Jesteś tutaj:

Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady

Jak dbać o storczyki?
Orchidea - pielęgnacja
Podlewanie storczyków
Przesadzanie storczyków
Rozmnażanie storczyków
Uprawa storczyków od podstaw
Właściwa pielęgnacja storczyków
Zielistka - popularny kwiat doniczkowy

Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady

Właściwa pielęgnacja storczyków to podstawa do tego, aby przetrwały one w naszych domach. Pomimo tego, że wyhodowano już odmiany, które nie potrzebują do przeżycia  mieszkania w szklarni i są odporne na suche powietrze, to w dalszym ciągu największy procent niepowodzenia w uprawie tych kwiatów nie stanowią szkodniki czy choroby tylko zła pielęgnacja storczyków.

Właściwe stanowisko

Najlepsze dla uprawy storczyków jest miejsce jasne, ciepłe i z dużą wilgotnością powietrza. Jednak nie może ono być nasłonecznione.

Rośliny nie powinny stać, również  w miejscu, w którym panują przeciągi. Powinny natomiast mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Latem można storczyki wystawić na balkon lub taras, ich stanowisko musi być zacienione.

Doświetlanie

Storczyki wymagają doświetlania, szczególnie zimą, gdy są ustawione z dala od okien. Warto użyć w tym celu specjalnych lamp i włączać je na około dwanaście godzin na dobę.

Storczykom brakuje światła, gdy zaczynają mieć matowe liście, nie kwitną  lub mają mało kwiatów i gdy wiotczeją.

Doświetlając kwiaty warto ustawić lampy tak i robić to tyle czasu, aby nie przegrzać roślin.

Podlewanie

Najlepsza do podlewania kwiatów jest woda bez chloru, żelaza oraz wapnia. Może to być deszczówka, woda destylowana lub przegotowana i wystudzona woda z kranu. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie, przy czym ziemia nie powinna być  całkowicie wysuszona.  Woda powinna być miękka, kwiaty  podlewamy dwa razy w tygodniu, w upalne dni można częściej, jednak nie codziennie.  Aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza  w otoczeniu roślin warto często zraszać  liście storczyków. Jednak tak, aby wyschły przed wieczorem.  Dlatego, że pozostawiona na liściach na noc woda, może doprowadzić rośliny do choroby.  Poza zraszaniem liści  storczykom można zapewnić wilgotność powietrza, także poprzez zainstalowanie nawilżaczy lub postawienie doniczek z kwiatami na tackach wypełnionych żwirem i wodą.

Storczyki dla prawidłowego rozwoju powinny przebywać w otoczeniu, w którym wilgotność powietrza wynosi od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu procent.

Powracając jednak do podlewania to byłoby dobrze, gdyby przypominało  ono desze tropikalne, czyli po okresie suchym powinien nastąpić czas bardzo obfitego deszczu, wręcz ulewy. Powinniśmy podlewać kwiaty rzadziej, ale za to intensywnie. Wyłączając okres spoczynku, kiedy podlewamy kwiaty minimalnie.

Temperatura

Dla prawidłowego rozwoju roślin wskazana jest temperatura w ciągu dnia od około trzynastu do około trzydziestu stopni, a nocą od około dziesięciu do około dwudziestu trzech stopni.   Ważne przy tym jest, aby w najcieplejsze dni lata nie było więcej niż trzydzieści pięć stopni, a zimą nie było mniej niż dziesięć stopni.


storczyk falenopsis

Storczyk falenopsis

Przesadzanie

Storczyki powinny być przesadzane między innymi  wtedy, gdy doniczka, w której rosną  staje się dla nich za mała lub, gdy zużyje się podłoże albo ziemia przestanie się nadawać do uprawy roślin, na przykład z powodu za dużego  zasolenia.

Rośliny powinno się przesadzać co dwa trzy lata. Najlepiej na wiosnę lub latem, gdy storczyki przekwitną.   Powinniśmy to robić, gdy ziemia jest zbita i do korzeni nie dochodzi powietrze. Podłoże nie może wyschnąć lub trwa to bardzo długo.

