Jesteś tutaj:

Orchidea - pielęgnacja

Jak dbać o storczyki?
Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady
Podlewanie storczyków
Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria
Skrzydłokwiat - Spathiphyllum
Uprawa storczyków od podstaw
Żywe kamienie - litops

Orchidea to jeden z najpiękniejszych a na pewno najłatwiejszych w uprawie storczyków. Niesamowite są głównie piękne kwiaty, które mogą mieć barwę:  białą, żółtą , fioletową, różową, czerwoną, niebieską czy być wielobarwne.

Hodowcy stworzyli już odmiany falenopsisów, które potrafią sobie doskonale radzić z niedogodnościami panującymi w naszych mieszkaniach, między innymi z suchym powietrzem, które jest szczególnie dokuczliwe zimą, gdy mamy włączone kaloryfery w mieszkaniu.  

Najłatwiejsze w uprawie są tak zwane mieszańce, płatki ich kwiatów są nakrapiane.

Kwiaty na pędach tych orchidei są w stanie utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Dobrze pielęgnowana roślina kwitnie kilkakrotnie w ciągu roku. Dzieje się to  wiosną i jesienią. Storczyk dorasta do około siedemdziesięciu centymetrów.

W naturze orchidee zamieszkują tereny Chin, Indii oraz Australii. Na ogół żyją w lasach tropikalnych jako epifity. Czasami rosną jako rośliny naziemne.


Uprawa Orchidei


Stanowisko

Storczyk potrzebuje miejsca jasnego, ale nie nasłonecznionego. Ostre słońce może u niego wywołać groźne poparzenia. Najlepsze dla rośliny jest miejsce półcieniste i parapet okienny po wschodniej stronie mieszkania. Może być, także parapet po stronie południowej czy zachodniej, jednak należy go lekko zacienić w okresie największego nasłonecznienia czyli w miesiącach letnich.

Latem rośliny możemy wystawić na balkon lub taras, musimy im tylko zapewnić stanowisko półcieniste.


Okres spoczynku

Większość storczyków do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu spoczynku. W tym czasie roślinę minimalnie podlewamy i nie nawozimy. Podczas tego czasu kwiaty między innymi nabywają sił, aby zakwitnąć.

Orchidea - Storczyk

Orchidea - Storczyk

Podłoże

Najlepsza dla storczyków jest ziemia specjalnie przygotowana dla nich. Takie podłoże możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Znajduje się w nim kora sosnowa, węgiel czy kwaśny torf, elementy, których storczyki najbardziej potrzebują do prawidłowego rozwoju. Bardziej doświadczeni ogrodnicy często przygotowują podłoże dla kwiatów samodzielnie łącząc ze sobą między innymi: węgiel, drobno rozdrobnioną korę sosnową, kwaśny torf, styropian, kremzyt, mech czy włókno kokosowe. Zabójstwem dla storczyków jest posadzenie ich w uniwersalnym podłożu.

Odpowiednia doniczka

Orchideę sadzimy do specjalnych przezroczystych doniczek z dużymi dziurami w podstawie, które zapewniają dobry odpływ wody po podlaniu i są przygotowane specjalnie dla tych kwiatów. Lekkie przewiewne podłoże oraz ułatwiająca przepływ powietrza  doniczka  wpływają korzystnie na rozwój rośliny, w tym jej ładne kwitnienie. Jeżeli jednak nie możemy kupić takich doniczek to warto wybrać lekkie doniczki z terakoty z dużymi dziurami w podstawie.Przesadzanie storczyków

Przy przesadzaniu roślin trzeba uważać, aby nie uszkodzić ich delikatnych korzeni. Usuwamy przy okazji te, które są suche i połamane. Używając do tej czynności czystego sekatora, bądź noża. Storczyki sadzimy, tak, żeby liście i korzenie, które wyrastają tuż pod nimi były nad powierzchnią ziemi, a pozostałe korzenie znajdowały się w podłożu. Orchideę przesadza się na wiosnę, mniej więcej co trzy lata.

Podlewanie

Kwiaty podlewamy wtedy, gdy ich podłoże przeschnie, ziemia nie może być mocno wysuszona. Robimy to delikatnie, od nadmiaru wody mogą zacząć gnić korzenie i żółknąć dolne liście. Poza podlewaniem storczyki potrzebują, także wilgotnego powietrza.  W tym celu należy zraszać liście kwiatów oraz nawilżać powietrze wokół rośliny, na przykład poprzez postawienie przy storczyku miski z wodą. Najlepiej jednak postawić roślinę nad akwarium dla rybek lub postawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza.  Poza tym warto wstawić doniczkę ze storczykiem w większy od niej wazon, tak żeby pomiędzy dnem doniczki a dnem wazonu była spora odległość. Wtedy po podlaniu kwiatu woda wypływająca z doniczki pozostanie na dnie wazonu i będzie nawilżać korzenie rośliny. Wodę z wazonu wylewamy, gdy robi się mętna. Moim storczykom takie nawilżanie bardzo odpowiada, ładnie rosną i kwitną. Wskazana jest wilgotność powietrza do siedemdziesięciu procent.

