Jesteś tutaj:

Opuncja - ciekawy kaktus

1Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja

2Dracena deremeńska

3Epipremnum złociste (scindapsus, rafidofora) - pnącze doniczkowe

4Gardenia - piękny kwiat doniczkowy

5Guzmania - egzotyczny kwiat doniczkowy

6Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia

7Widliczka (Selaginella) - uprawa i odmiany

8Żywe kamienie - litops

Kaktusy zawsze były idealnym wyborem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na pracochłonne zabiegi pielęgnacyjne, a często też zdarza się im zapomnieć o regularnym podlewaniu. Rodzina kaktusowatych, to przeogromne bogactwo ponad 2000 gatunków roślin, które na ogół dobrze radzą sobie z czasowymi niedoborami wody i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

W tej wielkiej rodzinie znajduje się również Opuncja (Opuntia), która liczy sobie aż ok. 150 gatunków. Znaczna większość tych roślin występuje na naturalnych stanowiskach w Ameryce Północnej i Południowej, a niektóre z nich (np. opuncja figowa) są uprawiane ze względu na bardzo smaczne owoce.


Gatunki opuncji


Na ogół opuncja kojarzona jest z dużą rośliną, zbudowaną z zielonych, mięsistych segmentów, na których znajdują się dość rzadko wyrastające kolce. Tak jest w rzeczywistości, choć wśród opuncji spotykamy nie tylko kilku metrowe giganty, ale również kilku centymetrowe maleństwa. Do jednego z największych gatunków uprawianych w doniczkach należy opuncja silna (Opuntia robusta), w naturze osiąga nawet ok. 5 m. wys., ale w doniczce zwykle nie przekracza 0,5 – 1 m. Jej szczecinkowate włoski wraz z długimi kolcami występują w kępkach umiejscowionych w niewielkich odstępach od siebie na zielonych członach. W odpowiednich warunkach zakwita sporymi kwiatami. W mieszkaniach spotyka sie też podobnej wielkości opuncję drzewiastą (Opuntia brasiliensis), która posiada trochę dłuższe i rzadsze kolce. Nieco inaczej wygląda opuncja drobnokolczasta (Opuntia microdasys). To odrobinę podstępny gatunek, gdyż nie posiada widocznych, długich kolcy, a jedynie kępki pomarańczowobrązowych włosków. Są one wprawdzie niewielkie, ale każdy zakończony jest rodzajem maleńkiego haczyka, który bardzo łatwo wbija się w skórę. Trudno jest je potem usunąć, a podrażnione miejsce może być dość bolesne.


Niezwykle oryginalną, grzebieniastą formą może sie natomiast pochwalić opuncja odziana (Opuntia vestita f.cristata). Jej człony są nieco poskręcane i gęsto pokryte miękkimi, długimi włoskami, wyglądającymi na roślinie jak wata lub białe „kłaczki”. Niektóre z gatunków są mrozoodporne: Opuntia fragilis i Opuntia humifusa (obie płożąca, niskie: 10-20 cm. wys., wytrzymują temp. nawet do -25°C) oraz nieco większa, ok. 30 cm. wys. Opuntia martiniana, odporna nawet do -30°C.

Kwitnąca Opuncja

Kwitnąca Opuncja

Wymagania uprawowe


Wszystkie wymienione gatunki można uprawiać w pojemnikach. Potrzebują niewiele, ale warto te potrzeby poznać, gdyż inaczej roślina będzie sprawiała kłopoty. Jej podstawowym wymogiem jest dostatecznie widne stanowisko i to przez cały rok.

Opuncja jak większość kaktusów nie lubi cienia. Co do podlewania jest już bardziej tolerancyjna, gdyż znosi chwilowe przesuszenie. Natomiast nie bardzo lubi nadmiaru wilgoci, bo wtedy może zacząć gnić. Najlepiej podlewać opuncję gdy podłoże będzie już przesuszone. Robimy to niezbyt często, ale za to obficie. Nadmiar wody pozostający na podstawce należy usunąć. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy do niezbędnego minimum. Temperatura w tym czasie nie powinna być wyższa niż 10-15°C (z wyjątkiem gatunków mrozoodpornych, które znoszą zakresy znacznie niższe).

Owoce Opuncji

Owoce Opuncji

Opuncje lubią świeże powietrze, dlatego latem warto jest wystawiać je na zewnątrz. Wiele opuncji wtedy zakwita, nawet w uprawie doniczkowej. Kwiaty mają różne barwy, ale zwykle są żółte, pomarańczowe lub czerwone. Najlepszym sposobem rozmnażania, jest sadzonkowanie poszczególnych członów, które bardzo łatwo się ukorzeniają. Ziemia do hodowli opuncji powinna być taka, jak dla kaktusów, czyli uboga i przewiewna, wykonana na bazie torfu i piasku. W okresie wegetacji (V – X) rośliny nawozimy nawozami przeznaczonymi dla kaktusów.

Opuncja

OpuncjaCechy charakterystyczne


Opuncje nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, ale czasem mogą zdarzyć się wełnowce. Jednak amatorzy hodowli opuncji, muszą się liczyć z tym, iż wszystkie zabiegi należy wykonywać przy nich w grubych, najlepiej skórzanych rękawicach. Podczas przesadzania możemy dodatkowo zabezpieczyć zieloną część rośliny owijając ją grubą gazetą. Cechą charakterystyczną tych roślin jest występowanie obok dużych kolców, kępek maleńkich włosków kłujących, zakończonych mikroskopijnymi „harpunkami”. Z tego też powodu odradza się posiadanie opuncji osobom, posiadającym w domu małe dzieci lub zwierzęta. Kłujące kępki włosków to glohidy i mogą wyrządzić nieco krzywdy. Łatwo wbijają się w skórę, mocno ja podrażniają i ciężko jest je usunąć. Czasami można spotkać się z sugestią usunięcia włosków przy pomocy kropli rozpuszczonego wosku i pęsety. I jest to chyba jeden z najlepszych sposobów pozbycia się kłopotu.

Opuncja w doniczce

Opuncja w doniczce

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz