Ostropest plamisty - właściwości lecznicze, pielęgnacja, wysiew i zbiór

Jesteś tutaj:

Ostropest plamisty - właściwości lecznicze, pielęgnacja, wysiew i zbiór

3,1/5 (102 ocen)

Zbiór (niełupek) ostropestu


Owoce zaczynają dojrzewać od sierpnia do września. Koszyczki dojrzewają nierównomiernie - gdy część wciąż jest jeszcze niedojrzałych, inne szeroko się otwierają, a niełupki łatwo rozsiewane są przez wiatr. Owoce zbiera się jak tylko łuski okrywy koszyczków zaczną zasychać i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego. Owoce po zbiorze należy wysuszyć na płaskiej powierzchni. Zasuszone kwiatostany można wykorzystać do dekoracji suchych bukietów. Wysuszone owoce można stosować jako lek.

Ciekawostki


Ostropest plamisty aż do końca XIX wieku był uprawiany jako warzywo. Jego liście jedzono na surowo lub gotowano. Główki kwiatostanów po ugotowaniu były jedzone jak karczochy, a nasiona po uprażeniu były stosowane jako substytut kawy. Olej z ostropestu plamistego jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne skóry oraz jej właściwie nawilżenie.

Ostropest plamisty jest często sadzony w ogrodach przydomowych jako roślina ozdobna. Ma bardzo dekoracyjne plamiste liście i fioletowe kwiatostany, ponadto przyciąga motyle. Jest bardzo często odwiedzany przez pszczoły, w związku z tym jest sadzony przez pszczelarzy przy pasiekach.  

Nasiona ostropestu plamistego do siewu kupisz tutaj

Paweł Romanowicz

Koniecznie zobacz