sprężystość odbicia piłki,

- tarcie powierzchniowe,

- odporność na obciążenie toczne.

Wszystkie podłogi w obiektach sportowych muszą przejść odpowiednie testy i otrzymać pozytywny wynik, aby mogły zostać dopuszczone do użytku.

Podłoga sportowa na korcie squash

Podłoga sportowa na korcie squash

Jak wybierać odpowiednią podłogę?


Dobór właściwej podłogi do konkretnego obiektu czy sali sportowej, wymaga wzięcia pod uwagę przynajmniej kilku czynników:

- intensywność jej użytkowania,

- rodzaj głównej dyscypliny, jaką będzie na niej uprawiania,

- jakie zawody będą się na niej odbywały i o jakiej randze,

- inne sposoby jej wykorzystywania.


Ile kosztują podłogi sportowe?


Niestety nie udało nam się znaleźć żadnego stałego cennika wśród firm, które mają w ofercie podłogi sportowe. Wynika to z tego, że większość z nich oferuje własną wycenę każdej inwestycji, co jest logiczne i praktyczne. Potrzeba wielu danych i wielu indywidualnych obliczeń, by oszacować cenę podłogi w konkretnej sali czy obiekcie sportowym. Dlatego zachęcamy do kontaktu z wybranymi firmami.
 

Koniecznie zobacz