Jesteś tutaj:

Piece centralnego ogrzewania

Instalacje c.o. - zadbaj o oszczędności i bezpieczeństwo ogrzewania
Kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny?
Kolektory słoneczne
Kominki gazowe - komfortowe w użytkowaniu
Ogrzewanie domu - Kaloryfery
Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym
Ogrzewanie podłogowe godne polecenia?
Ogrzewanie ścienne - najważniejsze informacje
Pompy ciepła - zasada działania, instalacja i ceny

Każdy dom wolnostojący musi być wyposażony w jakieś źródło ogrzewania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są piece c.o. Są tak ważnym elementem wyposażenia, że specjalnie dla nich przeznacza się jedno pomieszczenie, kotłownię, z której za pomocą odpowiednich nośników, wytwarzana w piecach energia termiczna rozprowadzana jest do urządzeń grzewczych rozmieszczonych w całym domu. Ponieważ na rynku wybór pieców jest ogromny, dobrze jest wcześniej zorientować się, jakie rozwiązanie będzie optymalne dla naszego domu.


Rodzaje pieców c.o.


Piece centralnego ogrzewania, nazywane są też kotłami. Spotyka się wiele rodzajów takich pieców. Dzielą się one według kilku kategorii. Najczęściej chodzi o typ paliwa, jakie spalają, a może to być węgiel kamienny, węgiel brunatny, drewno, gaz oraz inne materiały.

Bardzo popularne są na przykład piece gazowe, które łączą w sobie starsze i nowoczesne technologie. Charakteryzują się wysoką wydajnością, dobra jakością ciepła oraz uniwersalnością instalacji. Dają się zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu. Piece gazowe dzielą się na dwa rodzaje, tradycyjne i kondensacyjne. W pierwszym przypadku gaz utylizowany jest w komorze spalania, a w drugim powstające z gazu spaliny, są schładzanie i skraplane, a następnie wykorzystywane do ponownego grzania. Piece kondensacyjne, oczywiście, są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również piece grzewcze, które spalają innego rodzaju paliwo, węgiel, drewno, a także paliwo ciekłe. To ostatnie jest bardzo praktyczne, gdyż w wyniku spalania nie powstaje popiół tylko spaliny, które odprowadza się specjalną rurą.

Nowoczesne piece c.o. wyposażane są w wiele wygodnych funkcji. Mogą mieć na przykład ruchomy przenośnik podający materiał do komory, albo regulator wydajności lub regulator szybkości wydalania spalin.

Piec grzewczy

Piec grzewczy

Zasady eksploatacji instalacji grzewczej


Pamiętajmy, że piec jest tylko częścią całej instalacji c.o. Aby całość była wydajna i bezpieczna, należy przestrzegać podstawowych zasad. Oto niektóre z nich:

- Przed sezonem grzewczym instalację koniecznie trzeba odpowietrzyć i w całości wypełnić wodą.

- Uważaj, aby podczas wprowadzania wody do instalacji nie wpuścić tam powietrza.

- Nie wolno uzupełniać wody, kiedy piec jest gorący!

- Ciśnienie robocze instalacji c.o. nie powinno przekroczyć 3 barów.

- Przed sezonem grzewczym sprawdź, czy zawór bezpieczeństwa działa poprawnie i sam się otwiera, kiedy ciśnienie przekroczy dopuszczalna wartość.

- Podczas silnych mrozów nie powinno się zostawiać pracującej instalacji bez żadnego nadzoru.

- Jeśli zajdzie konieczność zdemontowania grzejnika, najpierw koniecznie należy odłączyć go instalacji! Wykonuje się to poprzez zamknięcie zaworu zasilającego i powrotnego na danym grzejniku, opróżnia grzejnika z wody, odłącza od instalacji i dopiero wtedy zdejmuje ze ściany.

- Po zakończonym sezonie grzewczym, woda powinna pozostać w grzejnikach i rurach.

- Zbyt głośna praca pompy obiegowej sygnalizuje jej zapowietrzenie, które należy jak najszybciej skorygować.

- W razie jakichkolwiek wątpliwości lub wadliwej pracy instalacji, skontaktuj się z instalatorem. Lepiej jest zapobiegać awarii, niż niwelować jej skutki.


Zanim kupisz piec c.o.


Ponieważ piec c.o. jest ważną i dość drogą inwestycją, jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Najlepiej jest, jeśli specjalista wyliczy kubaturę budynku, zapotrzebowanie jego mieszkańców na energię cieplną oraz ciepłą wodę i doradzi, jaki model pieca i instalacji grzewczej będzie optymalny w naszym przypadku. Właściwy kocioł we współpracy z nowoczesną instalacją grzewczą i grzejnikami zapewni komfort, bezpieczeństwo oraz ekonomię korzystania z energii cieplnej. Warto o to odpowiednio zadbać.


Ceny kotłów CO


Kotły na paliwo stałe – od 1800 – do 26000 zł

Kotły gazowe – od 2000 - 27500 zł
 

Koniecznie zobacz