Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

Jesteś tutaj:

Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

3,4/5 (111 ocen)

- Standardowymi wymiarami są 1,8 m × 1,8 m. Wymiary ramy i rygli są kwestią indywidualną producenta. Grubość ramy wynosi zazwyczaj od 30 mm do 40 mm. Podobnie wymiarowanie wygląda w przypadku lamela. Może mieć on wymiary 9 mm × 95 mm czy 9 mm × 90 mm. Taki płot lamelowy waży zazwyczaj około 30 kg. Powyższych danych technicznych nie można jednak generalizować, ponieważ wielu producentów oferuje również wykonywanie płotów na zamówienie. W związku z tym koszt wykonania ogrodzenia może wzrosnąć.

- Istnieje możliwość również wyboru koloru paneli. Najczęściej mają one odcień zielonkawy lub brązowy. Wynika to ze sposobu i rodzaju przeprowadzonej wcześniej impregnacji. Płot lamelowy można również pomalować farbą. Najczęściej stosuje się farby kryjące, transparentne lub specjalne farby do drewna, które zawierają wosk i olej, dzięki czemu woda spływa po płocie, a nie wsiąka w drewno.

Płot lamelowy

Płot lamelowy

Montaż


Z pewnością montaż płotów lamelowych nie jest tak pracochłonny jak w przypadku innych ogrodzeń. Jest to niewątpliwie zaletą, gdyż w krótkim przedziale czasu możemy się odgrodzić czy zaaranżować ścianę dla wspinających się roślin. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Przede wszystkim drewnianych elementów ramy nie montuje się bezpośrednio w gruncie. Zatem niezbędne będą tutaj okucia, które są zabezpieczone przed wilgocią oraz rdzą. Zabezpieczenie stanowi powłoka antykorozyjna. Dzięki okuciom płot lamelowy może zostać zakotwiony w ziemi. Kotwy stalowe są zatem niezbędne, gdyż ich zadaniem jest zarówno ochrona drewnianych podstaw płotu jak i utrzymanie stateczności konstrukcji poprzez jej zamocowanie w podłożu gruntowym.

 

Zobacz także: Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

 

Bardzo często słupy takiego płotu ustawiane są także na twardej nawierzchni (np. beton, kostka). Chodzi tutaj przede wszystkim o altany lub pergole. Stosuje się wtedy podstawy do słupków wykonane ze stali nierdzewnej, które mocuje się za pomocą śrub wchodzących w skład zestawu. W zależności od wymiarów słupka można skorzystać z różnych wariantów wymiarowych stalowych podstaw.

Zatem sam płot lamelowy nie wystarczy, aby można było przeprowadzić montaż. Niezbędne są również kantówki, a także śruby i łączniki. Dzięki nim można połączyć płot w jedną, spójną całość.

Ogrodzenie lamelowe

Ogrodzenie lamelowe

Ceny


Niewątpliwie najdroższym elementem wchodzącym w skład zestawu są płoty lamelowe - panele. Ich ceny wahają się w zależności od wymiarów, rodzaju impregnacji i producenta. Dla standardowych wymiarów paneli wynoszą zazwyczaj około 140 zł / 1 szt. Przykładowo komplet może składać się z 13 sztuk paneli, dwa razy większej ilości kantówek i kotew stalowych.


W skład zestawu wchodzą również śruby i łączniki. Jeżeli decydujemy się na odgrodzenie dużej powierzchni z pewnością kupno zestawu będzie bardziej opłacalne niż zakup pojedynczych elementów.

W zależności od warunków, na jakie narażona jest wydzielona przestrzeń płoty lamelowe znajdują swoich zwolenników i przeciwników. Zainwestowanie w tego typu ogrodzenie to przede wszystkim nadanie charakteru przestrzeni.
 

Koniecznie zobacz