Zmieniamy storczykowi doniczkę i podłoże także, wtedy, gdy przerasta on pojemnik, w którym rośnie. Na przykład roślina przewraca się bo ma za małą doniczkę lub cały storczyk roślina mateczna wraz z przyrostami nie jest w stanie zmieścić się do doniczki.

Doniczka

Storczyki sadzimy do specjalnych przezroczystych doniczek z dużymi dziurami w podstawie, które zapewniają dobry odpływ wody po podlaniu i są przygotowane specjalnie dla tych kwiatów. Jeżeli jednak nie możemy kupić takich doniczek to warto wybrać lekkie doniczki z terakoty z dużymi dziurami w podstawie. Ważne jest, abyśmy nie kupowali doniczek w czarnym, ciemnym kolorze, ponieważ one się szybko nagrzewają co źle działa na korzenie storczyków.Okres spoczynku

Większość  storczyków do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu spoczynku. W tym czasie roślinę minimalnie podlewamy i nie nawozimy. Podczas tego czasu  kwiaty między innymi nabywają sił, aby zakwitnąć.

Nawożenie

Storczyki nawozimy kilkakrotnie w ciągu miesiąca. W zależności od odmiany robimy to częściej lub rzadziej. Zawsze nawozimy kwiaty nawozami dla storczyków, dolistnie lub doglebowo. Zawsze przy nawożeniu postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta nawozu i dbamy o to, aby nie przenawozić roślin.


storczyk sabotek

Storczyk sabotek

Pielęgnacja  wybranych odmian

Cymbidium

W czasie wegetacji roślinę powinno się co cztery tygodnie nawozić  nawozem dla storczyków. Nawożenie kończymy, gdy kwiaty przekwitną. Wiosną i latem należy kwiat często zraszać i obficie podlewać.

Falaneopsis

Jak kwiat przekwitnie to powinniśmy obciąć jego łodygę pod czwartym oczkiem licząc od góry.  Oczko to zgrubienie na łodydze kwiatu. Falaneopsisy często zakwitają na tej samej łodydze kilkakrotnie. Jednak równie często łodyga po pierwszym kwitnieniu usycha. Nie należy się tym przejmować, ponieważ kwiat wyda zawsze nową łodygę. Rośliny podlewamy zawsze wtedy, gdy przeschnie ich podłoże, w okresie wegetacji obficie.

Vanda

Roślinę należy często zraszać,  poza liśćmi, także jej długie, powietrzne  korzenie.  Podczas wegetacji storczyka nawozimy co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym dla tych roślin. Vandę podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej.  Latem  robimy to obficie.  Roślinę przesadzamy co trzy lata.

Miltonia

Roślinę nawozimy co dwa tygodnie nawozem dla storczyków. Od momentu wypuszczenia pędów zaczynamy ją obficie podlewać.

Jęzatka

W okresie wegetacji roślinie należy zapewnić stałą wilgotność podłoża. Do podlewania storczyka używamy miękkiej wody. Zanim podlejemy roślinę ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Po przekwitnięciu podlewamy delikatniej, wlewamy do doniczki tylko tyle wody, żeby nie skurczyły się bulwy pędowe. Storczyka nawozimy raz w miesiącu nawozami przeznaczonymi dla tych roślin.

Oncidium

Latem roślinę obficie podlewamy miękką wodą. Przed podlaniem ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Dbamy o wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu rośliny. Dwa razy w miesiącu nawozimy roślinę nawozem dla storczyków. Po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie, dbamy  o to aby podłoże całkowicie nie wyschło i bulwy za bardzo się nie skurczyły.

Sabotek

Storczyki dobrze czują się, gdy wokół nich panuje duża wilgotność powietrza. Roślina nie może przebywać w miejscach mocno nasłonecznionych, ponieważ może ulec  poparzeniu. Latem rośliny nawozimy raz w tygodniu, a wiosną i jesienią  raz na miesiąc.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz