Jesteś tutaj:

Ostróżka wielkokwiatowa - dekoracyjna roślina ogrodowa

1Eszolcja - Pozłotka - Maczek Kalifornijski

2Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie

3Gazanie - słoneczny akcent w ogrodzie

4Kosmos w ogrodzie - bogactwo odmianowe

5Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

6Lwia paszcza (Wyżlin)

7Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

8Ostróżki - dekoracyjne kwiaty ogrodowe

9Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa

10Szałwia błyszcząca

11Tawuła - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

W ogrodach królują ostróżki ogrodowe, jednak na uwagę zasługuje także ostróżka wielkokwiatowa. Gatunek bardzo dekoracyjny ze względu na wyraziste kwiaty zebrane w luźniejsze kwiatostany.

Ostróżka wielkokwiatowa jest gatunkiem , który nadal chętnie wykorzystujemy aranżując rabaty.  Nasiona oraz sadzonki ostróżki wielkokwiatowej są dość powszechne i nie ma problemów z ich nabyciem. W stanie dzikim występuje m.in. Chinach i na Syberii. W handlu można się spotkać z wieloma jej odmianami. Należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) ostróżka wielkokwiatowa osiąga mniejsze rozmiary niż ostróżka ogrodowa, jest bardziej zwarta, dlatego bardziej odpowiednia na balkon i taras.

W ogrodzie króluje Delphinium x cultorum,  a więc liczne i zmienne mieszańce, różniące się między sobą m.in. wysokością, kształtem kwiatów, a także zwartością i wielkością kwiatów. Poza tym warto pamiętać także o Delphinium oxysepalum oraz Delphinium nudicaule.

Czy wiesz że …

Do najczęściej uprawianych ostróżek w ogrodzie zaliczymy:

Ostróżka ogrodowa - Delphinium x cultorum
Ostróżka szkarłatna - Delphinium cardinale
Ostróżka wielkokwiatowa - Delphinium grandiflorum
Ostróżka kalifornijska (naga) - Delphinium nudicaule
Ostróżka tatrzańska - Delphinium oxysepalum


Kilka uwag o budowie


Ostróżka wielkokwiatowa charakteryzuje się dłoniasto dzielnymi liśćmi, głęboko wyciętymi, także dekoracyjnymi, osadzonymi na wyprostowanych, sztywnych pędach, niższych niż u ostróżki ogrodowej, bo sięgającymi zaledwie do 60 cm. Na przełomie lipca i sierpnia ukazują się wyraziste kwiaty z charakterystyczną ostrogą, tworzące luźne kwiatostany. Delphinium grandiflorum charakteryzuje się zwartym pokrojem, podczas kwitnienia duże kwiatostany o niebieskich, białych i różowych kwiatach ciekawie prezentują się na tle dłoniastych liści.  


Zróżnicowanie odmianowe


Ostróżka wielkokwiatowa nie występuje w takim zróżnicowaniu jak np. ostróżka ogrodowa, lecz  nie brakuje ciekawych odmian, które różnią się przede wszystkim barwą i kształtem kwiatów oraz wysokością.

Ostróżki wielokwiatowe

Wybrane odmiany
 

Gatunek

Odmiana

Opis

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Blauer Zwerg’

Ciekawa odmiana o zwartym pokroju, osiągająca do 40 cm wysokości. Kwitnie na niebiesko na przełomie czerwca i lipca oraz powtarza kwitnienie.

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Summer Blues’

Kępiasta odmiana osiągająca do około 50 cm wysokości. Jej zaletą są błękitne kwiaty zebrane w kłosowate, bardzo luźne kwiatostany.

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Blue Butterfly’

Odmiana o niebieskich kwiatach tworzących rozgałęzione kwiatostany. Ciemnoniebieskie kwiaty będą atrakcją na bylinowej rabacie. Osiąga około 45 cm wysokości.

Ostróżka wielkokiwatowa

‘Delfix White’

Ciekawa odmiana o białych kwiatach, zebranych w luźne kwiatostany.

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Rose’

Odmiana o różowych kwiatach.  


Stanowisko


Ostróżki wielkokwiatowe nie są zbyt wymagające, ale warto zapewnić im podłoże dość żyzne, najlepiej piaszczysto - gliniaste, przepuszczalne, średnio zasobne, na którym będą ładnie kwitły, tym bardziej jak zapewnimy im odpowiednią wilgotność podłoża przede wszystkim podczas suszy. Najobficiej kwitną na stanowisku słonecznym, ale radzą sobie także w lekkim półcieniu.


Wymagania i pielęgnacja


Ostróżki nie są trudne w uprawie i po posadzeniu nie będą zbyt absorbujące. Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc głęboko uprawić i najlepiej wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Podłoże wzbogacone próchnicą, będzie bardziej chłonne, a tym samym będzie lepiej magazynowało wodę.

Po posadzeniu należy pamiętać o podlewaniu. Warto je ściółkować dla ograniczenia parowania, a przy okazji ogranicza się ekspansję chwastów.

Wiosną warto nawieźć roślinę nawozem wieloskładnikowym, charakteryzującym się dłuższym działaniem, dzięki któremu składniki pokarmowe będą uwalnianie powoli, zgodnie z potrzebami rośliny.

Zaraz po kwitnieniu można ściąć ostróżkę na wysokość około 10 cm, dzięki czemu pobudzimy roślinę i ponownie zakwitnie, jednak już z nie taką intensywnością.

Ostróżka wielokwiatowa

Delphinium grandiflorum jest odporna na mrozy, bardzo nie lubi zalegania wody. Na okres zimy warto ją okryć.
Pamiętajmy, że ostróżki nie lubią ścisku, ponieważ w takich warunkach wykazują większą podatność na mączniaka prawdziwego. Do jego zwalczania można wykorzystać środek o nazwie Biosept Active, wpisującym się w biologiczne zwalczanie wybranych chorób. Poza tym ostróżki atakowane są przez ślimaki, dla których stanowią smaczny kąsek.

Ostróżkę wielkokwiatową można rozmnożyć poprzez podział bądź sadzonki pędowe, choć prostym sposobem na posiadanie licznych egzemplarzy jest wysiew nasion. Można to zrobić wczesną wiosną w szklarni bądź później, wysiewając nasiona wprost do gruntu.


Zastosowanie

     
Ostróżka wielkokwiatowa nadaje się na bylinowe rabaty, a także do pojemników. W uprawie pojemnikowej może stanowić ciekawy akcent na balkonie i tarasie. Ponieważ Delphinium grandiflorum preferuje przepuszczalne podłoże, można pokusić się o uprawę ostróżek na skalniaku. Mogą być sadzone pojedynczo bądź w grupie w towarzystwie maków, liliowców, lilii, złocieni, chabrów.  Bardzo dekoracyjnie prezentuje się w licznych ostróżkowych nasadzeniach, przy zastosowaniu stopniowania nasadzeń. Poza tym może zostać wykorzystana na kwiat cięty.

 

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz