Jesteś tutaj:

Oświetlenie zewnętrzne domu

1Automatyczne bramy wjazdowe - bezpieczne i komfortowe

2Chodnik i podjazd z kostki brukowej

3Kinkiety zewnętrzne oświetlające przestrzeń wokół domu

4Kominki ogrodowe

5Ogród w stylu japońskim

6Parapety zewnętrzne - wybór i montaż

7System monitoringu posesji

8Świecąca kostka brukowa

O racjonalnym oświetleniu przestrzeni wokół domu nie trzeba nikogo przekonywać. Poruszanie się w ciemnościach nie jest ani przyjemne, ani łatwe, nie bezpieczne. Dodatkowo odpowiednio dobrane światła są swoistą ozdobą. Na całym świecie wykorzystuje się iluminacje do podkreślenie piękna architektonicznego wielu budynków, tak zabytkowych, jak i całkowicie nowoczesnych. Warto więc przyłożyć starań do zaplanowania i sensownego zamontowania oświetlenia własnej posesji.


Oświetlenie zewnętrzne - rodzaje


Obecnie na rynku jest ogromny wybór różnego typu oświetlenia podwórka, podjazdu, ogrodu. Do najchętniej nabywanych zalicza się lampy stojące i wysokie latarnie, kinkiety i oprawy wiszące, najazdowe oprawy oświetleniowe, reflektorki halogenowe.

- Lampy stojące i wysokie latarnie – można o nich napisać, że to tradycyjna forma oświetlenia. Może być dekoracyjna lub bardzo oszczędna pod tym względem. Wysokie latarnie oświetlają dużą powierzchnię, a niższe lampy wybrany obszar posesji. Najważniejsze jest, by dawały odpowiednio dużo światła i były ustawione w optymalnym miejscu.

- Kinkiety i oprawy wiszące – chętnie wykorzystywane od oświetlenia wejścia do domu, wjazdu na posesję, wejścia do innych budynków. Zazwyczaj są to lampki mniej lub bardziej ozdobne, ale powinny być zawsze dobrane w zgodzie ze stylem budynku i ogrodzenia.

- Najazdowe oprawy oświetleniowe – są to bardzo małe oprawy, które dają niezbyt silne oświetlenie. Świetnie sprawdzają się przy podjazdach. Najczęściej montuje się w nawierzchniach podjazdów, a ich górną powierzchnię licuje z poziomem terenu.

- Reflektorki halogenowe - najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie elewacji. W domach z okapem montuje się je w podsufitce.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne domu

Co może być źródłem światła zewnętrznego?


Do oświetlenia, które lokowane jest na zewnątrz budynków, nie da się wykorzystywać wszystkich rodzajów żarówek. Sprawdzonym i skutecznym źródłem światła w takim przypadku są:

- Żarówki halogenowe – dają one dość silne, skupione światło, które realistycznie ukazuje barwy. Należy jednak uważać na duże kontrasty między strefa oświetloną a nieoświetloną.

- Świetlówki kompaktowe – wygodne i praktyczne. Dają równomierne światło.

- Oświetlenie LED (diody elektroluminescencyjne) – szturmem zdobywające swoich zwolenników. Świecą na biało lub na kolorowo.

- Rtęciówki wysokoprężne – znane ze standardowego oświetlania ulic.  Niestety nie oddają naturalnych barw przedmiotów.  

- Sodówki niskoprężne – również spotykane na ulicach i placach publicznych. Dają żółtopomarańczowe światło, które jest doskonale widoczne we mgle. Świetne do oznaczania wjazdu na posesję i do garażu.

- Sodówki wysokoprężne – również świecą ciepłym światłem, w którym przeważa czerwień i żółć.

 

Wymagania co do oświetlenia zewnętrznego


Wszelkie urządzenia działające na prąd, jakie są mocowane na zewnątrz, wymagają specjalnych zabezpieczeń. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję i inne szkody, jakie wywołują czynniki atmosferyczne. Muszą być wodoodporne, solidne i nie stanowić zagrożenia dla otoczenia, a więc ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne domu

Podsumowanie


Pamiętajmy, że oświetlenie zewnętrzne domu pełni kilka istotnych funkcji. Najważniejszą jest, oczywiście, bezpieczeństwo zarówno pod względem swobodnego poruszania się po posesji po zmroku, jak i lepsza ochrona przed ewentualnymi złodziejami. Trudniej jest przekraść się niepostrzeżenie przez jasno oświetlone podwórko. Także rola dekoracyjna nie jest tu bez znaczenia. Umiejętne podświetlenie elewacji i detali architektonicznych sprawia, że piękno budynku można podziwiać już z bardzo daleka.

A kiedy już mamy odpowiednie oświetlenie, to koniecznie zadbajmy o jego właściwą konserwację. Czyśćmy regularnie oprawy szklane, wymieniajmy zużyte żarówki, sprawdzajmy szczelność instalacji elektrycznej.
 

Koniecznie zobacz