Powracając jednak do podlewania to byłoby dobrze, gdyby przypominało ono deszcze tropikalne, czyli po okresie suchym powinien nastąpić czas bardzo obfitego deszczu, wręcz ulewy. Powinniśmy podlewać kwiaty rzadziej, ale za to intensywnie. Wyłączając okres spoczynku, kiedy podlewamy kwiaty minimalnie.

Do podlewania używamy wody bez chloru i żelaza, najlepiej przegotowanej i ostudzonej wody, wody destylowanej, przefiltrowanej albo deszczówki.

Storczyki powinniśmy podlewać w ciągu dnia, ponieważ rośliny powinny wyschnąć przed nocą. Jeżeli tak się nie stanie to woda, która pozostanie w kącikach liści może doprowadzić do gnicia rośliny i w końcowym efekcie zamarcia.

Orchidea - Storczyk

Orchidea - Storczyk

Rozmnażanie

Storczyki można rozmnażać za pomocą nasion lub in vitro. Pierwsza metoda jest dla doświadczonych ogrodników, drugą stosuje się w laboratoriach przy masowej produkcji kwiatów.

W domu najłatwiej rozmnożyć kwiaty z odrostów/odnóżek, które pojawiają się na łodygach storczyków. Taka mała roślinka musi mieć trzy liście i przynajmniej trzy korzonki, żebyśmy mogli ją oderwać od rośliny matecznej i wsadzić do doniczki, aby mogła rozpocząć samodzielne życie.

Temperatura

W ciągu dnia powinna ona wynosić od dwudziestu do trzydziestu stopni, natomiast nocą od szesnastu do dwudziestu. Latem temperatura może być dużo wyższa, dopuszczalna jest do około trzydziestu kilku stopni. Niedopuszczalne jest natomiast, żeby temperatura wynosiła mniej niż dziesięć stopni a więcej niż trzydzieści pięć stopni. W upalne dni zawsze należy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie, w którym są kwiaty, trzeba tylko uważać, żeby nie było przeciągu.


Nawożenie

Storczyki możemy nawozić doglebowo i dolistnie. Służą do tego specjalne nawozy dla storczyków dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach czy marketach. Nawozimy rośliny w okresie wzrostu na ogół płynnym wieloskładnikowym nawozem i robimy to przy ich podlewaniu. Możemy również prysnąć nawóz z rozpylacza na liście kwiatów. Nawozy stosujemy zawsze zgodnie z instrukcją zachowując wymagane środki ostrożności i będąc wiernym zasadzie lepiej mniej niż więcej. Przenawożenie nie jest korzystne dla roślin.

Pielęgnacja roślin

Warunkiem  niezbędnym do ponownego zakwitnięcia storczyków jest okres spoczynku. Powinien trwać on około półtora miesiąca i nie należy wtedy podlewać ani nawozić roślin. Jeżeli wcześniej na łodydze zaczną pojawiać się pąki to należy ten okres przerwać i przystąpić do normalnej pielęgnacji rośliny.

Jak kwiat przekwitnie to powinniśmy obciąć jego łodygę pod czwartym oczkiem licząc od góry. Oczko to zgrubienie na łodydze kwiatu. Orchidee często zakwitają na tej samej łodydze kilkakrotnie. Jednak równie często łodyga po pierwszym kwitnieniu usycha. Nie należy się tym przejmować, ponieważ kwiat wyda zawsze nową łodygę.

Orchidea - kwiat

Orchidea - kwiat

Szkodniki roślin

Rośliny atakują głównie mszyce, wełnowce oraz zgnilizna.

Warto wiedzieć, że ….

Podczas kwitnienia nie należy przekręcać doniczki, żeby nie zmienić jej położenia wobec światła, gdyż może to spowodować zrzucenie pąków przez storczyka. Poza tym roślina może zrzucać pąki, również z powodu przeciągów, spadku lub wzrostu temperatury, za małej ilości światła, złego podlewania czy położenia obok rośliny owoców, które wytwarzają etylen.

Jeżeli zauważymy, że  z rośliny wyrastają bardzo cienkie i małe listki, to oznaka, ze ma ona za ciemno i należy zapewnić jej jaśniejsze stanowisko.

Gdy kwiaty zaczynają więdnąć liście pomimo odpowiedniej pielęgnacji, to jest to oznaka, że należy wymienić podłoże bo się zużyło lub zbyt mocno podlewaliśmy storczyka , co spowodowało gnicie korzeni. W tym przypadku, należy wymienić na nowe podłoże i usunąć chore korzenie.

Zastosowanie

Orchidea jest polecana do dekoracji mieszkań i biur. Wykonuje się z niej, także wiązanki w kwiaciarniach. Zarówno kwiaty cięte, jak i doniczkowe stanowią dobry prezent na imieniny czy urodziny, ponieważ długo zachowują świeżość.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz